statystyki

Wróbel: Jak myśleć o TTIP

autor: jan wróbel12.02.2016, 07:23; Aktualizacja: 18.02.2016, 19:49
Jan Wróbel, publicysta, nauczyciel historii, współtwórca Bednarskiej Szkoły Realnej

Jan Wróbel, publicysta, nauczyciel historii, współtwórca Bednarskiej Szkoły Realnejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Poparcie przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego umowy TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) nie wszystkim przypadło do gustu.

Reklama


Reklama


Ostatecznie spodziewalibyśmy się po partii o ciągotach narodowych naturalnej obawy przed czymkolwiek noszącym znamiona inwazji zachodnich korporacji – a już nie daj Boże wyrycia w kamieniu prawa dotyczącego ewentualnych pozwów Polski przez zagranicznych inwestorów. Transatlantyckie porozumienie ma być dla działalności wielkich podmiotów gospodarczych bardzo korzystne.

No tak, ale lewicą europejską to PiS nie jest. Wśród europejskiej lewicy USA jest imperialistycznym, neokolonialnym hegemonem. Dla polityków Prawa i Sprawiedliwości takim państwem są Niemcy. Jeśli wpływy niemieckie są głównym zagrożeniem dla suwerenności Polski, to większa aktywność Amerykanów w kraju postrzegana jest jako przeciwwaga dla wpływów firm zza Odry, mających często gęsto poparcie Brukseli. (W części PiS np. walka z globalnym ociepleniem jest postrzegana jako dbanie o interes niemieckich firm produkujących sprzęt ekologiczny). W tej narracji problemy równania w dół standardów bezpieczeństwa ekologicznego, które prawdopodobnie niesie z sobą TTIP, nieco bledną.

Co nie znaczy, że nie ma w tym myśleniu nutki hipokryzji. By być wewnętrznie spójnym zwolennikiem TTIP, trzeba myśleć mniej więcej w ten sposób: „Nie powinniśmy się obawiać, co takiego strony umowy naskrobią w sprawie ISDS (międzynarodowych trybunałów pozwalających pozywać firmom państwa, których działania pośrednio lub bezpośrednio godzą w ich interesy na terenie danego kraju) – umowy sygnowane będą przez Niemcy i Francję, a chyba nie sądzimy, że wspólnie wynegocjują one gorsze warunki niż my w pojedynkę z każdym z krajów z osobna”. A zatem powinniśmy Niemcom życzyć właśnie jak najsilniejszej pozycji, aby mogły one dla siebie, a co za tym idzie – dla UE (i Polski!) – wynegocjować jak najlepsze warunki. Jeżeli nie chcemy zostać stratowani przez międzynarodowe firmy wielkie jak biblijny Lewiatan, musimy trzymać z Niemcami i być nieufni wobec TTIP. Być może minister Waszczykowski tak właśnie zrobi, a tylko mówi, jak to się wielkim mężom stanu zdarza, akurat odwrotnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • x(2016-02-14 20:33) Odpowiedz 10

    Już napisano w mediach że grozi nam zalew trującego żarcia amerykańskiego za ktore będziemy zmuszeni płacić ciężkie pieniądze, co więcej polskim przedsiębiorcom grożą pozwy o byle co. TTIP jest owiany tajemnicą by gdyby ludzie wiedzieli co nasz Waszczykowski poparł nie klaskaliby tak PiSowi.

  • sufka7(2016-03-03 07:10) Odpowiedz 00

    Co do arbitrażu w TTIP: ponieważ jest uzgodnione, że TTIP zastąpi wszystkie bilateralne umowy krajów członkowskich UE z USA w zakresie handlu i inwestycji, Polska powinna stawać okoniem i grozić wetem jeżeli ISDS (ochrona inwestorów w sądach arbitrażowych) nie zostanie usunięta z TTIP. W ten sposób Polska uniknęła by wieloletniego okresu obowiązywania arbitrażu jaki obowiązuje w BIT z USA w razie wypowiedzenia umowy i pozbyła by się ciążącej jej (i kosztującej bardzo drogo polskiego podatnika) umowy z USA. Rząd PIS najwyraźniej nie zapoznał się też z raportem pokazującym katastrofalne potencjalne skutki TTIP dla MŚP, nie tylko dla rolników i konsumentów oraz zdrowia publicznego.

  • Pablo(2016-02-15 21:12) Odpowiedz 00

    Kto ogląda "Utopię" ten wie jak TIPP może się skończyć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama