statystyki

MON wykupi śmigłowce Airbusa jeszcze w tym roku

04.02.2016, 10:03; Aktualizacja: 22.02.2016, 10:55
MON kupi śmigłowce Airbusa

MON kupi śmigłowce Airbusaźródło: Bloomberg

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) chce kupić jedynie kilka śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa, a inne śmigłowce kupić od firm produkujących w Polsce, wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Reklama


Reklama


Strona Polska prowadzi w Paryżu rozmowy, a francuskie Ministerstwo Obrony już zgodziło się na zakup jedynie kilku maszyn, napisała gazeta, powołując się na źródło w MON. 

Oficjalnie ministerstwo nie potwierdziło tych informacji, a według agencji AFP, strona francuska przeciwna jest jakiejkolwiek rewizji przetargu.

Z informacji gazety wynika także, że MON prowadzi rozmowy na temat dostaw śmigłowców dla armii przez firmy posiadające fabryki w Polsce. Pierwsze dostawy mogłyby nastąpić jeszcze w tym roku.

"Jestem przekonany, że Ministerstwo Obrony powinno skorzystać z uproszczonej procedury wyboru dostawcy dla wojska, jest taka możliwość prawna. Można wykorzystać np. drogę zapytania ofertowego, niekoniecznie zaś długiej procedury przetargowej" - powiedział "Rzeczpospolitej" Michał Jach, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej w Sejmie.

Zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. MON w postępowaniu zakwalifikował do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbusa - "Program EC-725 Caracal-Polska". Do przetargu przystąpiły także zakłady PZL-Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland, ze śmigłowcem AW149 oraz Sikorsky z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk.

Reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

  • Lee(2016-02-04 16:02) Odpowiedz 20

    na zdjęciu śmigłowiec jak się patrzy...

  • gość(2016-02-05 10:49) Odpowiedz 11

    W Polsce związki zawodowe decydują o wygranych przetargach

  • ccc(2016-02-04 17:08) Odpowiedz 00

    Caracele w wersji morskiej

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama