statystyki

Jakub Borowski: Obniżka ratingu jest zaskakująca

15.01.2016, 21:08

Główny ekonomista Credit Agricole, Jakub Borowski, jest zaskoczony obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski przez agencję ratingową Standard & Poor’s. Ocena została obniżona o jeden stopień, z A- do BBB+. Nowa ocena ma tak zwaną negatywną perspektywę, co oznacza prawdopodobieństwo jej kolejnej obniżki w ciągu dwóch lat.

Reklama


Reklama


Jakub Borowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że można było oczekiwać obniżenia perspektywy z pozytywnej na neutralną. Tymczasem agencja obniżyła i rating, i perspektywę do negatywnej, co jest bardzo dużą zmianą.

Zaskakujące jest również uzasadnienie tej decyzji. Jak powiedział Jakub Borowski, jego pierwsza część jest konwencjonalna i odnosi się do perspektyw polityki fiskalnej. Standard & Poor’s mówi o pogorszeniu tych perspektyw i odnotowuje pogorszenie stanu polskich finansów publicznych. Zaskakująca jest natomiast druga część uzasadnienia, odnosząca się do sytuacji politycznej. Jak podkreślił rozmówca IAR, Standard & Poor’s uznała za najważniejszą zmianę dotyczącą działania Trybunału Konstytucyjnego. Agencja traktuje osłabienie instytucji państwa demokratycznego jako czynnik długoterminowego ryzyka dla finansów publicznych. Ekonomista wyjaśnił, że w opinii agencji, jeśli osłabione są instytucje demokratyczne, to rośnie ryzyko, że nie będą one w stanie obronić kraju przed rozwiązaniami niekorzystnymi dla finansów publicznych. Jako przykład Jakub Borowski podał projekt ustawy o kredytach walutowych, która może być kosztowna dla sektora bankowego, a przez to osłabiłaby wzrost gospodarczy.

Jakub Borowski wyraził opinię, że w poniedziałek, po otwarciu giełd, złoty pozostanie pod presją. Nie dojdzie jednak do dalszego, znaczącego osłabienia kursu w stosunku do poziomu z piątkowego wieczoru. Rozmówca IAR dodał, że do spadku kursu złotego przyczyniło się pogorszenie nastrojów w światowej gospodarce na początku roku. Po decyzji o obniżeniu ratingu spadło jednak prawdopodobieństwo powrotu kursu złotego do poziomów sprzed dwóch tygodni.

Jakub Borowski podkreślił, że Standard & Poor’s ocenia perspektywę wzrostu gospodarczego w Polsce na poziomie około trzech procent, a więc pozytywnie. Agencja bierze jednak pod uwagę czynniki ryzyka, które mogą ją pogorszyć.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

 • ...(2016-01-16 01:49) Odpowiedz 102

  Kto tym razem pomógł ? Balcerowicz? Marcinkiewicz? Sami poszKODowani...

 • Wszystko jasne(2016-01-16 15:43) Odpowiedz 70

  atak spekulacyjny na Polskę by udowodnić, że mogą nią rządzić tylko "lojalni" obcym mocarstwom. Potem obniżą rating i PLN zostanie zgnojony ja rubel. Zniszczyli potężną Japonię w 89, azjatyckie tygrysy w 97to co mogą zrobić z Polska? Musimy oprzeć złotego na srebrze odkupywanego od naszego KGHM (bo złota nie mamy)?! Wtedy nawet dolar i frank ukażą swoją prawdziwą wartość kawałka papierku z farbką opartą wyłącznie na kreacji długu..

 • Józef Roman Świątkowski(2016-01-16 08:25) Odpowiedz 61

  Obniżka rankingu mieści się w Niemieckich planach ekonomicznej okupacji Polski. Zniewolenie sowieckie traktowałem jako zabór, finansowa wojna podszyta polityką to okupacja. Trzeba szybko zmienić premiera na wnuczka dziadka z Wermachtu, inaczej złotówka poleci na pysk. Żyję w okupowanym Kraju. Czas na wszczęcie procedury wyjścia z UE. Początkiem winno być zamknięcie granic. Jest to konieczne również z powodu zagrożenia arabską bombą. Więcej, uważam, że to co się dzieje winno posłużyć za pretekst zamknięcia granic. To najlepsze co Polska może zrobić. Również należy odmówić przyjęcia migrantów. Uzasadnić to złą sytuacją ekonomiczną Kraju. Dowód: spadek w rankingu. Apeluję do władz, pokażmy UE własne rogi. Oko za oko, ząb za ząb. Inaczej staniemy się peerelem pod władzami Nieniec. Z wyrazami szacunku Józef Roman Świątkowski

 • Realista(2016-01-15 22:19) Odpowiedz 21

  Kto to jest nie ma o nim nic w sieci. Człowiek podobny zupełnie do nikogo.

 • anty frajer(2016-01-16 08:31) Odpowiedz 10

  czyli wszystko w górę CIEMNIAKI

 • haha(2016-01-15 23:22) Odpowiedz 15

  polsza pikuje w dol jak bracia rosjanie..... za chwile ceny w gore a bezrobocie dwucyfrowe....nie ma co "dobra zmiana"

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama