Wczoraj wieczorem Sejm zajmował się poprawionym sprawozdaniem komisji finansów publicznych o projekcie nowelizacji (na którą składają się propozycje rządowe i poselskie) ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Głosowanie jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy o BFG zakłada 100 proc., bezterminowe gwarancje dla 50 tys. euro dla depozytów bankowych.

Podczas wcześniejszych dyskusji nad projektem kontrowersje budziły zapisy dotyczące kształtu Rady Funduszu.

Zgodnie ze sprawozdaniem komisji, omawianym wczoraj późnym wieczorem, Rada Funduszu składa się ma z "przewodniczącego i siedmiu członków". Dwóch miałby powoływać minister finansów, dwóch - prezes Narodowego Banku Polskiego, jednego - przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i dwóch - Związek Banków Polskich.

W myśl projektu przewodniczącego Rady powołuje i odwołuje minister finansów

W myśl projektu, przewodniczącego Rady powołuje i odwołuje minister finansów, po zasięgnięciu opinii prezesa NBP i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dziś kwota depozytu nieprzekraczająca 1 tys. euro jest gwarantowana w całości. Natomiast w przypadku depozytów wyższych niż tysiąc euro kwota w przedziale od 1 tys. euro do 22,5 tys. euro gwarantowana jest w 90 proc.