Gwarantowana kwota 50 tys. euro dla depozytów bankowych będzie dotyczyć wszystkich depozytów złożonych przez jedną osobę w jednym banku - wyjaśniło dziś Ministerstwo Finansów.

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Przyjęty przez sejmową Komisję Finansów Publicznych przepis przewiduje, że stuprocentowe gwarancje na sumę 50 tys. euro dla depozytów bankowych będą obowiązywać bezterminowo i mają być wpisane do ustawy.

Według wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, konieczne jest jednak doprecyzowanie regulacji określającej poziom maksymalnych gwarancji.

Minister powiedziała, że chodzi o to, by nie było wątpliwości, że kwota gwarancji odpowiadająca sumie 50 tys. euro (czyli ok. 175 tys. zł) dotyczy jednej osoby i jest przypisana do depozytów w jednym banku.

"Jeżeli dana osoba miałaby na przykład lokaty w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie otrzymałaby gwarancje na kwotę 500 tys. euro" - wyjaśniła Zajdel- Kurowska.

W przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku, gwarancja objęłaby wszystkie te depozyty

Wiceminister poinformowała, że w przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku, gwarancja objęłaby wszystkie te depozyty, ale tylko na kwotę 50 tys. euro.

Według przyjętego przez sejmową komisję brzmienia przepisu odnoszącego się do 50 tys. euro gwarancji dla depozytów, kwota ta określa "maksymalną wysokość roszczeń deponenta w stosunku do Funduszu, niezależnie od tego, w jakiej wysokości i na ilu rachunkach posiadał środki pieniężne lub z ilu wierzytelności przysługują mu należności w danym banku."

Zgodnie z obowiązującymi przepisami depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dziś kwota depozytu nieprzekraczająca 1 tys. euro jest gwarantowana w całości. Natomiast w przypadku depozytów wyższych niż tysiąc euro kwota w przedziale od 1 tys. euro do 22,5 tys. euro gwarantowana jest w 90 proc.