statystyki

Modernizacja w sosie narodowo-patriotycznym

autor: Ignacy Morawski29.10.2015, 07:51

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polska skręca w prawo. To główny wniosek, jaki świat wyciągnął z naszych wyborów parlamentarnych, i to uogólnienie można pewnie przyjąć jako bliskie prawdy. Co to oznacza dla gospodarki? Ekonomiści skupiają się na ocenach konkretnych propozycji gospodarczych PiS. Ja chciałbym wejść na chwilę na wysoki poziom ogólności i zadać pytanie: czy prawica, idee narodowe i narracja patriotyczna mogą stać się nowym spiritus movens polskiej modernizacji? Prawica ma tę przewagę nad pragmatycznym, liberalnym centrum, że łatwiej może mobilizować ludzi wokół pewnych wartości i przez to łatwiej domagać się wyrzeczeń i ambitnych zmian, jakich modernizacja wymaga. Ma jednak ten problem, że nazbyt często zamiast emocji pozytywnych mobilizuje emocje negatywne.

Na fundamentalny skręt polskiej polityki na prawo wskazuje kilka zjawisk. Po pierwsze, charakter prawicowy ma w Polsce nie tylko główna partia walcząca o władzę, ale też główne partie protestu. Po drugie, zwycięstwo prawicowej opozycji to nie tylko efekt lepszej walki o tradycyjny elektorat, ale też skutek przejmowania elektoratu dużych miast. Po trzecie, badania socjologiczne pokazują radykalizację postaw prawicowych wśród młodzieży. Po czwarte wreszcie, odwrót od zachodnioeuropejskiego liberalizmu w kierunku idei narodowych to trend widoczny w wielu krajach peryferyjnych Europy, np. na Węgrzech, w Turcji czy w Rosji. Niewykluczone, że ten trend dotarł też do nas.

Jeżeli taki przechył na prawo rzeczywiście będzie się potwierdzał, to należy bardziej się go bać, czy może dostrzegać w tym jakieś nadzieje? Mam tu na myśli pytanie o długookresowy kierunek polskiej modernizacji rozumianej jako projekt zwiększania zamożności społeczeństwa i budowania stabilnych, nowoczesnych instytucji politycznych.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane