statystyki

Zewnętrzne finansowanie pozwala zrealizować inwestycję z rozmachem

autor: Patrycja Otto27.10.2015, 07:53; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:14

Realizacja nawet małej inwestycji wymaga kapitału. Może on pochodzić z własnych zasobów, czyli zgromadzonych oszczędności lub ze źródeł zewnętrznych.

Wśród plusów tego pierwszego rozwiązania jest na pewno szybki i tani dostęp do środków pieniężnych – nie trzeba ponosić wydatków w związku z ich pozyskaniem jak przy zewnętrznym finansowaniu, nie ma też kosztów obsługi zadłużenia. Firma zachowuje również pełną niezależność. Takie rozwiązanie ma jednak poważny minus. Skala inwestycji jest ściśle powiązana z wielkością posiadanego kapitału. Bywa więc, że przedsiębiorca jest zmuszony do redukcji zaplanowanego przedsięwzięcia lub rozłożenia jego realizacji w czasie. To skutkuje obniżeniem wartości inwestycji oraz osiąganych z niej przychodów. Dlatego ograniczanie się za wszelką cenę do środków własnych nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie że opieranie inwestycji na zewnętrznym kapitale również ma zalety. Firma może zrealizować inwestycję najlepszą, a nie najtańszą.

Nieprzewidziane, lecz niewielkie wydatki, przedsiębiorca może sfinansować za pomocą kredytu bieżącego. Przy projektach na większą skalę lepiej sprawdzi się długoterminowy kredyt inwestycyjny.

– Finansowanie bieżących potrzeb poprzez kredyt obrotowy lub kredyt w rachunku bieżącym pozwala sfinansować niespodziewany wydatek w sytuacji, gdy np. mamy szansę na ciekawe zlecenie, ale musimy już w pierwszym etapie zakupić środki do jego realizacji – podkreśla Izabela Sławińska z zespołu finansowania sektora MSP w BZWBK.

Przedsiębiorca nie zamraża własnego kapitału, który może zainwestować przez lokaty lub fundusze.

Do tego spłata zadłużenia w ratach pozwala zachować lepszą płynność finansową i pokrywać zobowiązania finansowe wynikające ze spłaty zadłużenia z przychodów wygenerowanych z przeprowadzonej inwestycji. Wreszcie firma, która skorzysta z zewnętrznego finansowania, płaci niższe podatki (odsetki od pożyczonego kapitału są kosztem, który zmniejsza podstawę opodatkowania).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane