statystyki

Powołanie do spółki nie zawsze na piśmie

autor: Iwona Gębusia20.10.2015, 20:00
Przyjęcie przez SN, iż członkowie zarządu zostali powołani w formie uchwał podejmowanych w sposób dorozumiany, jest korzystne z uwagi na bezpieczeństwo i stabilność obrotu.

Przyjęcie przez SN, iż członkowie zarządu zostali powołani w formie uchwał podejmowanych w sposób dorozumiany, jest korzystne z uwagi na bezpieczeństwo i stabilność obrotu.źródło: ShutterStock

Zgodnie z treścią art. 202 kodeksu spółek handlowych, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, na którym zatwierdzone zostanie sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. W przypadku powołania go do zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat ten wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia przez niego funkcji w zarządzie – chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

W odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością okres zasiadania w zarządzie nie musi być zatem oznaczony, a więc wiązać się z kadencyjnością wykonywania przez niego mandatu. Jest to rozwiązanie odmienne od przyjętego w spółce akcyjnej, gdzie kadencja jest zawsze jednoznacznie określona (tak: art. 369 par. 1 zd. 1 k.s.h.).

Oznacza to więc, że jeżeli kadencja członka zarządu nie została oznaczona w umowie spółki, to jego mandat wygasa zawsze z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez niego takiej funkcji. W związku z tym w praktyce niejednokrotnie przyjmuje się, iż powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony jest tożsame z powołaniem go na roczną kadencję.

W tym kontekście istotny okazuje się niedawny wyrok Sądu Najwyższego (IV CSK 340/14). Zdaniem składu orzekającego możliwe jest bowiem powołanie członków zarządu na kolejne kadencje również w sposób dorozumiany.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane