2,5 tys. gospodarstw w gminie Komprachcice „połączyło się ze światem”. Zyskali oni bowiem możliwość dostępu do bardzo szybkiego i stabilnego łącza światłowodowego.

Gminę Komprachcice zamieszkuje około 11 tys. osób. Sąsiaduje ona bezpośrednio z Opolem. Wyłączając godziny szczytu, dojazd z centrum stolicy woj. opolskiego do siedziby gminy zajmuje ledwie kilkanaście minut. Bliskość tak dużego ośrodka wcale nie równała się jednak ze swobodnym dostępem do Internetu. Chcąc mieć dostęp do sieci, mieszkańcy Komprachcic musieli polegać na tym, co mogli im zaoferować najwięksi gracze na rynku telekomunikacyjnym. Ci, którzy nie mieli szans nawet na to, zmuszeni byli do korzystania z powolnych, niestabilnych i wrażliwych na pogodę łączy radiowych.

Wydawałoby się, że widząc potrzebę rynkową, duże firmy zainwestują w rozwój sieci. Nic bardziej mylnego. Wszystko dlatego, że w gminach takich jak Komprachcice nie ma zwartej zabudowy. Mieszkańcom Komprachcic groziło więc realne ryzyko wykluczenia cyfrowego.

Ludzie chcieli się szkolić
Tam, gdzie duże firmy nie chciały wydawać pieniędzy, postanowiła działać spółka G-Net, wchodząca w skład grupy Multiplay, która skupia szereg niezależnych podmiotów działających na rynku usług telekomunikacyjnych. Siedzibą Multiplay jest Knurów w woj. śląskim, jednak głównym obszarem działalności Grupy jest Opolszczyzna. Dość powiedzieć, że w woj. opolskim ukończonych bądź realizowanych jest 19 projektów tej firmy i wszystkie mają na celu eliminację wykluczenia cyfrowego poprzez budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Dla porównania, w woj. śląskim Grupa zrealizowała jeden taki projekt.

Powód jest prosty. W woj. śląskim praktycznie nie ma już telekomunikacyjnych białych plam, czyli miejsc, gdzie możliwości dostępu do Internetu nie przekraczają prędkości 2 Mbit/s. Na Opolszczyźnie takich miejsc jest natomiast znacznie więcej – mówi Andrzej Owczarek, członek zarządu Grupy Multiplay, a także członek komisji rewizyjnej w Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.

Zanim firma przystąpiła do inwestycji w Komprachcicach, przeprowadzone zostało badanie rynku. I okazało się, że chętnych na korzystanie ze znacznie szybszego i pewniejszego łącza internetowego nie brakuje. – Staramy się być jak najbliżej ludzi. Uważamy, że biznes, nawet mały, powinien brać odpowiedzialność za swoje otoczenie. Dlatego chętnie działamy na rzecz społeczności lokalnych: wspieramy finansowo juniorskie drużyny piłkarskie, organizujemy turnieje piłkarskie i festyny rodzinne, a także zapraszamy seniorów na bezpłatne szkolenia z korzystania z Internetu – wylicza Owczarek.

I dodaje: – W przypadku Komprachcic sytuacja była ciekawa o tyle, że na takie zajęcia zapisała się całkiem spora grupa osób. I to pomimo faktu, że podobne kursy były tam już realizowane. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z dynamiczną, głodną wiedzy i ciekawą świata społecznością.

Własny system monitoringu
Projekt „Budowa szerokopasmowej sieci internetowej w gminie Komprachcice” rozpoczął się w IV kwartale 2011 roku. Budowa sieci szkieletowej trwała do I kwartału 2013 r. Ponad rok zajęła realizacja sieci dostępowej. Długość sieci wybudowanej przez Grupę Multiplay na terenie gminy przekracza 43 km. Całkowity koszt tego zadania to 3 118 713,37 zł netto, z czego 2 183 099,36 zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i krajowych środków publicznych (sama UE dofinansowała projekt kwotą 1 855 634,45 zł).
Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że za sprawą tego projektu w zasięgu szybkiego, umożliwiającego połączenie internetowe o prędkości nawet 300 Mbit/s, znalazło się 2,5 tysiąca gospodarstw z terenu gminy Komprachcice.

Sieć światłowodowa jest najnowocześniejszą i najbezpieczniejszą z dostępnych dziś dróg przesyłu danych cyfrowych. Gwarantuje najwyższą jakość sygnału – podkreśla Owczarek.

Jednym z beneficjentów projektu korzystających z sieci Grupy Multiplay jest Michał Krzysztoń. – Do czasu realizacji tej inwestycji w Komprachcicach przez długie lata byliśmy zacofani informatycznie. Łącza były powolne i niepewne. Pobór danych trwał po kilka godzin. W sytuacji, gdy ktoś miał Wi-Fi, to łącze było całkowicie zapchane. Teraz programy komputerowe aktualizują się błyskawicznie – mówi.

Pan Michał wylicza też inne korzyści dla indywidualnych użytkowników wynikające z korzystania z sieci światłowodowej. – Nowe łącza można wykorzystywać nie tylko do szybkiego poboru plików. Dzięki nim możemy też np. stworzyć sobie domowy system monitoringu. Montujemy kamerki na terenie mieszkania albo domu, a potem łączymy je z siecią. Za sprawą dynamicznej transmisji danych mogę w każdej chwili sprawdzić, czy w domu nie dzieje się przypadkiem coś, co dziać się w nim nie powinno – opowiada.

Na projekcie skorzystały też gminne szkoły. Wraz z pojawieniem się szybszej sieci możliwe było pełne wykorzystanie platformy „Opolska eSzkoła”, czyli wirtualnego środowiska kształcenia, zarządzania, komunikacji i współpracy na płaszczyźnie uczeń – nauczyciel – rodzic.

Artykuł jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

„Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”