statystyki

Dane GUS: Wzrosła sprzedaż detaliczna

17.09.2015, 15:06; Aktualizacja: 17.09.2015, 16:44
Co, jeśli nie lokata? Boisz się ryzyka, ale chcesz zarobić więcej niż oferuje Ci bank?

Najwyższy wzrost dotyczy handlu samochodami.źródło: Materiały Prasowe

Widać, że jesteśmy w okresie ożywienia gospodarczego. Tak komentuje dane Głównego Urzędu Statystycznego ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. GUS podał, że w sierpniu sprzedaż produkcji przemysłowej wzrosła w ujęciu rocznym o 5,3 proc.

Reklama


Reklama


Natomiast w przypadku sprzedaży detalicznej w skali roku odnotowano wzrost o 2 procent. "Ma to związek z uspokojeniem sytuacji na rynkach światowych, już tak mocno nie odczuwamy kryzysu związanego z konfliktem rosyjsko -ukraińskim, polskim przedsiębiorcom udało się znaleźć alternatywne rynki zbytu" - uważa ekspert.

Według niego, to dobry prognostyk na przyszłość. „Mamy przed sobą okres boomu gospodarczego, miejmy nadzieję, że go właściwie wykorzystamy” - dodaje.

W przypadku sprzedaży produkcji przemysłowej najlepsze wyniki są w przetwórstwie przemysłowym (6,1 procent rok do roku), słabo wypadła z kolei energetyka (wzrost o 1 procent) oraz górnictwo (wzrost o 0,1 procent).

Jeśli chodzi o wzrost sprzedaży detalicznej, najwyższy wskaźnik dotyczy handlu samochodami i częściami samochodowymi (o 19,1 procent).

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama