Administracja prezydenta USA George'a W. Busha rozpocznie wkrótce realizację jednego z punktów uchwalonego w ubiegłym tygodniu planu reanimacji pogrążonych w kryzysie rynków finansowych i przystąpi do skupywania akcji instytucji finansowych - oznajmił sekretarz skarbu USA Henry Paulson.

Po raz pierwszy od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30., gdy zastosowano podobne rozwiązanie, amerykański rząd wejdzie w posiadanie akcji prywatnych banków.

Rząd będzie jednak skupował tzw. akcje nieme, z którymi nie wiąże się prawo głosu na walnym zgromadzeniu, dzięki czemu spółki pozostaną niezależne od państwa - wyjaśnił Paulson.

"Program wykupu walorów będzie dotyczył szerokiego spektrum instytucji finansowych"

Po spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (G7) w Waszyngtonie, Paulson oznajmił, że program wykupu walorów będzie dotyczył szerokiego spektrum instytucji finansowych. Ta rządowa operacja ma pomóc bankom w pozyskiwaniu kapitału ze źródeł prywatnych.

"Zrobimy to najszybciej jak się da. Nie marnujemy czasu. Nieustannie nad tym pracujemy" - odpowiedział sekretarz skarbu spytany o to, kiedy akcja zostanie przeprowadzona.

Zapowiedź Paulsona entuzjastycznie odebrał kandydat Demokratów na prezydenta USA Barack Obama. "Kryzys finansowy ma wiele przyczyn, więc jest niezmiernie ważne, abyśmy odpowiedzieli nań korzystając ze wszystkich narzędzi, jakimi dysponujemy. Dlatego popieram inicjatywę sekretarza Paulsona, aby skorzystać z uprawnienia, które mu przyznaliśmy w projekcie ratowania rynków finansowych" - powiedział senator z Illinois.