statystyki

Żądania nauczycieli są warte 3 mld zł, pocztowców tylko 384 mln zł. Premier Kopacz zapłacze i zapłaci?

autor: Anna Wittenberg, Tomasz Żółciak21.01.2015, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2015, 14:35
W Poczcie Polskiej zaogniona sytuacja trwa od końca grudnia. Wczoraj ogłoszono pogotowie strajkowe – związkowcy oflagowali placówki i czekają na reakcję zarządu spółki.

W Poczcie Polskiej zaogniona sytuacja trwa od końca grudnia. Wczoraj ogłoszono pogotowie strajkowe – związkowcy oflagowali placówki i czekają na reakcję zarządu spółki.źródło: ShutterStock

Po tym, jak rząd poszedł na kompromis z górnikami, ustępstw żądają nauczyciele, kolejarze, urzędnicy oraz pocztowcy. Przedstawiciele pracodawców ubolewają: ustępstwa wobec górników otworzyły worek z roszczeniami. Związkowcy odpierają zarzuty: walczymy o swoje, a rok wyborczy to dobry czas, by naciskać na rząd

Porozumienie zawarte z górnikami, będzie kosztowało państwowy budżet co najmniej 2,3 mld zł. A może to być dopiero początek. Jak wynika z nieoficjalnych sygnałów z kancelarii premiera, Ewa Kopacz zamierza od przyszłego roku podnieść także pensje urzędników administracji rządowej – nawet o 5 proc. W przypadku wszystkich 122 tys. urzędników oznaczałoby to dodatkowy koszt rzędu ok. 360 mln zł rocznie.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (14)

  • gregor(2015-01-21 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za podwyżkami dla nauczycieli. Jak to zrobić? Prosto. Zwolnić 50% nauczycieli, a pozostałym podnieść pensje o 100%.

    Odpowiedz
  • nairam(2015-01-21 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zaczynam się obawiać powtórki z lat 80-tych. Strajki i jeszcze raz strajki, potem kartki, potem denominacja. Przecież historia lubi się powtarzać.

    Odpowiedz
  • Bezprawnik(2015-01-21 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Budżetówka niech zapomni o jakiejkolwiek podwyżce.To samo emeryci.Ich kasa jak to w zwyczaju każdego rządu bywa właśnie została rozdysponowana na Dudę,Guza i innych szantażystów.Niech Oni Was teraz poprą i w Waszym imieniu zastrajkują.Mają w tym doświadczenie i wprawę.Dzwońcie do Dudy i Guza

    Odpowiedz
  • jaro(2015-01-21 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO ZWIĄZKOWCY ! TAK TRZYMAĆ ! DOŚĆ OSZUST, BIEDY, AFER, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ! POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! DO STRAJKU GENERALNEGO W CAŁEJ POLSCE !

    Odpowiedz
  • i(2015-01-21 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pocztoców trzeba złączyc z Firmą konkurencyjną Niech sama zadecyduje co i ile urzęow wspmorze Wed podwyzki niech da dlgletnim i doswiadczonm pracownikm Szkły są oswiaty i prywatne zlączyc razem i wtedy niech doswidczeni i dlugoletni pracownicy dostaną podwyzki OBECNIE UE tzeba lączyc sie razem

    Odpowiedz
  • tgggebhedgt(2015-01-21 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Gregor- tak, i albo zrobić pensum 36 godzin (na pewno kwestia przygotowania się do zajęć, zajęć dodatkowych, administracji i obsługi dwukrotnie większej puli rodziców tylko się polepszy), albo zrobić klasy 50 osobowe (kwestie wychowawcze będą po prostu tańczyć na pointach jak baletnica). Taaak, na pewno jakość pójdzie w górę. A na serio: niektórych rzeczy nie da się załatwić tylko zwiększeniem kasy- np. mamy mniej pielęgniarek niż za PRL, na pewno lepiej zarabiają niż wtedy, ale co, jakość obsługi pacjenta wzrosła? Myślcie zanim coś palniecie.

    Odpowiedz
  • Ben(2015-01-22 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram. Dość gnojenia polskiego społeczeństwa. Dość wydawania pieniędzy obywateli na bezzwrotne pożyczki dla banderowców. Dość tego i wciskania ludziom, że nie ma na nic pieniędzy!!! Zobaczcie jakie miliardy są przygotowane na tzw. zbrojenia, które nic nam nie dadzą.

    Odpowiedz
  • Marianna(2015-01-21 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy podwyzka dla pielegniarek,ktorym przybywa obowiazkow a place takie same od 10 lat.

    Odpowiedz
  • JACEK(2015-01-21 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    i BARDZO DOBRZE
    PŁASZCZYŁA SIĘ PRZED GÓRNIKAMI OŚMIESZAJĄC URZĄD PREMIERA , TO TERAZ NIECH TAK SAMO POSTĘPUJE Z KAŻDĄ GRUPA ZAWODOWĄ.
    PRZECIEŻ JA PREMIER EWA KOPACZ MÓWIŁA RAZEM Z TYM NIESZCZĘŚNIKIEM KOSINIAKIEM KAMYSZEM ŻE NIE PIENIĄDZE SĄ NAJWAŻNIEJSZE TYLKO SPOKÓJ SPOŁECZNY I MIEJSCA PRACY.
    PROSZĘ TO UDOWODNIĆ WSZYSTKIM TYM , KTÓRZY NIE PRACUJĄ W GÓRNICTWIE.
    NIE MOŻE BYĆ TAK ŻE W TYM PAŃSTWIE KASA JEST TYLKO NA GÓRNIKÓW , POLITYKÓW I KOŚCIOŁY.

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-01-21 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Górnicy zostali oszukani, kopalnie zostaną "wygaszone " to tylko kwestia czasu.Kupią je Czesi lub Niemcy tak Polską żeglugę poniżej wartości nowego promu , która ta zakupiła. Niech ktoś mi wytłumaczy jakim cudem kopalnia która przynosi straty i płaci 34 podatki będzie opłacalna , gdy się ją zamknie i da zarządom i górnikom 2 letnie odprawy. Jak długo można słuchać tych bzdur? Zabrali wam OFE-przejedli , teraz chcą sprzedać lasy-i w nocnych glosowaniach zmieniaja konstytucję- żeby spłacić straty Żydów z II wojny, bo tak obiecał Komorowski, a Polacy go znów wybiorą , W Polsce mamy już 800 tys urzędników , z rodzinami to pare milionów-ci ludzie będą głosować na ten chory uklad dopóki coś polskiego bedzie jeszcze do sprzedania i jeden dzień dłuzej

    Odpowiedz
  • N(2015-01-21 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    popieram Jacka i sn a co z emerytami chyba też muszą ruszyć pod sejm

    Odpowiedz
  • Dobra rada(2015-01-21 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to co zrobi ,napisze do Tuska aby odpalił ze swojej Europensi i do Prezesa JSW czy Cargo aby zwrócili POnadkominowe gaże menadzerskie.

    Odpowiedz
  • sn(2015-01-21 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Tak się rozwala kasę biednej RP przez napasione związki zawodowe z kilofami w ręku i słaby Rząd (widać ich biedę w TV przy strajkach górniczych, pensje 10-20 tys. i co robili razem z zarządami spółek, pili kawę , trwonili , bujali się i myśleli o 13,14 a może już o 15tkach).Kto dołoży tym co już padali tym osobom z em.rentą 1000zł, firmom 2-5 os. bez żadnej pomocy, a wręcz niszczeniu przez organy MF,komorników, sądy . Oni teraz mają dopłacać kolosom, cwaniakom z pensjami 40-70 tys.i mlin. odprawy za co ???z KWK, poczty- której dygnitarze PO-PSL-parci, kupowali za nasze biżuterię ,delegacje(wczasy) na zatoki arabskie , aby nabrać doświadczenia, efekty widać . Tylko kto ten diabelski kocioł podgrzewa,utrzymuje i kontroluje. Czy mamy jakiś nadzór w RP. Biedny lud musi dopłacać do tych spasionych POpartych ich odpraw,pensji nieudaczników, limuzyn rządowych , kilometrówek, obiadków z policzkami itp. Gdzie tu jest Rząd,Sejm, Senat ,Prokuratura , CBA,CBS Policja itp.???

    Odpowiedz
  • PRACOWNIK(2015-01-21 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    A CO Z PRACOWNIKAMI SĄDÓW I PROKURATUR , KTÓRYM NIE WOLNO STRAJKOWAĆ I PALIĆ OPON ?? A WIDAĆ , ŻE AKCJE PROTESTACYJNE W FORMIE ODDAWANIA KRWI LUB WZIĘCIA DNIA URLOPU NA ŻĄDANIE NIC NIE DAJĄ ?? KIEDY RZAD ZAUWAŻY WRESZCIE NAJMNIEJSZĄ GRUPĘ NALEŻĄCĄ DO BUDŻETÓWKI ? I DLA NICH PODWYŻKI BYŁYBY NAJMNIEJ KOSZTOWNE DLA BUDŻETU , TYLKO CO ZROBIĆ ZEBY KTOŚ NAS W KOŃCU ZAUWAŻYŁ, ŻE PRACUJEMY ZA KWOTĘ 1300 ZŁ NETTO

    Odpowiedz