statystyki

Własny biznes? Nie, dziękuję. Wracam na etat

autor: Janusz K. Kowalski19.08.2014, 07:08; Aktualizacja: 19.08.2014, 09:35
Liczba firm w pierwszym półroczu

Liczba firm w pierwszym półroczuźródło: DGP

Wyraźnie zwiększyła się liczba likwidowanych firm. Eksperci: to była sztucznie nakręcona przedsiębiorczość.

Reklama


W pierwszym półroczu zarejestrowanych zostało ponad 181,6 tys. podmiotów gospodarczych, głównie firm – wynika z danych GUS. To o blisko 8 tys. (o 4,2 proc.) mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów spadek ten spowodowany był między innymi poprawiającą się sytuacją na rynku pracy.

– Wśród osób, które straciły pracę przy powoli spadającym bezrobociu, przybyło tych, którzy dostrzegli szansę na znalezienie etatu. Mniej było osób, które uznały, że tylko założenie własnego biznesu uchroni je przed brakiem płatnego zajęcia – ocenia Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Jego zdaniem mniej było również restrukturyzacji firm polegających na wydzielaniu z nich spółek i tworzeniu w ten sposób nowych podmiotów gospodarczych. – Poprawiająca się koniunktura najpewniej spowodowała, że w części firm przestano „zachęcać” pracowników do przejścia na samozatrudnienie. Choć obniża ono koszty działalności biznesowej, to czasem rodzi też konflikty lub źle wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa – uważa Mateusz Sutowicz, ekonomista banku Millennium.

Z danych GUS wynika także, że liczba nowo rejestrowanych firm spadła w większości branż. W porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku najbardziej skurczyła się liczba nowych przedsiębiorstw handlowych i warsztatów samochodowych, mimo że nadal zakłada się ich najwięcej. Od stycznia do końca czerwca utworzono ich 43,6 tys. – o blisko 18 proc. mniej niż przed rokiem.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (10)

  • i co ?(2014-08-19 13:50) Zgłoś naruszenie 10

    Mała jednoosobowa działalność : 7000 przychody miesięcznie - koszty ( poza ZUSem ) - 3500 zł. Zostaje 3500 zł. Nieźle ? Od tego trzeba odjąć VAT 650 zł, ZUS 1100 zł. Zostaje 1750 zł. Przed opodatkowaniem. Pomyłka w podatku o 11 zł ( pomimo, że do Państwa co m-c oddaję prawie 2000 zł jw. ) mandat 500 zł !!!

    Odpowiedz
  • walka od 2001(2014-08-21 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    własny biznes - droga do bankructwa

    Odpowiedz
  • Przedsiębiorczość w Kraju biedaków......(2014-08-19 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dalszym hamulcem rozwoju są nędzne płace Obywateli...

    Bo można otworzyć Tu jeszcze z 1000 biznesów...
    tylko Klientów gotówka nie widać.

    Odpowiedz
  • Arek(2014-08-19 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    W artykule pominięto jedno i to chyba najbardziej istotne kryterium, które wpływa na likwidację jednoosobowych działalności gospodarczych, mianowicie coraz to nowe utrudnienia w prowadzeniu jakie wprowadza rząd w raz z nowymi przepisami. Z roku na rok, prowadzenie własnej firmy wiąże się z coraz większymi kosztami, których źródłem jest ciągłe komplikowanie przepisów. Dlatego też wielu przedsiębiorców rezygnuje z działalności i szuka zatrudnienia na etacie, bo są zmęczeni walką z przepisami i ciągłymi kłodami jakie pod nogi rzuca im rząd.

    Odpowiedz
  • Mariola - przedsiębiorca(2014-08-19 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się w 100% , ZUS, podatek VAT 23 %, koszty utrzymania pracownika, koszty lokalu, reklamy, telefonów etc. etc a klienci coraz biedniejsi!!!
    Widać wyraźnie że najwięcej zamyka się firm które funkcjonowały na małych ZUS-ach przez dwa lata a jak przyszło do płacenia normalnego zusu to plajta bo nie ma z czego.
    Ale nasi parlamentarzyści się nie przejmują dalej zaciskają nam pasa , a może tak zmniejszyć ich ilość i zmniejszyć im diety ???

    Odpowiedz
  • czesio(2014-08-19 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Etat wydaje się ludziom bezpieczniejszy, ponieważ nie są świadomi faktu, że ich pracodawca podejmuje takie same ryzyko, jakie podejmowaliby oni prowadząc własną działalność :)

    Odpowiedz
  • elka(2014-08-19 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z Arkiem i Mariolą,zmniejszyć liczbę posłów,zlikwidować wiele ulg i zabrać diety,poza tym jak to jest że w Anglii opłaca się mieć swój biznes ?

    Odpowiedz
  • Alek(2014-08-19 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam artykuł i się zastanawiam czy Poslka to królestwo GŁUPKÓW...

    Przeciez Ci co mają 1 osobowe biznesy to przeniesli je na działalnośc rolnicza i płacą teraz KRUS!!!

    Odpowiedz
  • tw.orban(2014-08-20 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Bezrobocie i praca na nędznych etatach to efekt polityki podatkowej PO. PO sztucznie utrzymuje bezrobocie na wysokim poziomie przez nadmierny fiskalizm. Drenaż permanentny podatkami - dziesiątki od skarbu państwa do szczebla gminy poukrywanych w różnych opłatach. To dobija każdego przedsiębiorce. Chory kraj z chorym rządem chroniony przez chory system sprawiedliwości - jednym słowem Tuskoland.

    Odpowiedz
  • alax(2015-07-10 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    w chwili obecnej nie ma żadnych szans na prowadzenie własnego sklepu
    konkurencja dużych supermarketów wszystkich zniszczy.
    masowa likwidacja małych osiedlowych sklepów.

    Odpowiedz