statystyki

MFW: 17 miliardów dolarów pożyczki dla Ukrainy

01.05.2014, 10:15
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 17 miliardów dolarów. Oznacza to, że Zarząd MFW zatwierdził dwuletni program wsparcia finansowego dla Kijowa.

Reklama


Reklama


Pomoc ta odblokuje możliwość udzielenia kolejnych kredytów z innych stron, opiewających na sumę około 15 miliardów dolarów. Fundusze mają pomóc Ukrainie ustabilizować jej gospodarkę, która znajduje się w najgorszym od 1991 roku położeniu.

Decyzja 24 członków Zarządu MFW, wśród których są przedstawiciele z Rosji i Stanów Zjednoczonych, toruje drogę do natychmiastowego wypłacenia 3,2 miliarda dolarów w gotówce dla rządu Ukrainy. Dzięki temu Kijów uniknie potencjalnego zadłużenia oraz będzie miał możliwość uregulowania zobowiązań.

Program reform na Ukrainie ma skupić się na polityce monetarnej, sektorze finansowym, polityce fiskalnej, sektorze energetycznym, zmianach w funkcjonowaniu rządu, zwiększeniu przejrzystości władzy i wprowadzeniu ułatwień dla biznesu.

MFW chce, by w odróżnieniu od ostatnich lat, ukraińska hrywna miała płynny kurs. Jednocześnie Ukraina ma zadbać o stabilność cen. Z kolei w sektorze funansowym MFW spodziewa się od Ukrainy wzmocnienia lokalnych banków i nadzoru nad nimi.

MFW liczy, że rząd w Kijowie zapewni stabilizację budżetową jednocześnie przez zmniejszenie wydatków jak i użycie narzędzi fiskalnych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

 • Zygmunt(2014-05-01 11:47) Odpowiedz 00

  Wreszcie piszecie prawdę "pożyczka " bo do tej pory w obiegu było słowo "pomoc" . Tylko napiszcie przez ile lat i jaką kwotę będzie musiała Ukraina zwrócić .Jednocześnie jak wygląda zestawienie tej kwoty z informacją , że Janukowycz wywiózł ciężarówkami 34 miliardy dolarów . Następna informacja z rana mówi ,że spora część tych pieniędzy ulokowana jest w bankach europejskich.

 • Kazek(2014-05-01 11:49) Odpowiedz 00

  Ciekawe , kto IM pożyczy na spłaty tej pożyczki ?...

 • gosc(2014-05-01 18:23) Odpowiedz 00

  ukraina nigdy nie wejdzie do unii, sami ukraincy nie chca - banderowcy z majdanu tylko ciagna kase z EU a i putin nie zgodzi sie na to zeby stracic ukraine- jeszcze dwa -trzy miesiace i ukraina jako samodzielne panstwo zniknie tak samo jak krym

 • Eugeniusz(2014-05-01 13:12) Odpowiedz 00

  Te pieniądze już są stracone

 • ukra(2014-05-01 13:41) Odpowiedz 00

  jaki idiota laduje tyle pieniędzy w majdan

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama