statystyki

Pocztowa wojna polska: Zobacz, na czym naprawdę polega konflikt PGP z Pocztą Polską

autor: Piotr Dziubak24.01.2014, 07:34; Aktualizacja: 27.01.2014, 10:01
poczta-listy

Informacji o Polskiej Grupie Pocztowej jest niewiele. Wiadomo, że powstała w 2006 r., a jej właścicielem jest spółka inwestycyjna Badenhop Holdings Limited. Prezes PGP Leszek Żebrowski pytany o nią nabiera wody w usta.źródło: ShutterStock

O Polskiej Grupie Pocztowej zrobiło się głośno, gdy w listopadzie ubiegłego roku wygrała przetarg na dostarczanie sądowych przesyłek. Tym samym sprzątnęła sprzed nosa Poczcie Polskiej kontrakt wart 0,5 mld zł

Reklama


Informacji o Polskiej Grupie Pocztowej jest niewiele. Wiadomo, że powstała w 2006 r., a jej właścicielem jest spółka inwestycyjna Badenhop Holdings Limited. Prezes PGP Leszek Żebrowski pytany o nią nabiera wody w usta. – Naszym jedynym właścicielem i akcjonariuszem jest spółka zarejestrowana na Cyprze – powtarza. Ale, dopytuję się, jako prezes zarządu zna pan osobiście akcjonariuszy? – Nie. Współpracuję jedynie z radą nadzorczą – ucina.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (30)

  • Ficja albo pralnia ....(2014-01-24 15:15) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież te wszystkie spółki zarejestrowane na Cyprze, to fikcja albo pralnie pieniędzy, innych nie ma ... Prezes nie zna akcjonariuszy ...

    Odpowiedz
  • samadhi(2014-01-26 14:47) Zgłoś naruszenie 10

    Do 19
    Baba w sklepie z mięsem, która brudnymi łapskami sprawdza mój dowód i oddaje przesyłkę nie dodaje powagi sądowi. Ale może kpijmy sobie z tego na całego. Sądy już od dawna nie cieszą się społecznym uznaniem. Sądy same dołują się niesprawiedliwymi wyrokami, to je dobijmy żenującym systemem doręczeń.
    Jaką powagę będzie mieć pismo urzędowe wręczane w szalecie miejskim albo kiosku?

    Odpowiedz
  • ktoś był przekupiony czy zwyczajnie głupi?(2014-01-26 14:27) Zgłoś naruszenie 10

    To może ja też sprzątnę jakiś przetarg. Skoro decydujący o wygranej oddają wygraną firmom, które nie mają zaplecza ani możliwości wykonania zamawianych usług - to ja właśnie spełniam te warunki.

    Odpowiedz
  • ~Jeż(2014-01-24 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Firma, która będzie płaciła podatki na Cyprze wygrywa przetarg. Może CBA zajmie się tym przetargiem już teraz zanim będzie za późno. A może Poczta Polska złożyła taką ofertę aby wygrała PGP?

    Odpowiedz
  • dk+(2014-02-21 04:14) Zgłoś naruszenie 00

    Co z tego, że w Niemczech. W Polsce są filie w supermarketach - takie boksy, albo małe salki (typu butik) - i też jest OK, ale doręczeń nie prowadzą. A Polska nadal prowadzi IDIOTYCZNĄ politykę ekonomiczno-społeczną, czyli:
    - jest właścicielem PP z infrastrukturą i kadrą - i o te ZASOBY nie dba, ani o majątek, ani o LUDZI;
    - szukanie "oszczędności" za wszelką cenę (już przerabialiśmy) i tam, gdzie ludzie coś ROBIĄ (produkcja, usługi), a nie tylko urzędują - to BZDURA; oszczędności należy szukać w POPRAWIE ORGANIZACJI PRACY;
    - PP nie może "zmniejszać kosztów" podobnymi metodami, jak InPost, bo jest PAŃSTWOWA = wpłaca 100% podatku, ZUSu i in. DANIN i świadczeń, a ZYSK idzie do WŁAŚCICIELA - czyli Skarbu Państwa. CAŁY!!!
    - PP MUSI pracować w ustalonym czasie, InPost i jego 'partnerzy' NIE!!
    - "oszczędności" sądownictwa nawet w teorii nie zwiększą dochodów budżetu RP, a TYLKO SPOWODUJĄ STRATY - czyli:
    >zwolnienia na PP =wzrost bezrobocia =spadek wpłat do ZUS i US,
    >straty z powodu dezorganizacji pracy sądów (+ możliwe odszkodowania),
    >spadek siły nabywczej = spadek sprzedaży = spadek produkcji + skutki;
    >pogłębienie dysproporcji dochodowych grup społecznych;
    >spadek "notowań władzy" = wzrost opozycji = radykalizacja nastrojów;
    >wzrost determinacji społeczeństwa =>...=> UKRAINA !!!
    Amerykanie mawiają:MĄDRY za centa, ale GŁUPI ZA DOLARA !!!
    I to jest dokładne ZASTOSOWANIE tego powiedzenia...

    Odpowiedz
  • thor 39(2014-01-26 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ja naprawdę podziwiam tych co jeszcze wierzą że tutaj może być normalnie.Mam 44 lata i cieszę się że mam okazje stąd sp...ć.NA ZAWSZE!

    Odpowiedz
  • a gdzie ochrona danych osobowych(2014-01-26 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Temida w polskim wydaniu przedstawiana jest jako ślepa. Choć jak ślepy może sądzić? Gorzej, że wygląd na to, że polska Temida jest jeszcze głupia. Oddaje jedną z najważnieszych czynności procesowych - czyli doręczenie w ręce firmy, która nie ma ani doświadczenia ani zaplecza aby takie usługi na normalnym urzędowym poziomie świadczyć. Jak można było wybrać taką firmę, która w ofercie pisze - że nie ma ani zaplecza, ani doświadczenia, ale jak wygra to się zobaczy. Czy to beziteresowna głupota, czy może sprawą powinno się zająć CBA?

    p.s. W jaki sposób będzie się zabezpieczać dane osobowe i to wrazliwe. Dajny na to w sprawie o rentę, dane o chorobie człowieka będą leżeć w kiosku, albo u fryzjera. W urzędzie trzeba mieć szafy, śluzy, a tu państwo ma w d up ie ochronę danych osobowych.

    Odpowiedz
  • mckeon111(2014-01-24 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    odp UW i zaniepokojony
    Pani w kiosku i Pani na w okienku placówki Poczty Polskiej S.A. obowiązuję te same przepisy co do ochrony danych osobowych i legitymowania. Zasada jest prosta - niezależnie od tego kto aktualnie obsługuje przesyłki polecone, jak chcesz je odebrać to trzeba się wylegitymować dowodem osobistym albo inny m dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wiele osób błędnie uważa, że Poczta Polska S.A. podlega pod jakieś inne przepisy - prawo pocztowe odnosi się nie tylko do Poczty Polskiej S.A. tylko wszystkich podmiotów działających na rynku pocztowym.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zwykły obywatel(2014-01-24 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    Podobno ktoś na tym przetargu zarobił 80 mil. Kto? Bo do mnie, obywatela z takich "oszczędności" nigdy nic nie trafia.
    Poza tym w sądach wnosi się opłatę korespondencyjną.
    Teraz listy, decydujące często o losie ludzkim "roznoszą" przypadkowi z łapanek, bez umowy. A raczej wrzucają tylko awizo.
    Straty społeczne będą niewymierne.
    Sądy już informują o spadaniu spraw z wokand. A pensje pobierają.
    Doprawdy, doskonały pomysł na "oszczędności"!

    Odpowiedz
  • mały(2014-01-24 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Niech rozwiążą tą umowę - Panie Ministrze Biernacki tnij wstydu oszczędź

    Odpowiedz
  • jan(2014-01-24 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    Poczekajmy na rozpatrzenie skargi Poczty Polskiej. Sąd Okręgowy w Krakowie ma na to miesiąc, który to termin upłynie w lutym i jeśli Poczta wygra w sądzie, to zamawiający, czyli Centrum Zakupów dla Sądownictwa będzie musiał dokonać ponownego wyboru, czyli wybierze Pocztę Polską, a PGP nie będzie miała już żadnego środka odwoławczego, bo skarga kasacyjna tu przysługuje tylko Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. Wtedy umowa z PGP może być uznana za podpisaną z naruszeniem przepisów Prawa zamówień publicznych i unieważniona. A chodzi głównie o to, czy PGP spełniła warunki udziału w postępowaniu, to znaczy (trochę upraszczając), czy te słynne już kioski ruchu można uznać za placówkę pocztową. Jeśli natomiast sąd skargę oddali to Poczta nie będzie mogła już nic zrobić, ale jeśli PGP nie będzie się wywiązywać z umowy i np. rzeczywiście sprawy będą "spadać z wokandy", to też może dojść do odstąpienia od umowy na mocy Kc. A poza tym to jak nie bylibyśmy w Unii, to moglibyśmy sobie po swojemu zarządzić, że pisma sądowe, czy w ogóle urzędowe może obsługiwać tylko pocztowy operator wyznaczony, ale jesteśmy w Unii i musimy przestrzegać unijnego prawa o zamówieniach publicznych, czyli miedzy innymi dopuścić wolną konkurencję na rynku pocztowym także dla "Cypryjczyków".

    Odpowiedz
  • xenomorph(2014-01-24 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    No to rządów mafijnych ciąg dalszy. Ciekawe jak i kiedy skończy się w ten sposób krótka historia naszego (nie)podległego państwa. Bo to co się dzieje teraz to chyba niektórym w najstraszniejszych koszmarach się nie śniło. No i jeszcze ta ich "optymalizacja" podatkowa. Toż to czysty skandal jest.

    Odpowiedz
  • alice(2014-01-24 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego poczta nie mogla przesylek, powtornie awizowanych przekazaywac na swoje placowki calodobowe, zeby pracujacy czlowiek mogl spokojnie je odebrac

    Odpowiedz
  • re(2014-01-25 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze przyjdom na kolanach do poczty polskiej

    Odpowiedz
  • ciekawe punkty odbioru.....(2014-01-24 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Za jazdę po pijaku - w Monopolowym

    Za przestępstwa o podłożu seksualnym - Sexshopie

    Śmiesznie ale za to innowacyjnie

    Odpowiedz
  • anka(2014-01-24 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Demokratyczne państwo prawa(kolesi) hi hi hi.PORAŻKA.

    Odpowiedz
  • Janusz(2014-01-25 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    kolejne rządy rozbudowały administracje, która coraz więcej kosztuje a z drugiej strony głupole z rządu dopuszczają do tego, aby w Polsce istniały firmy, które korzystają z polskiej infrastruktury, z polskich urzędów, z całego systemu bezpieczeństwa a podatki odprowadzają do innego państwa, a do tego trzeba będzie drukować pieniądze dla ZUS na emerytury bo ze śmieciowych umów danina na ZUS będzie bardzo malutka. Jeszcze płyną unijne dotacje, ale nie długo się skończą i zostaniemy z ręką w nocniku. Kto to później utrzyma z tą całą infrastrukturą i rozbudowaną biurokracją rządową, samorządową, przy wzroście liczby emerytów wymagających leczenia. Po 2020 jak się skończą unijne dotacje będzie jak w Rumunii za Ceausescu. Będziemy koczować bez prądu.

    Odpowiedz
  • nairam(2014-01-24 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że spółki zarejestrowane w rajach podatkowych (np. na Cyprze) nie powinne wogóle być dopuszczane do przetargu, to co się stało to jest porażka rządu i ministra finansów. Kolesie wyprowadzają z kraju podatki potrzebne Polsce jak nigdy! To tylko mali mają płacić podatki?

    Odpowiedz
  • ŚLIMAK(2014-01-24 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO PGRATULOWAĆ CZUJNOSCI MSW W RP

    Odpowiedz
  • Michał(2014-01-24 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Gowin iles pan wziął prowizji?

    Odpowiedz