Ministerstwo odpowiada w ten sposób na zarzuty Adama Hofmana. Rzecznik PiS zarzucił ministrowi rolnictwa Stanisławowi Kalembie kłamstwo i powiedział, że wielkość środków unijnych na polskie rolnictwo to 28 miliardów euro, a nie 32 - jak wcześniej informował minister.

Tymczasem resort rolnictwa przedstawia szczegółową informację na ten temat, która potwierdza wyliczenia ministra Kalemby. "W ramach dotychczasowych ustaleń przyjęto, że płatności bezpośrednie po 2013 roku będą zwiększone poprzez przesunięcie do 25 procent środków z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej oraz wsparcie krajowe. Jednocześnie budżet krajowy uzupełni środki na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Również z budżetu krajowego zapewnione zostanie odpowiednie współfinansowanie funduszu PROW" - czytamy w informacji resortu.

Ministerstwo podkreśla, że Polska uzyskała z budżetu Unii najwyższe środki łącznie na wszystkie polityki Unii Europejskiej, co będzie wpływać stabilizująco na sytuację gospodarczą kraju i rozwój rolnictwa.