statystyki

Kolejny spór handlowy UE-Chiny czeka na roztrzygnięcie

17.08.2013, 08:20; Aktualizacja: 17.08.2013, 08:23
Bruksela zwróciła się do WTO o powołanie zespołu, który miałby rozstrzygnąć spór.

Bruksela zwróciła się do WTO o powołanie zespołu, który miałby rozstrzygnąć spór. źródło: ShutterStock

Kolejny spór handlowy między Unią Europejską i Chinami czeka na rozstrzygnięcie. Tym razem chodzi o cła, jakie Chiny nałożyły na importowane z Europy stalowe rury, używane w produkcji kotłów w elektrowniach. Bruksela chce, aby orzekł w tej sprawie zespół powołany przez Światową Organizację Handlu.

Reklama


Reklama


Unia Europejska uważa, że antydumpingowe cła, nałożone przez Chiny są niezgodne z zasadami WTO. W połowie czerwca, za pośrednictwem organizacji, odbyły się konsultacje w tej sprawie, ale jak poinformowała Komisja Europejska, nie rozwiały one unijnych obaw. Bruksela zwróciła się więc do WTO o powołanie zespołu, który miałby rozstrzygnąć spór.

"Unia kontynuuje swoją walkę z bezzasadnie wprowadzonymi przez Chiny środkami obrony handlowej, które wydają się być motywowane próbą odwetu - stwierdził rzecznik Komisji Europejskiej John Clancy.

Wartość eksportowanych do Chin stalowych rur jeszcze w 2009 roku sięgała 90 milionów euro. Po nałożeniu ceł, w listopadzie zeszłego roku, spadła ona poniżej 20 milionów. Pekin poraz pierwszy ogłosił plany wprowadzenia opłat, krótko po tym jak Bruksela nałożyła cła importowe na takie same wyroby produkcji chińskiej.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama