statystyki

Chomikuj.pl: Portal oskarżany o piractwo w rękach Interii

autor: Michał Fura18.06.2013, 07:00; Aktualizacja: 18.06.2013, 10:32
Od dwóch lat serwis Chomikuj.pl jest oskarżany o wspieranie piractwa

Od dwóch lat serwis Chomikuj.pl jest oskarżany o wspieranie piractwa źródło: ShutterStock

Bauer, właściciel m.in. Interii i największy wydawca kolorowych magazynów w Polsce, oraz T-Mobile robią interesy z serwisem Chomikuj.

Reklama


Reklama


Chomikuj.pl to serwis z cyfrowymi plikami: książkami, gazetami, filmami, muzyką i grami. Za dostęp do części z nich trzeba płacić, ale pieniądze nie trafiają do wydawców. Od lat branża wydawnicza zarzuca mu więc piractwo. Niedawno 15 wydawców złożyło pozew o stwierdzenie nielegalności serwisu. Emocje wokół Chomika były tym większe, że mówiło się o jego związku z dużym, należącym do niemieckiego wydawnictwa Bauer, portalem Interia. Jednak władze Interii się broniły, że tylko sprzedają reklamę w Chomikuj.pl, a właścicielem nie są. Teraz to się zmieniło.

Andrzej Ryk, dyrektor ds. marketingu i PR portalu Interia, przyznał DGP, że „od br. współpraca rozszerzyła się i dotyczy również wymiany wiedzy w obszarach technologicznych, i od tego czasu sprawujemy też efektywną kontrolę nad spółką”. Dzięki temu Interia może uwzględniać w swoich wynikach ok. 6 mln użytkowników Chomikuj.pl.

– Efektywną kontrolę w spółce ma ten, kto może wybrać jej zarząd. Może być przy tym nawet udziałowcem mniejszościowym. Jednak to zarząd odpowiada za działania spółki, a nie jej udziałowcy – tłumaczy Lejb Fogelman, senior partner kancelarii Greenberg Traurig.

Wydawcy byli wczoraj zszokowani tymi informacjami. Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy, powiedział DGP, że izba zamierza rozmawiać na ten temat z Bauerem. – Nasze stanowisko w stosunku do Chomikuj jest niezmienne. To piractwo i nie możemy się z tym godzić – podkreślił.

– Konflikt etyczny jest absolutny. Uważam, że Bauer to poważna firma. Mam nadzieję, że usłyszę przekonujące wyjaśnienia – dodał Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki oraz członek Izby Wydawców Prasy z ramienia Wolters Kluwer.

Nie tylko Interia i Bauer robią interesy na Chomiku. Firma T-Mobile od Chomikuj.pl. zaczęła wdrażanie aplikacji do internetowych płatności. Ale tak operator, jak i Bauer nie mają do siebie zastrzeżeń.

– Podmioty Grupy Bauer prowadzą autonomiczną politykę biznesową i samodzielnie nawiązują współpracę zgodnie ze swoim interesem – napisał Maciej Brzozowski, rzecznik Grupy Bauer w Polsce.

Wydawcy zarzucają Chomikuj piractwo. Użytkownicy serwisu masowo wrzucają na jego serwery filmy, muzykę czy książki, które można ściągać. Chomikuj pobiera niewielkie opłaty, ale nie dzieli się nimi z twórcami treści. Spór w tej sprawie zaczął się ponad dwa lata temu. Po pierwszych oskarżeniach o wspieranie piractwa Chomikuj.pl zmienił strukturę właścicielską i należy do cypryjskiej spółki FS File Solutions Limited. Współpracował jednak z Interią, która sprzedawała na jego stronach reklamę. W tym roku Interia weszła w posiadanie efektywnej kontroli nad spółką. Informację potwierdził DGP Andrzej Ryk, dyrektor ds. marketingu i PR Interii. Bez tego zaś Interia nie mogłaby dalej zapisywać na swoje konto ruchu generowanego przez Chomikuj (ok. 6 mln miesięcznie). Mogłaby spaść w rankingach do drugiej dziesiątki witryn. Od liczby użytkowników zaś zależą m.in. wpływy z reklam.

Na element walki konkurencyjnej zwrócił uwagę Maciej Brzozowski, rzecznik Bauera, w swojej odpowiedzi na pytania DGP w sprawie związków z serwisem Chomikuj. „Należy wyjaśnić, czy inicjatywa Państwa Gazety wynika z nagłej troski o respektowanie praw autorskich przez serwis Chomikuj.pl, czy raczej z dyskusji co do zasad grupowania serwisów internetowych w badaniach firmy Gemius” – napisał. „Mamy co do tego poważne wątpliwości zwłaszcza w kontekście Państwa związków kapitałowych z dużymi spółkami internetowymi działającymi na rynku polskim” – dodał. (DGP należy w 51 proc. do Infor PL i 49 proc. wydawnictwa Ringer Axel Springer Polska – red.). Podkreślił, że „podmioty Grupy Bauer prowadzą autonomiczną politykę biznesową i samodzielnie nawiązują współpracę zgodnie ze swoim interesem”. Rzecznik Bauera przypomina, że zarzuty dotyczące łamania praw autorskich kierowane są w Polsce do wielu podmiotów z branży internetowej, zarówno światowych, jak i lokalnych serwisów. – Punktem wyjścia do obiektywnej oceny legalności praktyk stosowanych w internecie jest wprowadzenie jasnych przepisów prawa autorskiego w zakresie dozwolonego użytku – podkreśla Maciej Brzozowski.

Od współpracy z Chomikuj zaczęła wdrażanie aplikacji do płatności za cyfrowe treści sieć T-Mobile. Nie widzi problemu w tym, że wydawcy walczą o jego delegalizację. „Wdrożony na serwisie Chomikuj.pl nasz nowy system płatności jest jednym z wielu funkcjonujących na tej stronie obok np. SMS Premium lub przelewów bankowych i nie koliduje z naszą współpracą z dostawcami treści” – czytamy w odpowiedzi z biura prasowego sieci. Spółka dodała też, że przygotowany przez nią projekt płatności wyszedł z fazy testów i zdobywa nowych partnerów wśród dostawców treści, których jest już kilku, w tym m.in. Onet.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • M25(2013-09-07 17:42) Odpowiedz 10

  Sciagasz to musisz zaplacic za transfer wiec jakie piractwo? To serwis chomikuj powinien sie dogadac jak na youtube i czesc na tantiemy przenaczyc

 • koko(2013-06-20 10:26) Odpowiedz 10

  ha ha Google i Apple nie płacą żadnych podatków na miliardy i wsio git.
  no ale nie może tak być żeby biedota okradała bogatych nie. Bo przecież aktor musi zarobić tyle za jeden film, ile Polak zarabia przez całe życie. Trzeba usunąć chomika i żeby ludzie kupowali te same filmy po kilka raz. Raz na VHS następnie na DVD na a teraz na BR.

 • Michał(2013-06-18 09:55) Odpowiedz 00

  Ciekawe co by powiedział Bauer jakby na chomiku nagle zaczęły pojawiać się skany aktualnych pism wydawanych przez to wydawnictwo. Nie wszystkich. Tylko tych najdroższych i przynoszących największe zyski. ;-)

 • Koń barwy Piołunu(2013-06-18 12:31) Odpowiedz 00

  Nie płaci się za dostęp do plików tylko za miejsce to normalny dysk internetowy. Za pliki umieszczone na nim odpowiada wiec nie właściciel tylko użytkownik danego konta.

 • Bruno(2013-06-18 22:43) Odpowiedz 00

  Piractwo kwitnie, zmienia maski, krzyczy, kombinuje ale już niedługo.

 • fachowiec(2013-06-19 05:55) Odpowiedz 00

  I takich,co handlują plikami nie swoimi należy ścigać,a nie tych,którzy dzielą się plikami za free,bo nie każdego stać na kupno np.płyty.

 • wer(2016-07-12 10:26) Odpowiedz 00

  Kto chce zarabiać w internecie niezłe pieniądze, wystarczy mieć bloga/strone , wpiszcie sobie w google: jak zarobić na blogu drugą wypłatę

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama