Pewex, to sieć sklepów i kiosków walutowych, która powstała w 1972 roku. Wówczas możne w niej było kupić towary niedostępne w innych miejscach, jak choćby jeansy, klocki Lego, czy też Coca-Colę. Ostatecznie sieć zbankrutowała w latach '90, gdyż nie wytrzymała starcia z wolnym rynkiem.

Dziś, właściciele spółki Monster Media Group, Sebastian Leśniak i Mariusz Składanowski, planują wskrzesić tę legendarną markę. Plan jest prosty - najpierw sklep internetowy, a później stacjonarne delikatesy. Serwis Pewex.pl startuje już w poniedziałek i - jak mówią jego twórcy - będzie z początku "retrospektywnym klubem wspomnień", oferującym treści i produkty kojarzące się z codziennym życiem oraz popkulturą lat 80 i 90 - pisze "Puls Biznesu".

Pewex.pl, to jednak dopiero początek, a nowi właściciele słynnej marki już snują plany uruchomienia sieci sklepów. Pierwsze delikatesy pod szyldem Pewex miałby zostać otwarte już w 2014 roku. Leśniak i Składanowski nie ukrywają, że chcą wykorzystać sentyment, jakim dzisiejsi 40 i 50 latkowie darzą legendarną markę. Dla wielu z nich, przez ponad dwie dekady Pewex był symbolem wolnego i lepszego świata.