statystyki

Dobra wiadomość: w gospodarce będzie teraz lepiej

autor: Łukasz Wilkowicz02.04.2013, 07:31; Aktualizacja: 02.04.2013, 11:32
Gdy trzy miesiące temu, pytaliśmy ekonomistów o prognozy, pewności, że recesja nam nie grozi, nie było.

Gdy trzy miesiące temu, pytaliśmy ekonomistów o prognozy, pewności, że recesja nam nie grozi, nie było. źródło: ShutterStock

Nawet najwięksi obecnie pesymiści – Maja Goettig z KBC Securities oraz ekonomiści Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych – są zdania, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku nie było spadku PKB. Ich prognoza wynosi 0,1 proc. Średnio, zdaniem analityków, w I kw. 2013 r. wzrost gospodarczy wyniósł 0,6 proc., w kolejnym przyspieszymy już do 1,1 proc. Oznacza to, że – podobnie jak w czasie pierwszej fali kryzysu, w latach 2008–2009 – nasza gospodarka uniknie recesji. W kolejnych kwartałach gospodarka ma się dynamicznie piąć w górę.

Reklama


Reklama


Gdy trzy miesiące temu, pytaliśmy ekonomistów o prognozy, pewności, że recesja nam nie grozi, nie było. Niektórzy spodziewali się nawet, że spadkowa będzie cała pierwsza połowa tego roku. Jednak chociaż dane za styczeń i luty były komentowane zwykle jako bardzo kiepskie, to nie na tyle słabe, by potwierdzały pesymistyczne prognozy z końca minionego roku.

Teraz rozrzut w przewidywaniach wzrostu PKB poszczególnych banków jest dużo mniejszy niż w naszej poprzedniej ankiecie. Oznacza to, że niepewność co do koniunktury w gospodarce jest dziś znacznie mniejsza niż na przełomie roku. Mimo to różnic w ocenie sytuacji nie brakuje. – Głównym motorem nadchodzącego ożywienia będzie odbicie w niemieckiej gospodarce, szczególnie w eksporcie największej europejskiej gospodarki, który ma duży i rosnący wkład z Polski. Pozytywne impulsy z eksportu będą się stopniowo przenosiły na całą gospodarkę, chociaż popyt wewnętrzny pozostanie ograniczony przynajmniej do połowy roku – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska, który na końcówkę tego roku przewiduje już wzrost na poziomie 3 proc.

Część analityków, np. z ING Banku Śląskiego, jest jednak zdania, że na ożywienie w strefie euro przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dlatego ekonomiści ING BSK prognozują, że w IV kw. PKB będzie rósł w tempie 1,5 proc. w skali roku.

Ograniczenie niepewności jest szczególnie widoczne w prognozach kursu złotego do euro. Analitycy spodziewają się, że w miarę postępującego ożywienia coraz wyraźniej będzie widać umocnienie naszej waluty i w końcu roku za euro powinniśmy płacić 4 zł, choć najwięksi optymiści mówią nawet o 3,9 zł w grudniu br.

Poważnym czynnikiem niepewności pozostaje jednak to, co będzie się działo w światowej gospodarce. Wskazuje na to duże zróżnicowanie prognoz kursu złotego wobec dolara (a więc również euro w stosunku do amerykańskiej waluty). Są analitycy, którzy oczekują, że pod koniec roku dolar będzie kosztował mniej niż 2,9 zł, ale i tacy, według których za zielonego będziemy płacić niemal 3,4 zł.

Niewielki wpływ na kursy walut będzie mieć polityka pieniężna. Niektórzy sądzą, że w czerwcu bądź lipcu RPP zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę stóp. A według ekonomistów BRE Banku latem podstawowa stopa NBP może spaść nawet do 2,75 proc. z 3,25 proc. obecnie. Wśród ekonomistów przeważa pogląd, że do końca roku RPP nie zmieni już stóp procentowych.

Oczekiwania odnośnie do kosztów kredytu wiążą się z prognozami inflacyjnymi. W porównaniu z naszą ankietą sprzed trzech miesięcy właśnie w przypadku stóp i inflacji widać największe różnice. Powód? Już na początku roku ścieżki dynamiki cen i głównej stopy NBP znalazły się wyraźnie poniżej oczekiwań. Teraz ekonomiści są zdania, że przynajmniej do połowy roku inflacja będzie oscylować w okolicach 1 proc.

Jak przygotowaliśmy prognozę

W ankiecie wzięły udział następujące instytucje: Bank Millennium, BOŚ, BGK, BGŻ, BRE, DZ Bank Polska, ING BSK, Invest-Bank, KBC Securities, KUKE, Nordea Bank Polska, Pekao, PKO BP, Polski Bank Przedsiębiorczości i Raiffeisen Bank Polska. Na podstawie ich przewidywań obliczyliśmy medianę prognoz na kolejne miesiące (w przypadku PKB – kwartały) 2013 r. Najnowsze prognozy zestawiamy z przewidywaniami z końca grudnia 2012 r. Obszar typowych prognoz na wykresach pokazuje przeciętne odchylenie od średniej. Obszar skrajnych prognoz jest wyznaczony przez przewidywania największych optymistów i pesymistów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Olek(2013-04-03 07:16) Odpowiedz 00

  Komu będzie lepiej?

 • doc.(2013-04-02 10:09) Odpowiedz 00

  U indian takich ludzi nazywano szamanami,Polska jest opanowana przez szamanów.

 • Moja analiza(2013-04-02 08:43) Odpowiedz 00

  W gospodarce będzie teraz lepiej niż w przyszłym roku.

 • lol(2013-04-02 08:48) Odpowiedz 00

  prima aprilis już było

 • Kuba(2013-04-02 10:30) Odpowiedz 00

  Będzie lepiej bo gorzej to już tylko ..rewolucja.Na dnie trudno znaleźć drugie dno, wyskoczy jakiś PR z GUS-u i już będzie lepiej.

 • jerzy7731(2013-04-02 09:17) Odpowiedz 00

  Niby nagła kontrola NFZ w zakresie poprawności działania służby zdrowia w zakresie pomocy wieczorowej i świątecznej wykazała generalnie, że:
  - urzędnicy fałszują powszechnie dokumenty przetargowe ( praktycznie wszyscy na 12lat za kratki ),
  - doknonują powszecjhnego zaniechywania wykonywania zakontraktowanych obowiązków służbowych ( praktycznie wszyscy na 5lat za kratki ).
  - powszechny brak nadzoru ( korupcja ) ( praktycznie wszyscy nadzorcy na 12lat za kratki za korupcję z powodu przymyjkania oczu ).

  Te powyższe cechy są charakterystyczne dla gospodarki socjalistycznej ( znanej z kąd innąd ) opartej o centralnie planowane i kontraktowanie!? Bezpośrednią z premedytacją winę za taki stan rzeczy ponosi obecnie banda trojga: ( TUSK< KOPACZ< ARŁUKOWICZ )!?

  Nie lepiej, raczej podobnie, jak powyżej jest w pozostałych sektorach funkcjonowania służby zdrowia: przychodnie, szpitale specjaliści, etc.

  RECEPTA:
  Wprowadzenie rynkowego systemu motywowania i rozliczania pracowników służby zdrowia:
  Poprzez:
  Wystawianie przez placówki medyczne faktury VAT bezpośrednio leczonemu za faktycznie wykonane usługi w systemie kon kurencji rynkowej.
  Refundowanie kosztów leczenia ( faktur VAT ) pacjentowi przez ubezpieczyciela NFZ wg rynkowych zasad samoregulacyjnych.
  Wprowadzenie powszechnego liniowego ubezpieczenias zdrowotnego NFZ obejmującego wszelkie przypadki medyczne opłacanego wg zasad ryczałtowych!?

  Praktycznie takie rozwiązania posiada cały cywilizowany świat ( wystarczy tylko skopiować )!?

  OBECNIE CAŁY ŚWIAT ŚMIEJE SIĘ Z GENIALNOŚCI umysółowej za krajowe wybitne osiągnięcia bandy trojga oraz śmierci i ciepienia wielu poloczków!?

 • Boletus edulis(2013-04-02 09:24) Odpowiedz 00

  Propaganda sukcesu.

 • Zgadzam się z 5 /doc/(2013-04-02 11:13) Odpowiedz 00

  Na razie wszystko wskazuje na to, że przyszłość jest mniej optymistyczna.

 • g(2013-04-02 13:48) Odpowiedz 00

  tak tak w polsce teraz będzie raj! zniknie 75% niedożywionych dzieci, 60% społeczeństwa zagrożonego skrajnym ubóstwem, będzie praca dla wszystkich, odkryjemy nowe złoża drogocennych minerałów i wykorzystamy ogromny potencjał intelektualny polaków, którzy najmądrzejsi z narodów.

 • Będzie dynamiczny wzrost(2013-04-02 15:03) Odpowiedz 00

  Ludzie zaczna kupować nowe auta w Salonach, nowe mieszkania i wille pod miastem, a wielu wymieni meble i wyposażenia mieszkań.

  bezrobocia nie będzie, a Pracodawcy będą biegac po mieści i błagac byś poszedł do niego do pracy albowiem daje Ci 2 razy tyle co masz obecnie...

  Tia... Bajanie...

 • lisowczyk(2013-04-02 15:18) Odpowiedz 00

  Już za komuny słyszałem:
  - Będzie lepiej, ale do tego czasu będzie gorzej.

  Poprawę Tusk i Rostowski obiecywali w drugim kwartale, teraz obiecują w trzecim. Ciekawe kiedy ostatni naiwniacy przejrzą w końcu na oczy???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama