statystyki

Polska wyrzuca unijne miliardy w błoto

autor: Elżbieta Glapiak25.10.2012, 06:45; Aktualizacja: 25.10.2012, 08:17
Dotacje z UE nie zawsze są przeznaczane na rozwój gospodarki

Dotacje z UE nie zawsze są przeznaczane na rozwój gospodarkiźródło: Bloomberg

W latach 2008 – 2012 wydaliśmy 167 mld zł . Część środków zmarnowano. Urzędnicy, aby uzgodnić zasady współpracy, muszą się spotkać. Płaci Unia Europejska.

reklama


reklama


Za opracowanie dokumentu pod nazwą „Diagnoza stanu sektora ekonomii społecznej” też płaci Unia. Podobnie jak za „propagowanie dobrych praktyk w przedsiębiorczości”– to tylko niektóre przykłady działań, jakie w ostatnich latach zostały sfinansowane ze środków unijnych.

Rząd chwali się, że miesięcznie wydajemy około 4 mld zł dotacji z UE. Rocznie nasz PKB zyskuje dzięki inwestycjom współfinansowanym z funduszy europejskich dodatkowy 1 punkt procentowy. Mogłoby to być jednak o wiele więcej, gdyby wszystkie te pieniądze rzeczywiście szły na rozwój naszej gospodarki.

Tymczasem w ramach programów unijnych organizowane są spotkania, szkolenia, konferencje, których wpływ na rozwój gospodarczy jest wątpliwy. Tego typu przykłady można mnożyć.

Problemy wiążą się jednak również z „twardymi” projektami. Przykładem są baseny, które samorządy bardzo chętnie stawiały u siebie za unijne pieniądze. – Gminy były skore do podejmowania się takich inwestycji, bo pływalnie są okazałe, można je było uroczyście otworzyć – wyjaśnia Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, były wiceminister rozwoju regionalnego. – Dziś stanowią balast, nie zarabiają na siebie i trzeba do nich dokładać.

Kwieciński zaznacza, że w przyszłej perspektywie finansowej trzeba tak dobierać programy, aby w ich efekcie do gospodarki płynęły pieniądze, przez co będzie się ona szybciej rozwijała.

Zdaniem Rafała Antczaka, wiceprezesa Deloitte Business Consulting, stawiać należy na rozwinięte regiony kraju. Tam bowiem unijne pieniądze będą lepiej pracować. – Tymczasem decyzją polityczną wydaje się je głównie w Polsce wschodniej. Tam szanse na to, że przyczynią się do większego wzrostu gospodarki, są najmniejsze – dodaje.

W ramach specjalnego programu promującego Polskę wschodnią wydano np. 683 tys. zł (niemal 580 tys. zł z Unii) na spotkanie przedstawicieli kilku gmin powiatów chełmskiego, tomaszowskiego i lubaczowskiego, na którym samorządy miały nawiązać współpracę. W efekcie gminy miały być „szerzej promowane i bardziej rozpoznawalne”.

– Należałoby prześledzić efekty realizowanych programów – uważa Kwieciński. – Unia przeznaczyła pieniądze na to, aby ludzie zaczęli ze sobą działać. Pytanie, czy założone cele rzeczywiście zostały osiągnięte i jak one wpływają na nasze życie – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ZMUSZANA DO SZKOLEŃ JAKO,, SZTUKA"(2012-10-29 10:27) Odpowiedz 00

    SZKOLENIA NIKOMU NIE POTRZEBNE I NIC NIE WNOSZACE ZA WIELKĄ KASĘ . UCZESTNICY SZKOLEŃ ZGANIANI NA SZTUKĘ. GANGI SZKOLĄCYCH!!! ZGROZA!!! MARNOTRAWSTWO !!!
    A PRACY JAK NIE BYŁO TAK NIE MA!!!

  • księgowa(2012-10-25 14:49) Odpowiedz 00

    My wyrzucamy w błoto ? To UE NARZUCA nam takie bzdury ! Czy my się chwalimy ? My budujemy scierzki rowerowe !!! podczas gdy Niemcy ROZWIJAJĄ gospodarkę.

  • bk(2012-10-26 10:07) Odpowiedz 00

    Tym powinno się zająć CBA. Znam doskonale ten temat i nie mogę pojąć jak
    za nic nie robienie pieniądze grube , bardzo grube idą do cwaniaczków , ukladów niby koordynatorów , asystentów, doradców itd. To jest wszystko
    ściema na papierze , przetargi z kolesiami ustawione . Na papierze wszystko gra bo ci co korzystają z tego dobrze wiedzą , ze wystarczy aby na papierze było dobrze. Robi się to w czasie pracy , czyli podwójne pieniądze. A juz chorym jest dlaczego wojewódzkie urzędy pracy przyjmują do konkursu projekty ,istne bzdury wyssane z palca. Dają na to
    miliony , tylko kabzę nabijają cwaniacy. Nikt nie sprawdza ze ciagle są ci
    sami ,bo wystarczy zmienic tytuł projektu. Efektów nie ma żadnych /Tak jest . Organizacje pozarzadowe to pralnie brudnych pieniedzy z WUP w Poznaniu.

  • ano(2012-10-26 11:57) Odpowiedz 00

    Mam nieodparte wrażenie, że nie piszą komentarzy tylko tzw. "euroentuzjaści".

  • rolnik(2012-10-25 18:34) Odpowiedz 00

    Jest takie powiedzenie , zresztą zza oceanu ,,błyskotki demokratycznej,,
    NIE UMIAŁ NIC KONKRETNEGO ROBIĆ POSZEDŁ NAUCZAĆ.Tak i nasze nieroby, nie umieją nic robić ale nauczają innych, kasa z pensyjki urzędniczej lub nauczycielskiej , baaaaaaaardzo dużo wakacji i wolnego w roku, do tego kasa unijna za projekty nauczania Polaków, choć od czasu do czasu to żenada co opowiadają szkoleniowcy.Aż szkoda unijnych pieniędzy na te pseudo szkolenia, w końcu pochodzą od podatników europejskich.

  • Krzysiek(2012-10-25 21:31) Odpowiedz 00

    Jedynym celem zleconym administratorom Polski jest Jej unicestwienie

  • samtron(2012-10-25 17:29) Odpowiedz 00

    Bardzo chętnie rob ili za pieniądze unijne szkolenia i przeliczali w ero jak np. w Gorzowie w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia P. W. Z. WILKI KONSULTANT
    jak zapytałam czy po szkoleniu osoby będą zatrudnione to już wiecej nie odezwano się do mnie, To jest czysty absurt, jak tak można było postępować, ciągnąć kasę tylko ni patrząc na ludzi, trzeba ich teraz rozliczyć ile osób zatrudnili i tak pieniązki z uni płyną

  • jan(2012-10-25 15:07) Odpowiedz 00

    Jak dostać fundusz!!! Znam firmę z kapitąłem niemieckim. Na funduszu załozycielskim kilka maszyn ZDEZELOWANYCH bez wartości ( nadają się wyłącznie na złom ) Napisała projekt i DOSTAŁA 52 milony EUR dotacji Tak to się robi

  • inżynier z PRL(2012-10-25 20:25) Odpowiedz 00

    Ludzie, aby wybudować basen, oczyszczalnię ścieków czy operę z funduszy UE trzeba mieć wkład własny czyli wziąć kredyt z banku (zachodniego, bo my nie mamy banków własnych). Ponadto, trzeba kupić materiały i komponenty, oczywiście z importu, bo my już nie mamy swojego przemysłu.Wniosek z tego taki, że inwestycje dotowane przez UE nakręcają koniunkturę firmom i bankom zachodnim a my biedniejemy, bo trzeba spłacać kredyty. Jeśli nie rozumiesz o co tu chodzi, to przeczytaj ten tekst jeszcze raz. Obudźcie się.

  • cd(2012-10-25 16:15) Odpowiedz 00

    WIĘKSZOŚĆ TZW UNIJNYCH PIENIĘDZY WRÓCIŁA DO UNII POPRZEZ UNIJNYCH WYKONAWCÓW- KNOT-INWESTYCJI W POLSCE, CZĘŚĆ Z NICH I TO ZNACZNA ZOSTAŁA WYDANA NA PROWIZJE UNIJNYCH I POLSKICH URZĘDASO-ŁAPÓWKARZY. WIDAĆ TO DOKŁADNIE NA CAŁYM CYKLU BUDOWY AUTOSTRAD W POLSCE.

  • Jaromir(2012-10-25 17:19) Odpowiedz 00

    Do: 2 Gość z IP: 83.6.204.*
    On ją bierze i ... wypier...a daleko od siebie!

  • dana(2012-10-25 14:55) Odpowiedz 00

    Niech napiszą za ile oddali nasze ( Polskie ) banki - za NIC

  • b.(2012-10-25 19:29) Odpowiedz 00

    a polska wschodnia ma się rozwijać bez pieniędzy - spoko panie Antczak, niech się pan tu przeprowadzi i pożyje za 1500 zł na rękę (to i tak dużo)

  • danka(2012-10-25 14:54) Odpowiedz 00

    Komentarz jest bardzo trafny. My pracujemy u innych na etatach ( złodziejskich ) Hipermarkety nie płacą podatków w Polsce i urzędy skarbowe ich nie kontrolują. Cisna tylko Polaków

  • księgowa(2012-10-25 14:51) Odpowiedz 00

    Wiele firm z NIemiec zarejestrowało się w Polsce i WYLIZUJĄ środki unijane przeznaczone dla Polski . Polskich przedsiębiorstw jest garstka . Dlatego Niemcy nie protestują przy podziale budzetu!

  • członek PO(2012-10-25 14:43) Odpowiedz 00

    oj tam zaraz Polska wyrzuca... ważne, że my z POmamy z tego wielomilionowe premie

  • Fabian(2012-10-25 08:11) Odpowiedz 00

    nic się nie stało, Polacy nic się nie stało :)

  • Drogi , przebudowy , nowe obiekty ..to OK(2012-10-25 12:58) Odpowiedz 00

    Ale bzdetne szkolenia???... Też zasiliły Nas w gotówkę , a gotówka po kilku obrotach choćby w samym VAT zasiliła Budżet.

    Wiec nie ma co narzekać

  • Jaguar(2012-10-25 14:23) Odpowiedz 00

    Wcale sie nie dziwie że brytyjczycy chca ograniczenia wspólnego budzetu unijnego,gdyz zmniejszy to skale wielkiego marnotrastwa publicznych pieniedzy.Nie wiem na co "wydatkowano" miliardy z PO KL/programy miękkie/ i gdzie sie te pieniadze podzialy skoro Urzędy Pracy w Polsce nie maja pieniedzy na praktyczne kursy zawodowe/techniczne/ dla bezrobotnych czy tez osob potrzebujacych podwyzszyc swoje kwalifikacje!!!

  • UE to rynek zbytu dla płatników netto(2012-10-25 09:28) Odpowiedz 00

    Wszystko pięknie Panie redaktorze, tylko jest jedno "ale". W UE nie ma solidarności, jest to rynek zbytu dla kilku państw tzw. płatników netto, którzy z każdego wpłaconego euro odzyskują według ostatnich szacunków 87 eurocentów do wspomożenia własnej gospodarki, własnych firm. Spyta się Pan, a w jaki sposób, a no w taki że dając kasę ustalili limity, zakazy wspomagania własnych firm (dotyczy tylko niektórych państw UE jak np. Polska bo inni np. mogą dotować banki itp. - my za pożyczki płacimy kary do UE) - w efekcie musimy korzystać z narzuconych technologii tamtych krajów, ograniczać własną produkcję, uprawy, likwidować rybołóstwo, cukrownictwo itp. UE chętnie daje kasę, ale właśnie na takie działania jak pan podał w artykule. Niestety takie działania nas dobijają i naszą gospodarkę - taka jest polityka UE. Stracimy całkiem swoją gospodarkę i będziemy na sznureczku kupować to co nam
    ue wskaże. Tak było z Grecją i stąd się wzięły te wszystkie problemy krajów południa Europy. UE daje kasę ale tylko na to na czym nie mozemy zarobić, a my bierzemy - później będziemy następca Grecji.

    UE to rynek zbytu dla kilku krajów, gdy wewnętrzny rynek się nasyci wówczas następuje rozszerzenei UE o następnych jeleni, którzy uważaja że dla nich to wielka sprawa, a są zwykłym rynkiem zbytu. W UE nie ma solidarności a ostatnie działania dobitnie to pokazują do czyjej bramki kto gra i jak dba o interesy własnych firm, banków. Nie liczy się pomoc dla Grecji tylko zwrot kasy bankom swooich krajów, które utopiły tam kasę.

    I tyle w temacie rozsądny zrozumie.