statystyki

OLT Express nie boi się o właściciela. Ma plan B

autor: Cezary Pytlos, Piotr Rosik19.07.2012, 07:10; Aktualizacja: 19.07.2012, 08:30
Kerownictwo linii ma przygotowany scenariusz działania na wypadek problemów z finansowaniem ze strony Amber Gold.

Kerownictwo linii ma przygotowany scenariusz działania na wypadek problemów z finansowaniem ze strony Amber Gold.źródło: ShutterStock

Firma Amber Gold – właściciel OLT Express, miała w ostatnich dniach problemy z wypłatami pieniędzy klientom, którzy zainwestowali za jej pośrednictwem w wysokooprocentowane lokaty w złoto. Ale władze linii lotniczych specjalnie się tym nie martwią.

Reklama


Reklama


Jarosław Frankowski z kierownictwa OLT Express przyznaje, że obserwuje to, co dzieje się wokół Amber Gold, ale zapewnia, że kierownictwo linii ma przygotowany scenariusz działania na wypadek problemów z finansowaniem ze strony Amber Gold. Podkreśla, że w takiej sytuacji firma będzie w stanie finansować działalność z bieżących przychodów, choć będą musiały zawiesić plany dalszego rozwoju. Obecnie OLT Express dysponuje flotą blisko 40 samolotów.

Amber Gold w piątek złożył pozew przeciwko Komisji Nadzoru Finansowego. Według niej nadzór nad jej działaniami – chodzi głównie o utrzymywanie firmy na liście tzw. ostrzeżeń publicznych – w istotny sposób wpływa na jej dobre imię i wiarygodność. W ramach pozwu domaga się przeprosin od KNF oraz usunięcia ze strony internetowej i archiwum ostrzeżeń przed powierzaniem środków Amber Gold.

Urząd tłumaczy, że firma znajduje się na liście, bo jest podejrzewana o prowadzenie działalności bankowej bez licencji, co jest zabronione.

– Działania naszego urzędu w zakresie ostrzeżeń publicznych wynikają z przepisów prawa. Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym celem KNF jest m.in. zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku oraz podejmowanie działań edukacyjnych i informacyjnych – wyjaśnia Katarzyna Mazurkiewicz z KNF.

To nie pierwsze spięcie na linii KNF – Amber Gold. W przeszłości dwie sprawy z powództwa firmy stanęły przed sądem administracyjnym. – W pierwszym procesie KNF została ukarana grzywną 300 zł za nieudzielanie informacji publicznej, a w drugim sąd nie zdołał stwierdzić, czy pozew był słuszny, a sprawa trafiła do sądu cywilnego – twierdzi Amber Gold. – Z kolei KNF złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Amber Gold, ale postępowanie sprawdzające zostało dwukrotnie zakończone umorzeniem. Po zażaleniach KNF sprawa została skierowana do dalszego rozpoznania – przyznaje Michał Forc z biura prasowego Amber Gold.

W ostatnich dniach pojawiły się skargi klientów Amber Gold, którzy nie otrzymali pieniędzy po upływie okresu inwestycji. – Problemy dotyczyły 40 – 50 klientów na blisko 3 tys. obsłużonych w tym czasie. Wynikało to z problemów technicznych, jakie pojawiły się podczas zmiany rachunku bankowego naszej firmy. W tej chwili wypłaty są realizowane na bieżąco – zapewnia Forc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • max(2012-07-23 09:21) Odpowiedz 00

  Uruchomienie linii OLT EXPRES to doskonały pomysł.

 • kris(2012-07-23 10:25) Odpowiedz 00

  Jakich 40 samolotów ? Nie piszcie bzdur!
  11 x A319/A320 + 3 ATR i nawet gdyby doliczyć do tego OLT Express Germany który ma 6 innych maszyn to daje w sumie 20 samolotów.

 • adam(2012-07-19 21:46) Odpowiedz 00

  czyli chłopaki z Amber gold z wpłat na lokaty w złoto sfinansowali budowę fajnych polskich linii lotniczych/.Naprawdę byłoby szkoda, gdyby OLT przestało latać, choć LOT pewnie zsikałby się z radości

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama