statystyki

Jak uchronić się przed podwyżkami prądu?

08.06.2012, 09:17; Aktualizacja: 08.06.2012, 11:27
Wszystko wskazuje na to, że ceny energii będą nadal rosły, więc zakup taryfy z gwarancją ceny powinien nam się opłacić.

Wszystko wskazuje na to, że ceny energii będą nadal rosły, więc zakup taryfy z gwarancją ceny powinien nam się opłacić.źródło: ShutterStock

Sprzedawcy energii coraz częściej kuszą nas ofertami z gwarancją ceny. Wybór takiej taryfy teoretycznie powinien być dla nas bardziej korzystny, ale czy zawsze tak jest?

Reklama


Reklama


Atrakcyjność ofert z gwarancją ceny wynika przede wszystkim z faktu, że spodziewany się regularnego wzrostu cen energii. Cena, jaką zapłacimy za prąd w okresie objętym gwarancją, nie ulegnie zmianie, nawet jeśli inni zapłacą więcej. Oczywiście, zmian nie odczujemy, nawet jeśli inni zapłacą mniej… Zakup energii z gwarancją ma więc sens, jeśli spodziewamy się podwyżek.

Jaki okres umowny wybrać?

Musimy także pamiętać o tym, że wybór oferty z gwarancją ceny wiąże się zwykle z koniecznością podpisania umowy terminowej. Jej rozwiązanie przed zakończeniem okresu umownego będzie się wiązało z koniecznością zapłaty kary umownej. Tak więc szybka i bezbolesna zmiana taryfy, kiedy tylko pojawi się tańsza oferta, nie będzie niestety możliwa. Z reguły dostępny jest tylko jeden wariant czasowy okresu umownego, którego długość nie przekracza dwóch lat. Zdarza się jednak, że do wyboru mamy dwa warianty czasowe. Zwłaszcza wybierając dłuższy okres gwarancji, musimy liczyć się z tym, że w roku zakupu zapłacimy nieco wyższą stawkę, a ewentualne oszczędności odczujemy dopiero po wejściu w życie odświeżonej wersji cennika (z wyższymi stawkami).

Porównaj koszty energii! Zmień dostawcę

Czy oferta z gwarancją ceny jest opłacalna?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy i ile zaoszczędzili odbiorcy indywidualni i firmy, które w grudniu 2011 roku wybrały ofertę z gwarancją. Rezultaty porównania przedstawia poniższa tabela.

Porównanie cen 1 kWh energii w ofertach jednostrefowych z gwarancją ceny dostępnych w grudniu 2011 roku z cenami dostępnymi obecnie w analogicznej ofercie wiodących dostawców (ceny bez VAT).
DostawcaRodzaj ofertyOferta XII 2011Oferta V 2012Oszczędność przy zużyciu 3000 kWh*
Nazwa ofertyCena zł/kWhNazwa ofertyCena zł/kWh
Vatenfall/Tauron Sprzedaż GZEDom (własny OSD)Online Standard0,2790 zł Produkt Internetowy, wariant Ekonomiczny0,2758 zł-9,60 zł
EneaDom (poza OSD)DOM Cała Doba G11d0,2689 zł DOM Cała Doba G11d0,2969 zł84,00 zł
Vatenfall/Tauron Sprzedaż GZEFirma (własny OSD)Produkt Jasny0,3040 zł Energia Bez Opłat0,3389 zł104,70 zł
EneaFirma (własny OSD)Stała Cena - Cała Doba0,2993 zł Stała Cena - Cała Doba0,3332 zł101,70 zł
PGEFirma (własny OSD)Jesienna Oferta dla Firmy - wariant do 20 MWh zużycia0,2898 zł Wiosenna Oferta dla Firmy0,3380 zł144,60 zł
* Przy założeniu, że w okresie zużycia korzystamy z taryfy z 2011 roku zamiast oferty z gwarancją z maja 2012.

Jak wynika z powyższej tabeli, prawdopodobieństwo wzrostu cen jest znacznie wyższe niż ich obniżki. Jedynym wydawałoby się wyjątkiem od tego jest oferta Górnośląskich Zakładów Energetycznych dla odbiorców indywidualnych. Po przejęciu GZE przez Taurona Produkt Internetowy, który zastąpił Standard Online oferowany przez Vattenfalla, zawiera cenę energii niższą o 0,0032 zł/kWh. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, gospodarstwo domowe zużywające 3000 kWh rocznie zyska na nowym produkcie 9,60 zł w skali roku, jest to więc obniżka raczej symboliczna. Po drugie, koszt zakupu energii to nie tylko cena kilowatogodziny, ale także tzw. stawki stałe związane z obsługą rozliczeń. Stawka w Produkcie Internetowym jest wyższa w stosunku do Online Standard o 1,88 zł miesięcznie (22,56 zł rocznie). Czyli generalnie i tak jest drożej.

Gwarancja ceny nie oznacza braku podwyżek!

Wszystko wskazuje na to, że ceny energii będą nadal rosły, więc zakup taryfy z gwarancją ceny powinien nam się opłacić. Porównując oferty warto jednak pamiętać o wszystkich składnikach cenowych. Koszt kilowatogodziny to nie wszystko, a różnice w opłatach stałych między ofertami różnych dostawców mogą wynieść nawet kilkaset złotych rocznie (z reguły wyższe koszty ponoszą przedsiębiorcy).

Zmień dostawcę energii w swojej firmie i płać niższe rachunki za prąd

Pamiętajmy w końcu o jednej ważnej rzeczy: paradoksalnie, zakup oferty z gwarancją ceny nie oznacza, że ceny energii staną dla nas w miejscu. Jest tak, ponieważ gwarancja obejmuje jedynie koszt zakupu energii, tymczasem na nasz rachunek składają się również koszty dystrybucji. Usługi dystrybucji energii nie są świadczone przez spółki obrotu, które sprzedają nam prąd, ale przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy, niestety, gwarancji ceny nie udzielają.

Reklama


Źródło:TotalMoney.pl

Polecane

  • lolo(2012-06-09 00:40) Odpowiedz 00

    Kazdy chce w jakis pokretny sposob tego zwyklego smiertelnika wyrolowac - co to za kraj!!!

  • rover(2012-06-08 18:38) Odpowiedz 00

    odpowiedź prosta, wyjechać z tego kraju

  • rb(2012-06-08 18:50) Odpowiedz 00

    Niemiec płaci przeciętnie za prąd 40-60euro, zarabiając 1200-1600euro miesięcznie. Polak płaci przeciętnie 80-100pln zarabiając 1500-2000PLN.
    Polak pracuje 8-10 godzin na zużyty przez miesiąc prąd.
    Niemiec 4-5 godzin.
    Gdzie jest droższy prąd, bo niektórzy mają z tym kłopoty.
    Oczywiście mam na myśli zwykłych Niemców i Polaków a nie ELYTY

  • mgr prawie(2012-06-09 09:17) Odpowiedz 00

    Cuda i lody , lody i cuda ... ...

  • anioł(2012-06-09 10:21) Odpowiedz 00

    która ktowa jest lepsza ? - ta którą sie doi i nic nie mowi ? czy ta ktora ryczy ze sie ją doi ?
    - odpowiedz jest prosta - obie krowy sie doi !!!

  • stara matura(2012-06-09 12:37) Odpowiedz 00

    nie mówi się "podwyżka prądu" tylko "podwyżka CEN prądu" szanowni redaktorzy !

  • jaro(2012-06-09 13:52) Odpowiedz 00

    To przyniesie jeszcze szybszy r...j, a wszystko na to wskazuje, że jest nieuchronny.Pójdą doły na dno to i górze koryto w górę, a to dopiero będzie
    płacz i zgrzytanie... .Ktoś z Polaków sukcesywnie robi debili jak długo zobaczymy,pazerność na kasę jest ogólnie znana w pewnych kręgach, ale ktoś te kasę będzie musiał wyłożyć lub zapłacić a to już inna para kaloszy.Blado to widzę, a im wyżej tym bielszy odcień bieli.

  • Zorro(2012-06-09 15:32) Odpowiedz 00

    nASZE BOGACTWO to:węgiel kamienny,brunatny,miedż,srebro a opał drogi.energia elektryczna z tego opału droga więc ja nie widzę dlaczego naród ,wieksza część społeczenstwa z tych bogactw nie korzysta.Zgadzam sie z Januszem 311.żałuję ,że do tego kraju wróciłem.Wmawiają nam jaka jest wspaniała wolność odzyskana dzięki Wałęsie-bzdury,TERAZ włazimy amerykanom do d...Iran,Pakistan-kosztuje-nawet na wizy sobie nie zasłużyliśmy.Ciekawe ile nas kosztowało włażenie do d...y ruskim.Czy ktoś to może zdradzic ?Może wszechwiedzący Wałęsa nam powie???

  • emeryt(2012-06-09 15:58) Odpowiedz 00

    Raczej ile kosztuje włażenie do d...czarnym kieckom?!!! I dlaczego mamy płacić za ogłupianie i indoktrynację dzieci i młodzieży, powinien być wybór, bo to co jest to TOTALITARYZM RELIGIJNY !!!

  • kiki(2012-06-09 17:17) Odpowiedz 00

    I znowu energia wzrośnie mamaija czy ci w tej enerrgetyce zbierają na premie dla pracowników że czy co że ciągną od nas jak ci z rządu jak krowy i tylko daj i daj . Litości nie mają nad swojim narodem !!!

  • macgiwer(2012-06-09 23:01) Odpowiedz 00

    Do 12.
    "Powinny się zacząć rozliczenia takie jak na Ukrainie, za przekręty do więzienia i koniec. Bo za dużo nam się bezkarnej chołoty narobiło"
    Tu masz rację, tego właśnie boją się elity przy korycie,aby ich gnębiony przez lata tłum nie wysłał na "białe niedźwiedzie" a "uczciwie" zgromadzone dobra nie wpadły w łapska gnębionych

  • mt(2012-06-10 13:08) Odpowiedz 00

    Ciekawe, jak długo Polacy będą znosić rządy prawicy które rujnują nasz krajm, a nas doprowadzają do nędzy.

  • janusz311@onet.eu(2012-06-09 11:33) Odpowiedz 00

    Powinniśmy ponownie przejść do lamp naftowych i łuczyw.Żadna zmiana taryfy nie zmieni trendu na podwyższanie cen energii.Mamy żarówki energooszczędne,które w krótkim okresie czasu pobierają więcej energii,mamy ledy które są drogie a snop światła kierunkowy,ograniczony praktycznie do 120 stopni,czyli coś w rodzaju reflektora samochodowego.Urządzenia energooszczędne,od lodówki po telewizor,produkowane są dla ludzi bogatych,bo średniaka na nie nie stać ,nawet biorąc je na raty płacimy haracz ubezpieczeniowy wartości kilkunastu procent,i raty bez odsetek stają się najdroższym kredytem pod słońcem.Mamy własne paliwa kopalne,a ceny jakbyśmy je sproiwadzali z antypodów,wszystko drożeje,ale nie może być tak,by w XXI wieku człowiek zastanawiał się czy korzystać z prądu czy gazu.Chora ta nasza gospodarka.Rozdajemy pieniądze poprzez MOPS osobom którym w dużej mierze nie chce się pracowac i takie zasilki są im nienależne,dopłacamy za mieszkanie prąd i gaz ludziom o mniejszych dochodach,nie zważając że przez to marnują one bez potrzeby nadmierną ilość energii potrzebną innym.Płacimy ludziom świadczenia typu becikowe,a przecież wiadomo że dzieci i bez tej jałmużny też muszą się rodzić,a pieniądze są przejadane ,przepijane przez rodzicó.Ulgi dla rolników,górników,policjantów,żołnierzy,a zwykły człowiek jak w rozprawie rejowskiej zawsze kark nadstawia.To są ogromne miliardy bez których kraj i ludzie w nim mieszkający,nigdy nie poczują że zyją w XXI wieku,bo zdobycze techniki zamiast pomagać zabijają nas swą ceną i niedoostępnością.Wiem że biednym należy pomagać,ale z rozsądkiem,nie na hura,bo za lat kilka wszyscy staniemy się ptrzebującymi i wyciągającymi rękę do państwo o zapomogę.

  • rover(2012-06-09 17:51) Odpowiedz 00

    do janusz311@onet.eu co bardziej bulwersujące 761,40 zł i 597,90zł zasiłek dla bezrobotnego, czy zarobki ELYT np., prezes Orlenu za 6 miesięcy zarobił 2 253 000PLN.
    A może inaczej w polsce w 2011 roku było 430 tys urzędników, średnią płacę przyjmijmy 3560PLN, to w sumie wystarczy na utrzymanie ponad 2mln bezrobotnych na pełnym zasiłku a ten przysługuje z reguły 3 miesiące. Także może skieruj swoje pretensje w odpowiednią stronę, i nie staraj się powiększyć biedy w tym kraju. Bo bezrobotny to nie zawsze pijak i leń, często ma rodzinę, a z zasiłku to raczej nikt się nie utrzyma. Zasiłek rodzinny na dziecko to chyba 91PLN na dziecko. Tak że nie wierz że przyczyną nedzy w tym kraju jest sfera socjalna. Lepiej budować jakąś solidarność społeczną a nie pluć na inne grupy jak rolnicy, górnicy czy inni bo wszyscy tak naprawdę jesteśmy oszukiwani. Powinny się zacząć rozliczenia takie jak na Ukrainie, za przekręty do więzienia i koniec. Bo za dużo nam się bezkarnej chołoty narobiło.

  • M.J.(2012-06-11 11:56) Odpowiedz 00

    Do mt/post 14/: Ci, którzy teraz rządzą, to nie jest żadna prawica! Prawica zawsze dbała o rozwój SWOJEGO KRAJU, o dobro rodziny, o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli! OBECNIE RZĄDZĄ LUDZIE BEZIDEOWI, KTÓRYCH CELEM NADRZĘDNYM JEST "OBŁOWIENIE SIĘ" NA 10 POKOLEŃ DO PRZODU, KTÓRZY POLSKĘ I JEJ MIESZKAŃCÓW, UWAŻAJĄ ZA WYBORCZE BYDŁO, KTÓRE MOŻNA BEZKARNIE OSZUKIWAĆ I OGRABIAĆ! Ci, pożal się Boże, politycy nie uznają patriotyzmu za wartość nadrzędną, tylko jakiś przeżytek i wstecznictwo! Ci "obywatele zjednoczonej Europy" uciekną, gdzie pieprz rośnie, kiedy tylko poczują pierwsze oznaki, że wszystko się u nas zawala, a Naród stracił do nich cierpliwość!

  • Bertz(2012-06-15 12:56) Odpowiedz 00

    energetycy zarabiaj aogromne kwoty nie załując sobie na nic. a jak trzeba naprawic to sciagaja z ludzi. chociaz przy kazdej kvg jest opłata na remont i modernizacje uwzględniona. Darmozjady i miernoty wykorzystujace lemnigi jak tylko sie da. a niby wszyscy katolicy.