"Nie jestem eurosceptykiem w znaczeniu używanym przez ludzi wrogo nastawionych do Europy, ale europejska integracja musi mieć swoje granice" - napisał Owen w czwartkowym "Timesie".

Lord Owen, swego czasu jeden z liderów partii socjaldemokratycznej, która oddzieliła się od Partii Pracy w 1981 r., a w 1987 r. połączyła z liberałami tworząc partię liberalno-demokratyczną opowiada się za dwuszczeblowym systemem europejskim, zwanym też Europą dwóch prędkości.

Pierwszy szczebel tworzyłaby Wspólnota Europejska, której sednem byłby wolny handel. Wspólnota obejmowałaby Norwegię i Turcję. Na drugim szczeblu byłaby Europa ściślej zintegrowana, faktycznie posiadająca wspólny rząd, choć pod inną nazwą.

Według Owena brytyjscy wyborcy spytani w referendum, do której chcą należeć, poparliby ideę przynależności do tej pierwszej.

Rosnące wpływy eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) i eurosceptycznego skrzydła w partii konserwatywnej, mogą zdaniem Owena skłonić lidera torysów, premiera Davida Camerona do uczynienia z referendum pierwszoplanowej kwestii w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Obecna kadencja Izby Gmin upływa w maju 2015 r.

W wypowiedzi dla radia BBC4 minister finansów George Osborne powiedział, że potrzeba rozpisania referendum, zgodnie z prawem uchwalonym przez obecną koalicję konserwatystów z liberałami, zajdzie dopiero wówczas, gdy na porządku dziennym stanie kwestia przekazania Brukseli nowych prerogatyw rządu lub parlamentu.

W. Brytania weszła do UE (wówczas zwanej Europejską Wspólnotą Gospodarczą) w styczniu 1973 r. W czerwcu 1975 r. w ogólnokrajowym referendum 67 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za członkostwem w EWG.

W.Brytania obok Czech nie podpisała się pod paktem fiskalnym mającym na celu zacieśnienie dyscypliny budżetowej eurostrefy z początku marca br., przez co pakt ma charakter porozumienia międzyrządowego.

Niewykluczone, że taki sam charakter będą miały również dyskutowane obecnie unia bankowa i fiskalna.