"Przyjmujemy z zadowoleniem pogram reform gospodarczych uzgodniony przez premiera Grecji i partie koalicyjne (...). To bardzo solidny i bardzo trudny pakiet reform, zasługujący na poparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej i MFW" - oznajmił Geithner w komunikacie.

Jak dodał, "Stany Zjednoczone będą zachęcać MFW do poparcia tego porozumienia".

Agencja AFP zauważa, że MFW, który w 2010 roku zgodził się na pożyczkę dla Aten w wysokości 30 mld euro w ramach pomocy międzynarodowej wartej 110 mld euro, w ostatnich miesiącach nie wypowiadał się w sprawie nowej pożyczki. Stany Zjednoczone są głównym udziałowcem MFW.

W poniedziałek o nowym pakiecie pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 130 mld euro mają rozmawiać ministrowie finansów państw strefy euro. W zamian za pomoc pożyczkodawcy - Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - zobowiązali Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do dużej likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent; obecnie płaca ta wynosi 740 euro. Bez kolejnego pakietu pomocy Grecji grozi w najbliższych tygodniach niewypłacalność.