Bardziej optymistyczne są także zapatrywania w sprawie pomocy ratunkowej dla Grecji, co zwiększyło popyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa – pisze agencja Bloomberg.

Tuż po godz. 12 – tej w Warszawie złoty wzrósł o 0,7 proc. do 4,1831 zł za euro, co sprowadziło spadek rodzimej waluty w tym tygodniu do 0,8 proc. Złoty tracił na początku tygodnia, gdyż ministrowie finansów strefy euro, do której wędruje 54 proc. polskiego eksportu, wstrzymali się z decyzją o przyznaniu Grecji pomocy ratunkowej.

W piątek akcje na rynkach wschodzących zwyżkują w reakcji na doniesienia, że rządy Eurolandu rozważają nad obcięciem odsetek od pożyczek dla Grecji i zamierzają wykorzystać wkład Europejskiego Banku Centralnego dla uzupełnienia środków w drugim pakiecie ratunkowym dla Grecji.

„Informacje te przyczyniły się do poprawy nastrojów” – napisał w dzisiejszej nocie do klientów Bank Zachodni WBK. „Wszelkie spekulacje związane z Grecją” są istotne dla kursu złotego – podkreślił bank.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga szacują, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9,5 proc. wobec 7,7 proc. w poprzednim miesiącu.