"Dyrektywy unijne i zasady jakie przyjęła UE co do tworzenia platformy CO2 są jasne - taką platformę powinien organizować finansowy rynek regulowany. W Polsce jest jedna taka firma, spełniająca wymagania, czyli Giełda Papierów Wartościowych. Jednocześnie Unia mówi o bezpośrednim dostępie do tego rynku przedsiębiorstw, które mają instalacje CO2, a my jeśli chodzi o rozwiązania rynku finansowego nie przewidujemy tego typu regulacji. Jest także szereg innych kwestii prawnych, które nie są rozwiązane" - powiedział PAP Onichimowski.

Dodał, że "kilka lat temu Polska zadeklarowała, że chce uruchomić swoją platformę i nic więcej nie zrobiono. Nie zostały zbudowane rozwiązania prawne". "Ministerstwo Środowiska szykuje się do ogłoszenia przetargu na przełomie lutego i marca. Powstaje pytanie w oparciu o jakie kryteria" - stwierdził.

Poinformował, że grupa GPW jest zainteresowana udziałem w tym przetargu.

"Grupa kapitałowa GPW jest zainteresowana stworzeniem takiej platformy. Od strony regulacyjnej taka platforma byłaby częścią GPW. Mam nadzieję, że TGE mogłaby pomóc swoim potencjałem, od strony Izby Rozliczeniowej, od strony systemu informatycznego" - powiedział Onichimowski.

GPW finalizuje przejęcie kontroli nad Towarową Giełdą Energii. W styczniu UOKiK wydał zgodę na przejęcie 80,33 proc. udziałów TGE za 179,37 mln zł.

"Nasza strategia będzie modyfikowana z nowym właścicielem. Oceniam, że więcej będziemy myśleć o obszarach, które do tej pory były regulacyjnie poza nami, choćby o rynku finansowym, rynku instrumentów pochodnych. Chcemy też brać udział w rynku europejskim +market couplingu+, być może w podobnych działaniach integrujących rynki gazu, jeśli ten rynek w Polsce się uruchomi" - powiedział prezes TGE.