Mieszkańcy wsi i średnich miast z wykształceniem podstawowym oraz mieszkające tam osoby po 35. roku życia – to odbiorcy, o których walczą stacje telewizyjne. Bo ich ukochany wykształcony widz wielkomiejski coraz częściej telewizję zamienia na internet.
„Pamiętniki z wakacji” – docu soap, czyli telenowela paradokumentalna pokazywana od października na Polsacie, podniosła tej stacji widownię aż o milion widzów i dała zarobić z reklam niemal 14 mln zł. Kolejna edycja wiosną.
Teleturniej „Postaw na milion” pokazywany przez TVP 2 oglądało jesienią średnio 2,11 mln osób, o pół miliona więcej w porównaniu z pierwszą wiosenną edycją. Wprawdzie dało to TVP 2 dopiero trzecie miejsce w tym paśmie, ale przegrała tylko z „Faktami” i „Wieczorynką”. TVP planuje emisję kolejnej serii tego teleturnieju.
Premierowe audycje czwartej serii „Ojca Mateusza” pokazywane przez TVP 1 w czwartkowe wieczory poprawiły w ciągu roku wyniki stacji aż o milion widzów i dały Jedynce pozycję lidera w tym paśmie.
Wszystkie te programy oprócz tego, że z odcinka na odcinek mają coraz lepsze wyniki, łączy jeszcze wspólna widownia. – Głównie kobiety, widzowie starsi i w średnim wieku, mieszkańcy wsi oraz osoby z wykształceniem podstawowym. To taki odchowany widz polsatowski – ocenia medioznawca profesor Wiesław Godzic. – Przeciwieństwo aspirującego, wielkomiejskiego widza TVN. Ten zaczął porzucać telewizję na rzecz wizyt w sieci.
Trend ten widać w badaniach przeprowadzonych przez Etnomedia na zlecenie domu mediowego PanMedia Western. Wynika z nich, że rośnie liczba osób, które wolą laptopa od telewizora. W Polsce nie ma go już 700 tys. domostw.
W porównaniu z 2007 r., kiedy badania Etnomedia przeprowadzono pierwszy raz, sytuacja zmieniła się diametralnie. Wtedy jeszcze to telewizja niepodzielnie królowała w polskich domach.
zobacz także:
Odpływ młodego, wykształconego widza objawia się choćby tak w słabych wynikach seriali, jak „Układ warszawski” czy „Chudy i jego ludzie” do niego adresowanych, że TVN i Polsat zdecydowały się przestać je nadawać. I zmieniają kurs.
W styczniu ma ruszyć nowa telewizja informacyjna, w której stworzenie zaangażowany jest TVN. „TTV”, jak nieoficjalnie nazywany jest projekt, ma być kierowany do starszego, małomiasteczkowego widza. Jej wyróżnikiem ma być interaktywność z widzami, mało polityki, za to sporo programów poradnikowych i interwencyjnych na czele z własnym pasmem dla „Uwagi”.
Ruszą dwie stacje TV dla niewykształconych i niezamożnych
– Programy interwencyjne czy sensacyjne audycje informacyjne dostarczają rozrywki podobnie jak seriale czy filmy – uważa Wojciech Kowalczyk z At Media. Za ich pomocą można starać się o mniej wyrobionego i wymagającego odbiorcę. – W planach jest jeszcze jedna stacja: ATM Rozrywka, która dostała koncesję od KRRiTV i potencjalnie może starać się właśnie o podobną widownię. Szczególnie że ATM jako producent znany jest właśnie z takich produkcji – dodaje Kowalczyk. To choćby „Świat według Kiepskich”, „Pierwsza miłość” czy wspomniany „Ojciec Mateusz”.
Wielkie uderzenie stacji tematycznych
175 – tyle już działa polskojęzycznych stacji telewizyjnych. A w 2008 r. było ich 130. Ważną tendencją na rynku jest coraz silniejsza pozycja kanałów tematycznych – lifestylowe, filmowe, serialowe i dziecięce. Te ostatnie mają już niemalże jedną dwudziestą rynku. Niemalże tak samo duży jest udział kanałów filmowo-serialowych, które szczególnie silnie walczą o widza kobiecego. O podobnego odbiorcę zabiegają także stacje lifestylowe – bo choć tu liderem pozostaje TVN Turbo (skierowany do mężczyzn), to największy skok odnotował adresowany do pań kanał TLC (jego oglądalność wzrosła rok do roku aż o 143 proc.). Silna jest także pozycja kanałów sportowych – wśród nich nowym liderem właśnie został Polsat Sport. Łącznie wszystkie te stacje mają już 33-proc. udział w rynku pod względem oglądalności.
starsza(2011-12-14 07:22) Zgłoś naruszenie 00
Gdy czekam w kolejce (kiedyś czekałam na podstawowe produkty żywnościowe- dziś jest wszystko w kategorii jedzenie śmieciowe) na usługę lekarza zastanawiam się jak długo ludzie będą jeszcze po obrzuceniu g...nem politycznym w Polsce przeżywać problemy tej bałwaniastej politycznie telewizji. Zamiast dać nam programy śmiechoterapii dają nam strach który paraliżuje rozum. Nie oglądam telewizji i nie słucham radia, nie da się...
OdpowiedzROLNIK(2011-12-14 18:59) Zgłoś naruszenie 00
No i tutaj chyba TVN , jak zwykle prześmiewny do wsi i małomiasteczkowości nie docenia ludzi nawet prostych.Nie wiem za co studenci przyznali nagrode Olejnik/za brak kompetencji i nieprzygotowanie a na słabszych,,zagadanie,,/, W TVN sami madrale ze wsi rodem a drugie pokolenie to juz mur-beton , nie rozśmieszajcie mnie. w PAźDZIERNIKU PODZIEKOWAłAM TELEKOMUNIKACJI STACJONARNEJ, W TYM MIESIACU WYPOWIEDZIAłAM NOWEJ , BYNAJMNIEJ NIE BęDę MUSIAłA OGLADAć BUńCZUCZNYCH CWANIACZKóW Z TVN 24, I POWTóREK FILMOWYCH CO MIESIąC NA INNYM KANALE, ZA TAKIE BADZIEWIE PłACIC NIE ZAMIERZAM.
OdpowiedzCzerwona bolszewicka kupa(2011-12-18 09:03) Zgłoś naruszenie 00
z TVN.
Odpowiedzllallamiddo(2011-12-18 00:07) Zgłoś naruszenie 00
Tusk Network Vision
OdpowiedzNie ogladamy ale na nich sramy(2011-12-17 21:28) Zgłoś naruszenie 00
A ja,moja rodzina,znajomi nie ogladamy TVN (WSI),nie czytamy G(owna)azety Wyborcze(go)j ,bo to antypolskie media,a w nich chamy,wiec zamiast ogladac to my na nich sramy !
Odpowiedzmałomiasteczkowy(2011-12-14 21:41) Zgłoś naruszenie 00
Ciekawe, czy uda im się wymyślić jeszcze lepszą reklamę, niż dla radia TOK FM: "Posłuchaj, aby zrozumieć", czy tylko to trochę zmienią: obejrzyj, starszy i niewykształcony z małego miasteczka, bo biedna ciemnoto inaczej niczego nie pojmiesz.
Odpowiedzmy nie oglądamy telewizji(2011-12-14 22:33) Zgłoś naruszenie 00
A po co nam ten kanał TV
OdpowiedzEmeryt niemundurowy(2011-12-14 19:28) Zgłoś naruszenie 00
Dwie sprzeczności: "...projekt, ma być kierowany do starszego, małomiasteczkowego widza." i "Ruszą dwie stacje TV dla niewykształconych i niezamożnych".
OdpowiedzJestem starszy i małomiasteczkowy (m. powiatowe 15.000 mieszkańców), co prawda nie mam studiów, ale nie uważam się za niewykształconego buraka (można to poznać po znajomości języka polskiego), a i emeryturę mam godną (ponad 3500 zł) i do tego NIE MAM ZAMIARU OGLĄDAĆ SIECZKOWATEGO TVN! Pozdrawiam!
...(2011-12-14 22:08) Zgłoś naruszenie 00
Już wiem co mam rozumieć poprzez termin "programów dla widza niewykształconego" - a więc seriale i talk-showy oferowane między innymi przez Polsat czy TVN
Odpowiedzbezstronny(2011-12-14 18:23) Zgłoś naruszenie 00
do 3. Teraz telewizja która nadaje w miarę bezstronny przekaz jest PISowska? Dobre. Zawsze możesz przerzucić kanał na TVN i już jesteś w krainie szczęścia...
OdpowiedzDokument jak naiwnych oglupiaja agenci PRL(2011-12-14 12:16) Zgłoś naruszenie 00
I o to chodzi agenturze PO PRL,maja swoje media do propagandy oglupiania naiwnych,bo takich POtrzebuja aby ich utrzymywaly.Naiwni i tak daja sie POglupiac,nawet jest dokument,pokazujacy manipulacje w TVN24(WSI24),wpiszcie w wyszukiwarke: " tomasz lis prawdziwa twarz antypolaka",a wnim zobaczycie jak dziala propaganda oglupiania,w TVN tak pieknie mowia,a POza na zapleczu nazywaja was,ze polski widz to prostak,glupiec itp.
OdpowiedzDonek(2011-12-14 17:42) Zgłoś naruszenie 00
TVN to telewizja która musimy oglądać za karę. Taka karę wymyśliła PO. Niestety brukowce w modzie.
OdpowiedzEmeryt(2011-12-14 16:40) Zgłoś naruszenie 00
Trwa dalsze ogłupianie Polaków przez TVN ! Pranie niedorozwiniętych umysłowo Polaków. Żałosne!!!
Odpowiedzewa(2011-12-14 14:46) Zgłoś naruszenie 00
Telewizja to przeżytek niczym kosa na 100 ha polu pszenicy.
Odpowiedze_djur(2011-12-14 14:39) Zgłoś naruszenie 00
Nie mam dostępu do kanałów kodowanych. I sobie to chwalę. Dostaje skretu kiszek od reklam i uporczywego powtarzania audycji. Nie rozumiem sprzedaży wiązanej - pakiety tematyczne lub pakiety w ogóle. Kupiłbym abonament na ten czy tamten program ale wyłącznie pojedyncze programy. Zobaczylibyśmy jak by nagle głupota zniknęła z eteru. Płatny powinien być każdy kanał ale z możliwościa dowolnego wyboru pojedynczych programów wedle upodobania odbiorcy. Jasne?
Odpowiedzkk(2011-12-14 14:10) Zgłoś naruszenie 00
do 3: ale się uśmiałem - pis ma telewizję?!
Odpowiedzwarszawianka(2011-12-14 14:10) Zgłoś naruszenie 00
Tak po prawdzie nie ma co oglądać w tej telewizji. Same seriale, tańce z gwiazdami i amatorskie śpiewy oraz polityczny bełkot. Od czasu do czasu coś ciekawego na Discovery, History itp. temetycznych programach. Ale i tam są powtórki. Nie liczyłabym tak na mieszkańców wsi, bo ze zmianą systemu nadawania będą musieli zakupić dodatkowe urządzenie do odbioru tej telewizji lub wręcz nowe telewizory, a telewizji kablowej na wsi nie ma, poza tym ktoby za nią zapłacił? Prawda jest taka, że telewizja to już przeżytek. Potęgą jest internet. Ludzie wracają też do czytania książek.
OdpowiedzSUŁTAN(2011-12-14 13:05) Zgłoś naruszenie 00
do 2>Wreszcie będzie konkurencja dla antypolskiej tv trwam.Natomiast T.Lis od wielu lat nie pracuje w tvn ani też w tvn24 lecz w pisowskiej tvp-nawet nie wiesz jaką tv oglądasz/robisz to bez zrozumienia-widać,że do szkoły nie chodziłeś/.
OdpowiedzantyTV(2011-12-20 21:39) Zgłoś naruszenie 00
Niestety telewizja, zarówno publiczna, jak i komercyjna popadła po uszy w to, co Angole nazywają "dumbing down", czyli celowe obniżanie poziomu, żeby tylko przy ciągnąć masowego widza, zwiększyć oglądalność i więcej zrobić na reklamach. Czy więc jeszcze w ogóle warto oglądać TV, jeśli ma się jakieś większe wymagania i nie interesuje nas np. kto wygrał jakiś bzdurny teleturniej, który "celebryta" właśnie ma nową kochankę, albo nowy tatuaż, czy też która bohaterka serialu jest w ciąży?... Wpadł mi w ręce przypadkiem program telewizyjny z gazety z lat 60-tych. Jeden program i tylko kilka godz. emisji, ale z tego, co było w tym programie, to chyba najmniej ambitną pozycją był kolejny odcinek "Stawki..." A dzisiaj: Szmira, chała, bzdura, ploty, głupoty itp.
Odpowiedz