Chiński producent ma jej dostarczyć sprzęt i oprogramowanie niezbędne do stworzenia pierwszej ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej w technologii LTE (szybkiego internetu).

Informacja pojawiła się w czwartek o godzinie 15.15. Spowodowała skokowy wzrost notowań NFI Midas, obecnej na warszawskim parkiecie. Sesję spółka zakończyła na ponad 33-proc. plusie.

Wartość projektu budowy ogólnopolskiej sieci szybkiego internetu (maksymalna prędkość pobierania danych to 100 Mb/s, wysyłania – 50 Mb/s) jest szacowana na 235 – 300 mln euro. Huawei zobowiązał się nawet do pomocy w zorganizowaniu finansowania około 85 proc. tej inwestycji. Miałaby ona polegać na ułatwieniu przez chińskiego partnera NFI Midas dostępu do kredytu kupieckiego w chińskim banku.

Sieć w technologii LTE może być budowana przez NFI Midas, ponieważ jej spółki zależne (CenterNet i Mobyland) mają prawa do odpowiednich częstotliwości. 21 października spółka CenterNet wygrała zaskarżony wcześniej przez PTC przetarg Urzędu Komunikacji Elektronicznej na częstotliwości radiowe 1800 MHz.

Sieć ma powstać w ciągu trzech lat. Strony jeszcze nie wynegocjowały umów szczegółowo określających zakres współpracy.

Produkty i usługi Huawei wykorzystywane są w ponad 140 krajach. W Polsce zetknąć się z nimi mogą na przykład abonenci operatorów komórkowych: niektóre z nich sprzedają modemy bezprzewodowe Huawei. Kilka lat temu chiński koncern pomógł w znalezieniu finansowania inwestycji spółce P4, operatorowi sieci Play.

W najbliższym czasie grupa NFI Midas ma się powiększyć o kolejną spółkę, Aero2.