Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.855,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 2,3 proc. Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na styczeń zdrożała o 0,4 proc. do 57.450 juanów (9.043 USD).

Przywódcy eurolandu porozumieli się z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji - poinformował przewodniczący Herman Van Rompuy. Grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro, z obecnych 350 mld euro.

Po prawie 10 godzinach negocjacji, przywódcy państw strefy euro zakończyli szczyt przed godz. 4 rano w czwartek. Wcześniej uzgodnili "zwielokrotnienie" do około biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz dokapitalizowanie kluczowych unijnych banków o ok. 106,4 mld euro.

"W negocjacjach z bankami przedstawiliśmy naszą ofertę bez obaw i to była nasza ostatnia oferta. Teraz udział prywatnego sektora będzie większy i znacznie szerszy" - podsumowała wyniki szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy potwierdził, że w wyniku porozumienia grecki dług zmaleje o około 100 mld euro, dzięki pogodzeniu się banków ze stratami w wysokości 50 proc. greckich obligacji.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso przestrzegł, że walka z kryzysem strefy euro będzie trwała, a postanowienia szczytu będą dopracowywane. Do końca roku ma być zakończona rewizja drugiego pakietu pomocowego dla Grecji uzgodnionego w lipcu. "To jest maraton, a nie sprint" - powiedział Barroso.

Restrukturyzacja greckiego długu była ostatnim trudnym punktem obrad przywódców eurolandu. W ostatniej fazie negocjacje toczyły się już nie tylko między przywódcami, ale między strefą euro i przedstawicielami sektora bankowego, a dokładnie Charlesem Dallarą, dyrektorem zrzeszającego banki Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF). By osiągnąć porozumienie, w negocjacje z bankami osobiście włączyli się Merkel, Sarkozy a także dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego(MFW)Christine Lagarde.

Szefowa MFW Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z "istotnych postępów" osiągniętych podczas trwającego do czwartku rano szczytu państw strefy euro w Brukseli. Pogratulowała przywódcom eurogrupy wypracowania "programu, który odpowie na kryzys w regionie".

"Zamierzam rekomendować radzie nadzorczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego przekazanie następnej transzy pożyczki" dla Grecji - oświadczyła dyrektor generalna MFW w komunikacie. Podkreśliła jednocześnie, że "reformy gospodarcze zatwierdzone" przez rząd w Atenach są "ważniejsze" niż pożyczka.

"Jeśli chodzi o Europę, to rynek już zdyskontował wszystkie złe informacje, dlatego każdy postęp w sprawie rozwiązania kryzysu w regionie stanowi wsparcie dla cen surowców" - mówi Wang Fei, analityk Haitong Futures Co. w Szanghaju.

"Biorąc pod uwagę wykresy miedź może testować poziom 8.000 USD na tonę" - dodaje.