Waszyngton domaga się od niemieckiego banku odszkodowania w kwocie 1 miliarda dolarów. Amerykańscy prokuratorzy twierdzą, że bank podawał nieprawdziwe informacje na temat jakości swoich praktyk bankowych, aby zapewnić sobie dostęp do rządowego programu ubezpieczeń kredytów hipotecznych.

Oddział niemieckiego banku, MortgageIT, udzielił w latach 1999 – 2009 ponad 39 tys. pożyczek wartości przeszło 5 mld dolarów gwarantowanych przez federalną agencję ds. mieszkaniowych, FHA. W zamian za wsparcie ze strony rządu amerykańskiego MortgageIT był zobowiązany do zapewnienia, iż jego praktyki kredytowe są zgodnie ze standardami Waszyngtonu.

Preet Bharara, prokurator południowego okręgu Nowego Jorku powiedział, że stale rośnie się liczba kredytobiorców, którzy nie są w stanie spłacić swoich pożyczek, często w ostatnich miesiącach obowiązywania kredytu, gdyż od początku pożyczki były skazane na niepowodzenie. Do lutego rząd musiał wypłacić 386 mln dolarów tytułem roszczeń za odszkodowania oraz innych kosztów wynikających z pożyczek udzielonych przez MortgageIT.

Ostatecznie około jedna trzecia kredytów udzielonych w okresie dziesięciu lat przez MortgageIT z gwarancjami agencji rządowej Federal Housing Administration nie została spłacona. Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Budownictwa Mieszkaniowego i Rozwoju Urbanistyki podkreślają, że proces cywilny powinien być ostrzeżeniem dla innych kredytodawców udzielających pożyczek z gwarancjami rządowymi.

Deutsche Bank twierdzi, że oskarżenia są niesprawiedliwe i pozbawione podstaw, gdyż 90 proc. pożyczek z gwarancjami rządowymi, a wskazanych w pozwie, udzielono przed przejęciem MortagageIT w 2007 roku. A przed akwizycją MortgageIT należał do grona kredytowców aprobowanych przez FHA – podkreślił DB w środowym oświadczwniu.