statystyki

Od 1 grudnia ruszają wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników. Łącznie 13 mld zł

26.11.2010, 18:02; Aktualizacja: 26.11.2010, 18:20
  • Wyślij
  • Drukuj

Od 1 grudnia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2010 rok. W ciągu dwóch pierwszych dni chce przekazać rolnikom ok. 2 mld zł. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną powodzianie.

W tym roku wnioski o dopłaty złożyło ok. 1 mln 375 tys. rolników. Ponad 850 tysięcy osób (czyli blisko dwie trzecie) otrzymało już decyzję o przyznaniu takich dopłat.

"W ciągu dwóch pierwszych dni Agencja planuje przekazanie na konta bankowe rolników około 2 miliardów złotych. W pierwszej kolejności płatności bezpośrednie zostaną przekazane rolnikom, których gospodarstwa zostały dotknięte w tym roku klęską powodzi" - napisał w piątek w komunikacie Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Na dopłaty bezpośrednie za 2010 r. Polska ma prawie 13 miliardów złotych. Kwota ta została obliczona na podstawie opublikowanego przez Europejski Bank Centralny 30 września br. oficjalnego kursu wymiany, wynoszącego 3,9847 zł za euro. Po tym kursie są przeliczone także inne płatności uzupełniające (np. do chowu owiec czy uprawy roślin strączkowych).

Suma tegorocznych wypłat dopłat bezpośrednich, zgodnie z porozumieniem akcesyjnym, wzrośnie o 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Po raz pierwszy dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników osiągną poziom 100 proc. wysokości dopłat obowiązujących w państwach tzw. starej 15-tki.

Podstawowa dopłata do ziemi za 2010 r. (tzw. jednolita płatność obszarowa) wynosi 562 zł/ha. Dopłata uzupełniająca, która przysługuje do niektórych upraw, np. do zbóż - to 327 zł/ha.

Producenci chmielu mogą liczyć na 1420 zł/ha (jest to tzw. płatność niezwiązana z produkcją). Do roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na łąkach (tzw. płatności zwierzęce) rolnicy dostaną - 439 zł/ha.

Dopłata do pomidorów - to ok. 157 zł za tonę. Do hodowli krów dotacja wynosi 346 zł za sztukę, a do owiec - 105 zł za sztukę. Specjalna dopłata do uprawy roślin strączkowych i motylkowatych jest na poziomie 207 zł na hektar.

  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:PAP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 37

  • 1: kasia z IP: 85.221.154.* (2010-11-26 18:59)

    Czemu rolnicy nie płaca żadnych podatków a ciągle dostaja jakieś dofinansowania?

  • 2: xx z IP: 77.113.195.* (2010-11-26 19:03)

    Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.Nie ma jednolitych stawek i rolni polski nawet jeśli otrzyma 100% dopłaty WYNEGOCJONOWANEJ,to i tak uzyska 50% stawek unijnych.Dopłaty w starej 15-stce są wyższe o50%.Piszcie uczciwie i nie ogłupiajcie ludzi.Takich mieliśmy ciulowych negocjatorów!!!

  • 3: KC z IP: 46.112.97.* (2010-11-26 21:24)

    APEL DO MINISTERSTWA FINANSÓW
    W WARSZAWIE


    SZANOWNA PANI, SZANOWNY PANIE MINISTER

    DOŚĆ DOPŁAT DLA ROLNIKÓW. CZY MINISTERSTWO FINANSÓW NIE WIDZI, ŻE ROLNICY I TAK SĄ BOGACI? ILE WYŁUDZI DO TEJ PORY PIENIĘDZY NA GOSPODARSTWO ROLNE? ILE ZOSTAŁO IM W KIESZENI. GRUBE BRZUSZKI TRZĘSA SIĘ AŻ WSTYD. DLATEGO POPIERAM WSPÓLNY APEL DO MINISTRA FINANSÓW, ABY NIE DOPŁACAŁO JUŻ ROLNIKOM, DOŚĆ JUŻ TEGO. WYSTARCZAJĄCO DUŻO DOSTALI ZE SKARBU PAŃSTWA. DLATEGO DRODZY MINISTROWIE - ZOSTAWCIE KASĘ W BUDŻECIE SKARBU PAŃSTWA A NIE DOPŁACACIE ROLNIKOM. A JEŚLI DOPŁACACIE NAŁÓŻCIE WYSOKI PODATEK OD KAŻDEGO HEKTARA PRZELICZENIOWEGO - 30% CO MIESIĄC UŻYTKOWANIA GRUNTU. TO ZMNIEJSZY DŁUG PUBLICZNY. WŁAŚNIE TYPOWI WIEŚNIACY I ROLNICY SĄ TEMU WSZYSTKIEMU WINNI. DZIECI PRACUJĄ W MIEŚCIE, RODZICE MAJĄ GOSPODARSTWO I POLICZMY ILE MOŻNA NA TYM ZAROBIĆ I ZAOSZCZĘDZIĆ? WSTYD MI ZA TAKI KRAJ, WSTYD, ŻE ROLNICY ZAJMUJĄ ETATY W MIESCIE. JESZCZE RAZ WSTYD. JESLI POPIERASZ, DOPISZ SIĘ ...

  • 4: KASIA z IP: 85.221.154.* (2010-11-26 21:49)

    -POPIERAM...POPIERAM...POPIERAM

  • 5: dla komentujących z IP: 87.206.82.* (2010-11-26 23:17)

    - po co są dopłaty: aby wyrównać niskie ceny w skupie towarów (np. zboże). Dzięki temu płacicie za chleb 2-3 pln a nie 5. Czyli rozumiem wolelibyście płacić za żywność 2 razy więcej byle rolnik nic nie dostał tak? No tak - to taka polska mentalność :|
    - mam ojca rolnika: wstaje rano około godziny 6 rano. Wraca do domu po 20tej (jest przerwa na obiad). Ma 60 lat. Praca przez cały dzień, nie ma znaczenia czy lato, zima, mróz, śnieg, deszcz czy cokolwiek. Wstać trzeba gdyż zwierzęta same się nie wyżywią. Oczywiście urlop/wakacje to abstrakcja dla tych ludzi. Większość z was odsiedzi swoje w biurach, odliczacie dni do weekendów/urlopów i narzekacie, jakie to życie jest niesprawiedliwe. Nie wiem czy ktoś by się z was z rolnikiem (prawdziwym - nie mówię o rolnikach na papierze) zamienił.

  • 6: @kasia z IP: 87.206.82.* (2010-11-26 23:22)

    "Czemu rolnicy nie płaca żadnych podatków..."
    Skąd masz informacje że nie płacą? Sądząc z twoich wypowiedzi nie masz zielonego pojęcia o temacie a najgłośniej krzyczysz.
    Płacą jak każdy inny obywatel (chociażby podatek rolny i krus).

  • 7: kasia z IP: 85.221.154.* (2010-11-27 09:14)

    No niemam zielonego pojecia dla tego pytam:) Bo własnie rolnicy najbardziej narzekaja a ciągle coś dostaja. Oczywiscie że są rolnicy z krwi i kośći a są takie co tylko na papierze. Ja potemiam tych oszustów.

  • 8: kaska z IP: 85.221.154.* (2010-11-27 09:17)

    a chodzilo mi o Zus i podatek dochodowy

  • 9: ALA z IP: 79.163.200.* (2010-11-27 13:29)

    ROLNIKOM DOTACJE NALEŻĄ SIĘ JAK PSU BUDA JAK DURNIE NIE WIECIE O CO CHODZI TO ZABIERAJCIE GŁOSU.
    TRZEBA BYĆ BEZ ROZUMU PO CO MAMY UERODEPUTOWANYCH W UNII Z BUZKIEM NA CZELE
    PO CO WCHDZILIŚMY DO UNII PO TO BY WPŁACAĆ 6MLD EURO JEŚLI CHODZI O PODATKI WIDAĆ ŻE NIE MACIE ZIELONEGO POJĘCIA O WSI
    ROLNICY PŁACĄ PODATEK ROLNY W ZALEŻNOŚCI OD HEKTARÓW PRZELICZENIOWYCH CO KWARTAŁ TAK SAMO PŁACĄ KRUS ABY MIEĆ 706 ZŁ EMERYTURY
    WIDAĆ ŻE DEBILIZM MIASTOWYCH NIE MA GRANIC.

  • 10: cb,a z IP: 77.254.125.* (2010-11-27 13:45)

    Czy mieszkańcy miast za posiadanie mieszkania również nie powinni otrzymywać dopłat !? To chore i niesprawiedliwe. Chłopki na okrągło otrzymują kasę za frajer.Chociaż , przepraszam . Dobry interes zwietrzyli też politycy. Taki np były minister rolnictwa w rządzie AWS - kilkaset ha na wyspie Wolin / sprawa do dziś nie wyjaśniona / Nie dość ,że wykorzystał pozycję i wykupił niemal pół jedynej polskiej wyspy na Bałtyku - do dziś pokazuje się w TV , jako jeden z "mądrzejszych " osób . Czy drugi - były prezydent Warszawy - zakup na Pomorzu ponad kilkuset ha lasów za UNIJNE pieniądze , co było zabronione dla osoby będącej europosłem . Czy w tym biednym kraju nastanie kiedyś sprawiedliwość , a krętaczom zacznie konfiskować się nieuczciwie "zdobyte" pieniądze i nieruchomości !?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie