statystyki

Kreatywne obligacje emerytalne

autor: Grzegorz Osiecki25.11.2010, 03:00

Emisja papierów skarbowych, które otwarte fundusze musiałyby kupować bez możliwości odsprzedania, to sposób rządu na zmniejszenie bieżących kosztów obsługi systemu emerytalnego i spowolnienie narastanie długu

Reklama


Reklama


Rada Gospodarcza przy premierze proponuje wprowadzenie obligacji emerytalnych. To jeden z pomysłów rady na zmniejszenie obciążenia finansów publicznych z powodu OFE.

Polega on na emisji obligacji, które obowiązkowo musiałyby kupować fundusze emerytalne. W przeciwieństwie do zwykłych obligacji skarbowych OFE nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Nowe papiery miałyby być dwudziesto-, trzydziestoletnimi obligacjami oprocentowanymi na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet. Czyli były faktycznie potwierdzeniem długu ze strony Skarbu Państwa wobec funduszy emerytalnych.

OFE otrzymywałyby w nowych obligacjach część składki, za którą dziś muszą kupować obligacje, tj. 60 proc. Dzięki takiej konstrukcji budżet oszczędziłby na emisji długu. Nie oddawałby do OFE gotówki, za którą fundusze kupują dziś zwykłe obligacje. W tym roku fundusze kupią obligacje za 13 mld zł. – Nie rosłyby potrzeby pożyczkowe państwa i koszty obsługi zadłużenia, a zatem ograniczałoby to wzrost długu – mówi Adam Jasser, sekretarz rady.

Według wyliczeń MF dług wynikający z transferów do OFE i koszty jego obsługi mają wzrosnąć do 2060 roku do 94 proc. PKB. – Przy zastosowaniu nowych obligacji wzrost ten byłby niższy i sięgnął około 76 proc. PKB – twierdzi urzędnik resortu finansów.

Nie wiadomo jednak dokładnie, jak emisja takich obligacji wpłynie na zmniejszenie długu i deficytu. Zdaniem części członków Rady Gospodarczej takie papiery dłużne nie będą liczone do długu. To pozwoli nam uniknąć przekroczenia progów ostrożnościowych w ustawie o finansach publicznych w kraju. Da też szansę na przekonanie Brukseli do takiego liczenia długu. Dlatego propozycja ma zostać wypracowana w ciągu kilkunastu dni, by można z nią było zapoznać Unię przed szczytem w połowie grudnia.

Nie wszyscy się z tym jednak zgadzają. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki to nierealne, gdyż OFE nie są częścią sektora publicznego i zobowiązania Skarbu Państwa wobec OFE, bez względu na to, czy wynikają ze zwykłych obligacji, czy emerytalnych, są częścią długu publicznego. – To że może być inaczej, jest złudzeniem. To próba zrobienia omletu bez rozbijania jaj – mówi „DGP” ekonomista.

Jeden z członków rady, który chce pozostać anonimowy, podważa cały pomysł i twierdzi, że skonstruowanie obligacji może się okazać niemożliwe.

Jednak już to, że Rada Gospdarcza rozważa takie rozwiązania, oznacza, że czekają nas duże zmiany w zasadach działania OFE. Przeciwnikiem obligacji emerytalnych jest Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu: – Upodobni to OFE do ZUS-u – uważa ekonomista.

Warianty zaproponowane przez Radę Gospodarczą

● Zawieszenie składki do OFE

● Zmniejszenie składki i pozostawienie jej w ZUS na specjalnych, utworzonych do tego celu kontach

● Wyemitowanie specjalnych obligacji emerytalnych dla OFE, by pokryć część składki

● Specjalne obligacje dla całej składki

● Dostosowanie fiskalne – czyli cięcia, podwyżka składki rentowej, KRUS, mundurówki

● Uefektywnienie systemu OFE proponowane przez Michała Boniego

● Częściowa realizacja propozycji Boniego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Bilobil(2010-11-27 11:16) Odpowiedz 00

  Prawdziwa reforma emerytalna.
  1. Każdy obywatel płaci składkę ZUS, która jest wliczona do podatku PIT. Do ZUS idzie tylko informacja o wysokości składki. Cała kasa idzie do budżetu państwa.
  2. Składka ZUS jest indeksowana średnią płacą dla danego kwartału. GUS publikuje średnią płacę.
  3. Każdy pracownik dostaje co roku informację, ile średnich płac jest zgromadzonych na jego virtualnym koncie w ZUS.
  4. Każdy wie, jaka jest jego historia emerytalna, indeksowana średnią płacą.
  5. Za podstawę emerytury uznaje się średnią płacę z najlepszych 20 lat życia, przy 35-letnim stażu pracy. Jeżeli ktoś ma mniejszy staż, podstawą jest odpowiedni procent bazy.
  6. Przyjmuje się stopę zwrotu emerytury, np 50% albo 40%. Zależy to od sytuacji gospodarczej państwa. Oznacza to, że emerytura wynosi np 50% bazy, czyli średniej pensji z najlepszych 20 lat, indeksowanej do średniej płacy w danym roku.
  7. Każdy emeryt wie, ile dostanie, tylko na podstawie informacji o średniej płacy w danym kwartale lub roku. Nie ma koszyków, nie ma waloryzacji.
  8. Żeby to wszystko działało, trzeba skończyć z retoryką Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba obciążyć składką ZUS podatek VAT, ponieważ coraz więcej pracy wykonują maszyny, jest coraz mniej pracowników i składek od pracowników, a maszyny składek nie płacą. Trzeba obciążyć składką Cła, ponieważ import też razem w towarem importuje "bezrobocie". Zasiłki dla bezrobotnych powinny być również finansowane z dochodów z Ceł. Trzeba wreszcie oskładkować podatek Belki, bo dochody kapitałowe, ograniczają zaangażowanie biznesu w produkcję generującą składkę ZUS.
  Ile potrzeba tych dodatkowych składek od Ceł, VAT i podatku Belki? Oceniam, że w sumie około 10mld zł. Obecnie rząd płaci więcej z tytułu obsługi obligacji skarbowych posiadanych przez OFE!
  Warto zwrócić uwagę na dwie liczby: dochód budżetu w 2010r :249mld zł,
  Kapitał OFE : około 200mld zł. Składka OFE, przekazana w 2009r: 21mld zł. Bez żadnego pomnażania, na koniec 2010r powinno być tego kapitału 220mld zł, a jeżeli OFE maja zwrot na poziomie 5%, to co najmniej 230mld zł!
  Czy już w 2012r kapitał OFE przekroczy roczne dochody budżetu Polski?

 • jerzy7731(2010-11-25 07:20) Odpowiedz 00

  Prawdziwa reforma ZUS powinna wyglądać mniej więcej tak:

  1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku ZUS dla wszystkich dla dochodów
  osiąganych z pracy.
  2. Uzależnienie wielkości wypłat rent i emerytur od wkładu zgromadzonego
  przez obywatela naliczonego uczciwie wg. parytetu złota za ubiegłe lata.
  3. Dokapitalizowanie ZUS w celu pokrycia wkładów obywateli poprzez przekazanie
  wszelkich własności majątkowych państwa ( np. udziałów w spółkach skarbu
  państwa ) do majątku ZUS na pokrycie wkładów ubezpieczonych.

  Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego ZUS powinno przynieść
  skarbowi państwa dodatkowe dochody wielkości ok. 500mld PLN. Pieniądze te pojawiły
  by się dzięki opodatkowaniu szarej strefy i racjonalizacji stosunków społeczno
  ekonomicznych w kraju!!! Państwo przestałoby okradać obywateli, a obywatele państwo!!!

  Ad. 2. Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
  uzasadnionym mechanizmem. Jedynie w celu polepszenia zasad społecznych
  ubezpieczeń rentowo emerytalnych część środków najbogatszych powinna być
  przesunięta dla najbiedniejszych. Spłaszczenie charakterystyk wypłat!!!

  Ad. 3. Zgromadzone wkłady obywateli powinny mieć pokrycie w majątku ZUS. W tym
  celu wszystko co państwowe należy oddać obywatelom poprzez przekazanie majątku
  państwowego ZUS'owi.

  Podobnie skonstruowany system posiada np. Szwajcaria!!!

  Problem tkwi obecnie w tym, że ponownie próbuje się nabić społeczeństwo w butelkę poprzez niby genialne pomysły szamańskie.

  W ciula robić MY ale nie NAS!?

  System emerytalny winien być uczciwy wobec obywateli i służyć obywatelom a nie wadzy dla zbijania krótkotrwałych rozbójniczych korzyści!?

 • Bez możliwości odsprzedania(2010-11-25 08:44) Odpowiedz 00

  I bez mozliwości wykupu.
  OFE worem na Obligacje jak mawia Orłowski.
  Niezłe zabezpieczenie na starośc nie ma co.

 • ala56(2010-11-25 11:06) Odpowiedz 00

  A pieniążki za obligacje kolesie zagospodarują , tak jak poprzednie ekipy roztrwoniły pieniądze z prywatyzacji. Wystarczy kiepski nadzór i już znikają w czarnej dziurze, bo tu złodziej na złodzieju, wystarczy poczytać o tym jak buduje się autostrady. Wydawałoby się że prywatne pieniądze są lepiej pilnowane ale gdzie tam, byle urzędniczyna jest w stanie wyprowadzić niezłą kasę z banku zanim się ktokolwiek połapie. Czarno to wszystko widzę.

 • 55(2010-11-25 11:23) Odpowiedz 00

  Nie chcę takiego OFE, chcę móc wrócić do ZUS-u.

 • O co chodzi z OFE?(2010-11-25 12:13) Odpowiedz 00

  Dlaczego Polska chce za wszelka cene utrzymac OFE? Przeciez to nie sluzy dobrze ani przyszlym, ani obecnym emerytom. Czy glownie idzie o to, aby finansjera miedzynarodowa i pare osob z Polski ciagnelo zyski z biednych emerytow?

 • Zenek(2010-12-01 12:36) Odpowiedz 00

  Szykuje się grabież , złodziejstwo na dużą skalę.Oszukani ( pozbawieni słusznie nabytych praw ) w trakcie wprowadzania reformy emerytalnej w 1999r kolejny raz zostaną oszukani i ograbieni ( i to przez własne państwo ). Kto będzie jeszcze ufał takiemu złodziejskiemu państwu , które tylko patrzy jak wyciągać łapy po cudze. Jednoczesnie jednak to samo państwo hołubi całą rzeszę tzw. świętych krów które to zawsze mają słusznie nabyte prawa ( i które to władza uszanuje w imię szaanowania prawa , a co z tym prawem jak takich praw pozbawiano wszystkich innych ? ) . Kto takiemu złodziejskiemu państwu będzie jeszcze ufał ? Młodzi uciekajcie stąd i układajcie sobie życie tam , gdzie nie ma tak oszukańczej i hipokryzją nasączonej władzy .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama