Rachunki prowadzone przez Internet pozwalają nam również na oszczędność czasu. Nie musimy już w większości przypadków wybierać się do oddziału banku, by np. wziąć kredyt gotówkowy lub kartę kredytową.

Oszczędność pieniędzy

Rachunek internetowy to najczęściej przede wszystkim:
- darmowe prowadzenie rachunku;
- darmowe przelewy internetowe;
- darmowa karta debetowa;
- swoboda dostępu 24 godziny/7 dni w tygodniu;

Najlepsze konta internetowe - wejdź, wybierz i załóż łatwo konto przez Internet

Zakładając aktywne korzystanie z konta rachunki klasyczne w kosztach swojego prowadzenia (przy aktywnym użytkowaniu) potrafią być nawet o kilkaset złotych droższe. Dla porównania – korzystając z dbNET przez rok nie zapłacimy ani złotówki (korzystając z bankowości elektronicznej), niezależnie od ilości operacji. Wystarczy tylko, żebyśmy wykonali raz w miesiącu transakcję bezgotówkową kartą debetową na dowolną kwotę. Tymczasem używając przez rok np. Eurokonta Optymalnego Pekao SA, gdzie miesięcznie wykonujemy po 5 przelewów internetowych do innych banków, wykonując 4 transakcje bezgotówkowe, zapłacimy już 101,76 zł. Oczywiście są to założenia „złagodzone”, bo zazwyczaj korzystamy jeszcze aktywniej z naszego rachunku.

Wybrane oferty kont internetowych
Bank / nazwa kontaProwadzenie rachunkuPrzelew internetowy zewnętrznyOpłata mies.
za kartę debetową
Wypłata
z obcych bankomatów
Deutsche Bank / dbNET0 zł0 zł0 zł*0 zł
ING Bank Śląski / Konto Direct0 zł0 zł0 zł*0 zł
Volkswagen Bank / e-direct0 zł0 zł0 zł1,50 zł**
Inteligo / Konto Osobiste0 zł***0 zł0 zł*5 zł
Bank Millennium / Konto Internetowe0 zł0 zł0 zł*5 zł
* przy wykonaniu wymaganej ilości transakcji bezgotówkowych
** przy wypłacie powyżej 400 zł opłata nie jest pobierana
*** przy utrzymianiu salda 100 zł
Dane z porównywarki kont osobistych TotalMoney.pl

Część rachunków, m. in. dbNET, Konto Direct ING Banku Śląskiego czy, po uiszczeniu opłaty comiesięcznej za odpowiednią usługę, mBank daje swoim klientom możliwość darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju.

Najlepsze konto internetowe za 0 zł Sprawdź dlaczego i otwórz online

Oszczędność czasu

Logując się do systemu bankowości elektronicznej, posiadając rachunek internetowy, możemy bez wychodzenia z domu załatwić kredyt gotówkowy, na samochód, czy zamówimy kartę kredytową. W kilka minut wypełnimy formularz dostępny online, co w porównaniu do kilkugodzinnej wyprawy do oddziału banku jest znacznym uproszczeniem całej sprawy.

Dodatkowe zyski

Banki niekiedy proponują również lepsze warunki, np. przy zakładaniu lokaty przez db easyNET otrzymamy oprocentowanie podwyższone o 0,25%! Zważywszy na fakt, że konto dbNET jest w pakiecie z kontem dbNET Konto Oszczędnościowe, które również ma w tym przypadku (w pakiecie) oprocentowanie wyższe o 0,2%, to jest to naprawdę propozycja warta rozważenia.

Słabsza strona internetowych

Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z oddziału, np. wykonując przelew, musimy liczyć się ze znacznie wyższą opłatą za niego niż w przypadku kont klasycznych. Podobnie przy korzystaniu z pomocy konsultanta telefonicznego – zapłacimy wyższą prowizję od operacji. Niektóre konta internetowe są również bardziej kosztowne pod względem używania obcych bankomatów.

Marcin Cieszyński