Coraz częściej tak samo dobre lub nawet lepsze niż lokaty. Wysoko oprocentowane, posiadające coraz większe możliwości. Konta oszczędnościowe są konkurencją dla lokat terminowych, ale także dla klasycznych ROR-ów. Gdzie znajdziesz najlepsze?

Rachunki osobiste są nisko oprocentowane, dlatego większość z nas decyduje się na pomnażanie oszczędności przy pomocy lokat, funduszy inwestycyjnych lub właśnie kont oszczędnościowych. Wybraliśmy najbardziej interesujące, obecnie oferty na rynku.

Silnie zarabiaj

Podobnie jak w przypadku lokat z długim okresem depozytu, w przypadku kont oszczędnościowych jednym z najlepiej się prezentujących jest oferta Meritum Banku – MeritumKonto Silnie Zarabiające. Dla kwot od 1 000 zł obowiązuje na nim oprocentowanie 4,5% - z dzienną kapitalizacją odsetek.

Reklama

Zalety konta to:
• swoboda wpłat i wypłat – bez utraty odsetek;
• dzienna kapitalizacja odsetek;
• brak minimalnej wpłaty wymaganej do założenia rachunku;
• możliwość założenia dowolnej liczby rachunków.Słabsze strony?
Wymagane jest posiadanie MeritumKonta Zarabiającego, czyli konta osobistego, a oprocentowanie dla kwot poniżej 1 000 zł to zaledwie 1% - czyli niedużo.

Reklama

Tu znajdziesz najwyżej oprocentowanie konta oszczędnościowe

Mocno oszczędzaj

Polbank EFG zachęca klientów do korzystania z oferty Konta Mocno Oszczędzającego. Jest to interesująca oferta, zważywszy na jej zalety, a są to:
• oprocentowanie 5% w skali roku;
• dzienna kapitalizacja odsetek;
• oprocentowanie maksymalne już od pierwszej złotówki;
• maksymalna liczba kont dla jednego klienta to trzy.Tutaj również będziemy musieli założyć rachunek osobisty. Warto zwrócić jednak uwagę, że oprocentowanie proponowane przez Polbank EFG dla kwot powyżej 3 000 zł jest najwyższe na rynku.

A może oszczędzanie z kontem osobistym?

Istnieje na naszym rynku kilka ofert, łączących w sobie zalety rachunku osobistego z kontem oszczędnościowym. Są to tak zwane konta hybrydowe. Aktualnie najlepsze na rynku oferują Toyota Bank i Meritum Bank. Środki finansowe na Koncie hybrydowym Toyoty zarabiają 5% w skali roku (kapitalizacja środków co miesiąc), a do tego wszystkie zalety rachunku osobistego. Co więcej, Toyota zwróci nam nawet do 3% wartości transakcji dokonanych kartą płatniczą.

Otwórz konto nr 1 w rankingach. Gwarancja 4x0 zł do 2013r. Sprawdź szczegóły!

MeritumKonto Zarabiające jest oprocentowane dopiero dla kwot powyżej 10 000 zł, co jest spowodowane możliwością otwarcia MeritumKonta Silnie Zarabiającego do rachunku. Jednak w przypadku zgromadzenia środków w kwocie 10 000 zł i więcej otrzymamy 4,5% (kapitalizacja miesięczna). Zaletą konta jest brak opłat za jego prowadzenie – Toyota pobiera 10 zł miesięcznie oraz brak opłaty za kartę debetową przy wykonaniu transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 zł w miesiącu. Ostatnie zmiany wskazują jednak, że powoli to konto hybrydowe będzie transformować w zwykły rachunek osobisty.

Korzystniejsze od lokat

Rachunki oszczędnościowe są aktualnie alternatywą dla lokat terminowych. Minusem tego sposobu oszczędzania, jest ryzyko nagłej zmiany oprocentowania rachunku.

Zalety natomiast są znaczne – w wielu wypadkach swobodny dostęp do środków (w razie nagłej potrzeby) - bez utraty odsetek, wysokie oprocentowanie, dzienna kapitalizacja środków na koncie i wiele, wiele innych.

Co więcej, interesująco w stosunku do lokat wygląda również oferta kont hybrydowych. Jest to jednak propozycja, która wymaga poważniejszego zastanowienia, ze względu na nieznacznie podwyższone koszty prowadzenia rachunku.

Marcin Cieszyński