statystyki

Stare samochody kończą w lesie

autor: Katarzyna Przybyła24.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 24.08.2010, 10:26

Przepisy są jasne: samochód wycofany z eksploatacji ma być przekazany do punktu zbierania pojazdów lub bezpośrednio do stacji demontażu. Ale nie trafia. Ministerstwo Środowiska szacuje szarą strefę na 90 procent.

Reklama


Reklama


Stare samochody bardziej opłaca się sprzedać na części albo zostawić w lesie, niż skorzystać z państwowych dotacji do recyklingu. Bo stacje muszą osiągnąć poziom odzysku i recyklingu samochodu w wysokości odpowiednio 85 proc. i 80 proc. (a od 2015 roku – 95 proc. i 85 proc.). A także zagwarantować, że niebezpieczne dla środowiska odpady zostają unieszkodliwione.

Są w rejestrach, ale ich nie ma

Tymczasem w 2008 roku do stacji demontażu trafiło zaledwie 165 tys. pojazdów, a rok później 190 tys. aut. Według ekspertów to zaledwie 10 – 20 proc. wszystkich samochodów, które są wycofywane z rynku. – Chęć pozyskania części do ponownego użytku, handel nimi i nielegalne sprowadzanie samochodów z zagranicy powodują, że mamy tzw. szarą strefę, w której niezgodnie z prawem demontowanych jest ok. 90 proc. wszystkich pojazdów wycofanych z użytku – mówi Małgorzata Szymborska, zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska.

Potwierdzają to przedstawiciele rynku. – Pojazdy są w rejestrach, ale fizycznie już ich w ogóle nie ma. Zostały bowiem nielegalnie zdemontowane, pozostawiając szkodliwe substancje w środowisku. Ich cenne części zostały natomiast sprzedane do punktów skupu złomu lub firm, które kupują te materiały – mówi Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów. Tłumaczy, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zarejestrowanych jest 24 mln pojazdów. Ale obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) wykupiono w 2009 roku jedynie dla ok. 16 mln aut. Większości z tych 8 mln nieubezpieczonych w ogóle nie ma już na rynku.

Trudno oszacować, ile pojazdów łącznie nielegalnie zniknęło z polskiego rynku. Minister środowiska Andrzej Kraszewski powiedział „DGP”, że resort nie może się doliczyć 2,4 mln pojazdów, bo zostały nielegalnie zdemontowane. Z kolei w ocenie Adama Małyszki od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej z rynku zniknęło w ten sposób blisko 7 mln samochodów.

Podstawowym problemem jest brak możliwości egzekwowania od właściciela pojazdu obowiązku przekazywania wraku do stacji demontażu. – Jest prawo, ale nie ma sankcji za jego nieprzestrzeganie – mówi Adam Małyszko. Zdarza się również, że problem występuje po stronie stacji demontażu. – Wygląda to tak, że jakiś pojazd jest przekazywany do szarej strefy, a stacja to legalizuje i wystawia dokumenty na pojazd, który do niej faktycznie nie trafił – mówi prezes Małyszko. Dodaje, że kilka spraw przeciwko stacjom jest już w sądach. Są bowiem dowody, że pojazdy znajdują się w konkretnym miejscu, a tymczasem stacje mają dokumenty, że je przyjęły, poddały odzyskowi i recyklingowi. Więcej – pobrały za to państwowe dotacje.

Fundusz płaci za odzysk

Małgorzata Szymborska z Ministerstwa Środowiska uważa, że nie można zakładać, że stacje oszukują. Tym bardziej że raz w roku każda jest poddawana kontroli.

System recyklingu pojazdów wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dopłaty mogą uzyskać przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu, czyli recyklerzy. Muszą uzyskać wymagany poziom odzysku i recyklingu, złożyć sprawozdanie z działalności do 15 lutego i wniosek o dopłatę do 30 marca. Mogą liczyć na 500 zł za każdą tonę, ale nie więcej niż 200 tys. euro rocznie. Możliwe jest również uzyskanie przez nich pożyczek inwestycyjnych. Są one oprocentowane zaledwie 1 proc. w skali roku. Istnieje też możliwość umorzenia 30 proc. po spłacie połowy kapitału.

W 2009 roku NFOŚiGW przekazał w ten sposób recyklerom ponad 65 mln zł. Wypłacił również 4 mln zł gminom, w tym 2 mln zł samej Warszawie, za usunięcie wraków ze swoich terenów i przekazanie do stacji demontażu. Gmina ma bowiem prawo przejąć na własność pojazd, który został porzucony, i oddać do stacji demontażu. Za każdy taki samochód może otrzymać 4 tys. zł za poniesione koszty, m.in. półroczny parking strzeżony czy koszty poszukiwania właściciela.

8 mln – to różnica między liczbą samochodów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców a mających aktualne OC

190 tys. – tyle aut oficjalnie zezłomowano w Polsce w minionym roku

Do 4 tys. zł – dopłaty za każdy pojazd usunięty ze swojego terenu i poddany demontażowi może dostać gmina ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stacje recyklingowe mogą otrzymać 500 zł za każdą tonę zdemontowanych aut

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Mafia znów płacze...............(2010-08-24 08:02) Odpowiedz 00

  OJEJEJ -jaka strata dla mafi Rządowo-samochodowej

  bo za brak jakiejkolwiek części pojazdu samochodowego ,oddanego do złomowania zapłacisz do 10 zł za 1 kg braku jego wagi !!!Więc lepiej fikcyjnie go sprzedać lub porzucić!. Jedna z oszukanych w ten sposób osób twierdzi:..pojazd nawet stary lub zniszczony ma niejednokrotnie bardzo drogie używane części i nie widzę powodu dla którego za odmowę oddania tych części na Złom jako mojej własności miała bym, komukolwiek coś płacić .
  Kto za to odpowiada ,kto przygotował uchwaloną Ustawę o recyklingu?...
  USTAWA O RECYKLINGU:
  pkt 5. W przypadku przyjmowania od właściciela niekompletnego pojazdu wycofanego z eksploatacji opłata, za brak jego wagi, nie może przekraczać wysokości 10 zł za 1 kg .
  Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu może odmówić przyjęcia niekompletnego pojazdu, jeżeli właściciel pojazdu odmawia uiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 2.
  Zastanawia nas czy za brak paliwa w baku pojazdu oddawanego na recykling też mamy płacić 10 zł haraczu od brakującej litra wagi !

 • A Donaldowi sprzydała by sie ta kasa na Euro 2012(2010-08-24 08:04) Odpowiedz 00

  -gdyż POtem ogłoszą BANKRUCTWO KRAJU!

  Donald dlaczego nie POwiesz Narodowi ile ta zabawa będzie kosztowała?

 • bm(2010-08-24 10:58) Odpowiedz 00

  Bzdetny artykuł napisany pod dyktando urzędnicze.
  Nikt nie widzi w tym interesu zwykłego obywatela. Ciekawe gdzie autor tego artykułu widział porzucony samochód lub wraki i części. Jeśli tylko taki gdzieś znajdziesz daj informację na złom sprzątną go za darmo.
  Obecnie w Polsce praktycznie wszystkie elementy pojazdu możesz sprzedać bądź pozbyć się nieodpłatnie przez wyspecjalizowaną firmę , musisz mieć tylko odpowiednią ilość. i to wcale nie tak dużo.

  Obecnie muszę zapłacić za zezłomowanie pojazdu który np uszkodziłem w wypadku ale ma dobre podzespoły za które mogę uzyskać jakieś pieniądze. Plus reszta pojazdu za pieniądze jest oddawana na zwykłe złomowisko. Za olej zużyty zapłacą lub przyjmą niektórzy , za akumulator też.

  Pozwólcie normalnie funkcjonować stacjom demontażu pojazdów aby mogły normalnie konkurować z szarą strefa której demontaż bez dotacji się opłaca.

  Jak sam autor artykułu wykazuje rzeczywisty poziom odzysku pojazdów został dawno przekroczony, tylko nie w tych urzędniczych tabelkach.

  Co innego jest rozbieranie pojazdów a co innego pozostawienie przez prawnego właściciela pojazdu np w mieście na parkingu gdzie nie wiadomo co z nim z robić , czy nadal parkuje czy został porzucony.

 • mem(2010-08-24 11:54) Odpowiedz 00

  bm to zapraszam po mój blok od 2 lata stoją 2 samochody audi

 • Czasem mają też 2 życie(2010-08-24 12:55) Odpowiedz 00

  Jak czytam to co niektórzy przywożą auta z zachodu i je "legalizują" wspawając nr nadwozia ze swego starego grata którego pozostałość kończy w lesie. A nowy/stary jeżdzi sobie dalej

 • Czy zdarzyło się w Polsce(2010-08-24 12:57) Odpowiedz 00

  By ktokolwiek naliczył karę za brakujący kilogram pojazdu.

  Na pewno nie...

 • tomek(2010-08-24 16:52) Odpowiedz 00

  pracowałem na takiej stacji demontażu pojazdów i dobrze wiem jak to się odbywa , każdy chce na tym zarobić . Od byłego właściciela po odbiorcę odpadów , a ta droga jest długa i tak naprawdę to wszyscy mają gdzieś środowisko . Wystarczy popatrzeć ile działa nie legalnych stacji demontażu pojazdów i nikt z tym nic nie robi . Gdzie są ludzie za to odpowiedzialni

 • ini(2010-08-24 20:45) Odpowiedz 00

  Oplaca sie zatem zezlomowanie pojazdow.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama