Z informacji spływających do Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że w czasie oferty Tauronu w biurach maklerskich otwartych zostało około 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych.

– Biorąc pod uwagę, że pojawiały się opinie, iż zakupem akcji spółki będzie zainteresowanych właśnie około 70 tys. inwestorów indywidualnych, jest to miłe zaskoczenie. Sprzedaż akcji PZU i Tauronu przyciągnęła do domów maklerskich ponad 200 tysięcy osób – mówi Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

W kwietniu, w czasie oferty PZU, liczba wszystkich rachunków inwestycyjnych wzrosła o niemal 140 tys. Akcje ubezpieczyciela kupiło ponad 250 tys. inwestorów indywidualnych. Papiery spółki energetycznej trafią do ponad 230 tys.

Z informacji przekazanych „DGP” przez 12 domów maklerskich wynika, że od początku czerwca do końca zapisów na akcje Tauronu otwartych zostało u nich niemal 42,3 tys. nowych rachunków.

Najwięcej nowych klientów pojawiło się w DM BZ WBK. Od początku miesiąca do końca zapisów na Tauron (18 czerwca) broker otworzył ok. 9,5 tys. rachunków, z czego ok. 8 tys. w trakcie zapisów. Drugie w kolejności jest BM Alior Banku, w którym w czasie oferty przybyło 8,98 tys. nowych rachunków. Ponad 2 tys. z nich inwestorzy otworzyli w ostatnim dniu zapisów.

– To znacznie więcej, niż zakładaliśmy. Spodziewaliśmy się otwarcia kolejnych 4 – 5 tysięcy rachunków – mówi Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Pierwszą trójkę zamyka DM PKO BP z niemal 8,2 tys. nowych klientów. Zainteresowanie inwestorów Turonem przerosło również oczekiwania DM Pekao, który od początku miesiąca otworzył ponad 6,5 tys. rachunków, z czego 6,3 tys. na sam Tauron. Firma szacowała, że w związku z ofertą przybędzie ich 4 tys.

Zakończenie oferty spółki energetycznej nie oznacza, że do brokerów przestaną przychodzić klienci zainteresowani Tauronem. Wiele domów maklerskich przygotowało specjalną ofertę dla właścicieli akcji pracowniczych firmy. Na koniec kwietnia w ich rękach znajdowało się 12,5 proc. wszystkich papierów Tauronu. Do objęcia akcji pracowniczych firmy uprawnionych jest w sumie ok. 26 tys. osób. Kilkaset rachunków dla właścicieli tych papierów otworzył Beskidzki Dom Maklerski.

– Około 20 proc. z nich zdecydowało się dokupić akcje w ramach oferty publicznej – mówi Władysław Kraus, dyrektor wydziału sprzedaży BDM.

Na koniec maja w domach maklerskich otwartych było ponad 1,29 mln rachunków inwestycyjnych.