Delegacja na czele z wicepremierem Chin Zhang Dejiangiem ma we wtorek zawrzeć w Atenach serię umów z lokalnymi firmami - podała gazeta, powołując się na anonimowego przedstawiciela greckiego rządu.

Inwestycje dotyczą "sektora morskiego, branży telekomunikacyjnej i projektu odrestaurowania wieży w Pireusie", opuszczonego od kilkudziesięciu lat, 22-piętrowego budynku w porcie - powiedziało to źródło.

Zostaną podpisane również inne umowy, w tym zwłaszcza z greckimi firmami spedycyjnymi, opiewające na pół miliarda euro.

Chiński koncern transportowy Cosco zarządza już terminalem kontenerowym w Pireusie w ramach długoterminowej umowy (na 35 lat) z Grecją za 3,4 miliarda euro. Cosco chce wykorzystać go jako bazę dla chińskich produktów eksportowych dla Europy Południowo-Wschodniej.

Grecki rząd, który zdobył władzę w październiku, aby uniknąć bankructwa kraju pogrążonego w kryzysie zadłużenia publicznego, zgodził się na wprowadzenie najbardziej drastycznych środków oszczędnościowych w historii kraju. W zamian otrzymał pożyczkę z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 110 mld euro w ciągu trzech lat.