Dotychczas żadna z firm ubezpieczeniowych nie ma pełnej oferty ochrony prawnej. Większość towarzystw oferuje ją wyłącznie przy ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Tymczasem problem braku ochrony prawnej małych i średnich przedsiębiorstw sygnalizuje m.in. Centrum im. Adama Smitha. – Zanim sąd zakończy wieloletni proces, np. o niezapłaconą fakturę, mała firma upadnie – mówił nam niedawno w wywiadzie Andrzej Sadowski z tego instytutu. Gliwickie Forum Pokrzywdzonych przez Państwo szacuje, że ok. 15 mln osób w Polsce nie stać na pomoc prawną. Co dziś oferują firmy ubezpieczeniowe? PZU SA, TUiR Warta, AXA Polska SA nie mają w ofercie ubezpieczenia związanego z ochroną prawną dla klienta indywidualnego. Aviva proponuje ubezpieczenie ochrony prawnej w ramach pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. – I jest to wciąż nowość w ofercie dla kierowców – podkreśla Elżbieta Wójcik, wiceprezes Aviva TUO SA. Podobną ofertę ma Generali. – Koszty takiej ochrony są częścią umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – wyjaśnia Paweł Wróbel z Grupa Generali.

Takich ubezpieczeń szukają jednak małe firmy. – Nasi agenci byli wielokrotnie o taką ofertę pytani. Duże firmy sobie poradzą. Osób prowadzących działalność gospodarczą, małych firm, przedstawicieli wolnych zawodów często nie stać na obsługę prawną – mówi „DGP” Mariusz Olszewski, prezes D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej SA. Firma zaczynała od ochrony prawnej przy ubezpieczeniach komunikacyjnych. Później rozszerzyła ofertę na prawo pracy i ochronę rodziny. – Teraz, widząc potrzeby rynku, chcemy wprowadzić ochronę prawną dla firm i wolnych zawodów, np. lekarz, prawnik, architekt – dodaje Olszewski.

Przykładowo mógłby się ubezpieczyć lekarz od odpowiedzialności za błąd przy wykonywaniu zawodu bądź pracodawca, gdy musi się procesować z nierzetelnym pracownikiem, który naraził go na straty. – Myślimy jeszcze o ochronie w obszarze prawa podatkowego – dodaje prezes Olszewski. Obecnie nie jest to częsta oferta. Ochronę prawną z zakresie prawa podatkowego oferuje m.in. Allianz.