W ostatnich miesiącach tego roku 12,5 tys. mkw. w budynku Empark Syriusz na warszawskim Mokotowie wynajął PZU. Medicover podpisał umowę na 1,2 tys. mkw. w Radwar Business Park, a Alior na 750 mkw. w Millennium Plaza. Poza stolicą dużą nową transakcją był najem przez Amway 2,3 tys. mkw. w Business Park w Krakowie. Transcom wynajął natomiast 2 tys. mkw. w gdańskim Pasażu Kołobrzeska. W ostatnim czasie doszło do renegocjacji kilku dużych umów. Orange przedłużył najem 17,5 tys. mkw. w budynku Ranaissance Tower, a Hewlett-Packard zrobił to w budynku UBC (10,5 tys. mkw.).

Nie wszyscy właściciele budynków zgadzają się na zmiany obowiązujących umów.

– Właściciele biurowców często nie chcą renegocjować umów kończących się za rok lub dwa, bo spodziewają się wzrostu stawek – mówi Robert Kaniewski z Colliers International.

Jednak – jak twierdzą eksperci – dla klientów to idealny moment na podpisywanie nowych umów lub próbę zmiany już obowiązujących. Wybór wolnej powierzchni biurowej jest obecnie duży, a czynsze są niskie. Wiele firm z tego korzysta.

– W I kwartale tego roku firmy wynajęły 122 tys. mkw. powierzchni biurowych. W porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to wzrost o 167 proc. – mówi Mateusz Polkowski z Jones Lang LaSalle.

W całym ubiegłym roku najemcy wynajęli tylko 281 tys. mkw.

– Przewidujemy, że w 2010 roku może zostać wynajęta dwa razy większa powierzchnia niż w 2009 roku – mówi Joanna Mroczek z CB Richard Ellis.