Polega ona na scedowaniu formalności związanych ze zmianą konta na nowy bank. Jednak przykład Alior Banku i mBanku pokazuje, że zalecenia Związku Banków Polskich trzeba doprecyzować.

Klienci, którzy chcieli skorzystać z udogodnień rekomendacji Związku Banków Polskich i przenieść konto z mBanku do Alior Banku, mogą być zmuszeni zrobić to tradycyjnie – odwiedzając obie instytucje. Alior Bank twierdzi, że to mBank blokuje procedurę, żądając dołączenia wniosku o rozwiązaniu umowy o rachunek bankowy. – Z Alior Banku nie otrzymywaliśmy wypowiedzenia umowy z nami, więc odsyłaliśmy odpowiedź i dołączaliśmy druk formularza – mówi Adam Miziołek z mBanku. I dodaje, że mBank akceptuje różne druki, a nie tylko swoje.

Przedstawiciele Alior Banku twierdzą jednak, że dodatkowe formularze nie są potrzebne, bo do zgłoszenia dołączone zostały wszystkie załączniki wymagane przez rekomendację ZBP. Argumentują, że z innymi bankami nie mają problemów. Z informacji uzyskanych od innych instytucji wynika, że część z nich pełnomocnictwo wraz z wnioskiem traktuje jak wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunków.

Kluczowa jest bowiem kwestia wewnętrznych regulaminów banków. Czy rekomendacja ZBP jest od nich ważniejsza? – To nie ustawa, tylko zbiór dobrych praktyk – wyjaśnia Norbert Jeziołowicz z ZBP. Jego zdaniem przykład Alioru i mBanku potwierdza, że potrzebne jest spotkanie związku z przedstawicielami banków, by rozstrzygnąć takie problemy raz na zawsze. – Mieliśmy dużo zapytań od banków, które miały wątpliwości co do stosowania konkretnych przepisów rekomendacji – mówi Jeziołowicz.

Z danych ZBP, do których dotarł „DGP”, wynika, że banki coraz częściej korzystają z rekomendacji. Po trzech miesiącach jej obowiązywania między bankami zostało przesłanych 3307 zgłoszeń. Przy tym wzrost w marcu w stosunku do stycznia wyniósł ponad 400 proc. Nie wszystkie banki wprowadziły rozwiązania zalecane przez ZBP od razu. Z lekkim opóźnieniem obsługa zaleceń ruszyła właśnie w Alior Banku. Prace nad jej wprowadzeniem trwają w Eurobanku, który ma być gotowy za 2 – 3 miesiące.

Bankowcy oceniają, że miesięcznie konto z jednego banku do innego przenosi nawet 20 tys. ludzi.

Porównaj oferty kont bankowych na stronie gazetaprawna.pl.