W ubiegłym roku aż 88 proc. ankietowanych przez ośrodek sondażowy Harris Interactive było zdania, że amerykańskie spółki mają "fatalną" lub "niedobrą" reputację. W tym roku liczba ta spadła do 81 proc. - podała w niedzielę agencja Reutera. Odsetek ten był najniższy w 2004 r., gdy wynosił 68 proc.

Opinie na temat 60 najbardziej rozpoznawalnych korporacji Harris zbiera od 2002 r. W tym celu prosi respondentów (w tym roku było ich blisko 30 tys.) o ocenę sześciu aspektów spółek: kierownictwa, wyników finansowych, środowiska pracy, emocjonalnej atrakcyjności, odpowiedzialności społecznej, oraz jakości produktów lub usług.

Fundusz Berkshire Hathaway w ub.r. uplasował się dopiero na 11. miejscu. "Chodzi o jego (Warrena Buffetta - przyp. PAP) skromność i odpowiedzialność" - wyjaśnił awans spółki Robert Fronk, wiceprezes Harris. Buffett, choć od lat należy do najzamożniejszych ludzi świata (w 2010 r. był trzeci, z majątkiem ocenianym na 47 mld dol.), wciąż mieszka w domu, który kupił w młodości. Jako prezes Berkshire pobiera pensję w wysokości zaledwie 100 tys. dol., a większość swojej fortuny przekazuje na cele charytatywne.

Drugie miejsce zajął producent dóbr konsumpcyjnych Johnson & Johnson, który był liderem rankingu w ubiegłym roku, trzecie zaś operator przeglądarki internetowej Google, który rok temu był drugi. Pierwszą piątkę najbardziej podziwianych spółek zamykają koncern wielobranżowy 3M oraz producent chemii gospodarczej SC Johnson & Son.

Najgorszą opinię Amerykanie mają o instytucjach finansowych, z których większość przetrwała kryzys wyłącznie dzięki rządowej pomocy. Najniżej w rankingu uplasował się kredytodawca Freddie Mac, wyżej zaś kolejno: American International Group, Fannie Mae, Citigroup i Goldman Sachs.