Zgromadzone w funduszu środki służyłyby wspieraniu instytucji finansowych, zagrożonych plajtą.

W trakcie kryzysu w 2008 i 2009 r. koszty ratowania banków zagrożonych bankructwem ponosiło państwo. Niemiecki rząd przeznaczył na poręczenia kredytowe i bezpośrednie wsparcie dla banków pół biliona euro.

Według agencji dpa planowany fundusz miałby opiewać na 1,2 miliarda euro rocznie. Większość środków (900 mln euro) pochodziłoby od banków prywatnych. Wysokość podatku zależeć ma od znaczenia danej instytucji dla systemu finansowego oraz gospodarki. Podatek ten nie będzie obejmował towarzystw ubezpieczeniowych.

Nowa ustawa ma także dać rządowi nowe możliwości postępowania z wielkimi bankami, które popadną w tarapaty finansowe. W ostateczności banki takie będą mogły zostać podzielone na mniejsze spółki.

Osoby zarządzające bankami będą ponosić odpowiedzialność za błędne decyzje podjęte do 10 lat wstecz (obecnie jest to pięć lat) oraz zostaną zobowiązane do odszkodowania.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapowiedział w środę, że rząd w Berlinie, zaostrzając regulacje dla rynków finansowych, zamierza ściśle współpracować z Francją. Minister gospodarki tego kraju Christine Lagarde wzięła udział w środowym posiedzeniu niemieckiego rządu. Zapowiedziała wprowadzenie we Francji podobnych kroków, jakie podjął Berlin.

Projekt niemieckiej ustawy ma być gotowy do połowy lipca.