Kryzys na rynku działek budowlanych nadal trwa

autor: Roman Grzyb02.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.04.2010, 10:37

Do transakcji dochodzi bardzo rzadko. W ostatnim roku w okolicach dużych miast grunty pod budowę staniały nawet o ponad 30 proc. W Warszawie działki przeceniono o ponad 20 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (14)

  • Robin(2012-02-22 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Grunty tanieja i beda taniec.Spoleczenstwo ubozeje,zbyt duze roznice miedzy klasami spolecznymi,gdzie te wyzsze juz dawno zadbalo o swoj byt a teraz nieruchomosci kupuje w duzej mierze klasa nizsza,niebawem dzialke kupumy za pol ceny

    Odpowiedz
  • Tadek(2010-04-08 00:59) Zgłoś naruszenie 00

    Hojrak ma rację sprawdziłem w necie i nawet możesz wcześniej spłacić kredyt jak będziesz miał ekstra kasę.

    Odpowiedz
  • Hojrak(2010-04-07 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kris, nie taka bieda, kredyty sa tylko trzeba poszukac. Wez chociazby taki Getin, oni nie maja problemu z udzielaniem kredytu, a teraz maja chyba na 100% i takze z doplata panstwa, wiec wystarczy sie tylko rozejrzec

    Odpowiedz
  • kris(2010-04-07 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    A ja już kupiłem działke 2 lata temu. Nie były one tanie ale przynajmnejn juz mam i nie mam problmu:) Tylko sie budować, tylko jak widze tą "biedną" dostępność krdytów mieszaniowych to nie wiem czy w ogóle sie wybduje?:(

    Odpowiedz
  • ela(2010-04-06 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Bełkot w artykule i bełkot na forum. I tyle.

    Odpowiedz
  • Stan@(2010-04-06 00:34) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla odserwatora - ma rację.
    Przecież koszty gruntów regulują a właściwie wymuszają gminy.
    1. To gminy handlują swoim mieniem gminnym - handel, przetarg na działki.
    2. To gminy tworzą na tych swoich gruntach - Studium uwarunkowań i kierunki zagospodarowania.
    3. To na tych gruntach gminnych ujętych w Studium - tworzy się miejscowe plany zagospodarowania.
    4. I TU SIĘ BIERZE CENA - za te bezcenne grunty wywindowane w przetargach.
    5. Ale przy tych gruntach gminnych - są grunty prywatne - które przy okazji ??? zostały włączone do MPZG - czyli grunty urzędników gminnych.
    Nie wierzycie popatrzcie w ich oświadczenia majątkowe - wójtów, radnych gmin i ludzi ze świecznika

    Odpowiedz
  • obserwator(2010-04-04 00:21) Zgłoś naruszenie 00

    Polakom wciśnięto, że nieruchomości to inwestycja nie mogąca przynieść strat. Oczywiście po raz kolejny na frajerach obłowiły się banki i handlarze nieruchomościami. Gdyby ludzie trochę czytali to by pewnie zauważyli, że są na świecie miejsca w których nieruchomości straciły na wartości więcej niż bardzo (np. Detroit w USA). Tym bardziej daje to do myślenia, z powodu kryzysu, oraz tego, że następuje ogromny spadek demograficzny. Przecież już od jakiegoś czasu trąbią, że się na potęgę starzejemy, jak zresztą reszta Europy. A zatem będzie potrzeba mniej mieszkań i domów. Ale cóż, jesteśmy narodem prawdziwych frajerów.

    Odpowiedz
  • ciach(2010-04-03 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    taka różnica między komuną a demokracją. za komuny kryzys był jak drożało, a teraz, jak tanieje

    Odpowiedz
  • qaz(2010-04-03 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    viatrak a ktoś ci za tą działeczkę 650m zapłacil te 1200000zł
    jeśli nie to cena jej nadal spada - masz rację :-)

    Odpowiedz
  • qaz(2010-04-03 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    do kolo
    nie sprzedawaj inni będą to robić
    a ty jak sie obudzisz i bedziesz mial potrzebę sprzedać to sprzedaż za 50% obecnej wartości (uwzględniając inflację oczwiscie)

    kolo myśli że sam na świecie jest :-)

    Odpowiedz
  • viatrak(2010-04-02 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    W Warszawie działki staniały nawet o 30%. To Józefów, Błonie, Łomianki, Stare Babice i Piaseczno to Warszawa? Może Sochaczew i Wiskitki to też Warszawa? Jelcz Laskowice to Wrocław. Nie ośmieszajcie się drodzy analitycy. Ile kosztuje metr kwadratowy działki na Saskiej Kępie albo na Woli? Ceny działek w zadupiach były przeszacowane i nie mieszajcie szanowni państwo tych lokalizacji z miastami. Cena działeczki ok. 650 metrów z WZką - Kraków (Bronowice), 1'200'000,00 złotych. Spadła jak jasna nie napiszę co. I nadal spada.

    Odpowiedz
  • kolo(2010-04-02 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    cholera mam do sprzedania grunt 2-3 działki po 1000 m2 35 km na płd. od warszawy w 2008 sprzedałem dwie za 150 zł ale w takiej sytuacji nie będę sprzedawał niech leży...

    Odpowiedz
  • POWROT NA ZIEMIE(2010-04-02 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest zaden kryzys. To raczej bardzo powolny powrot do zdrowia. Kryzys to był 2 lata temu jak ludzie posiadajacy ziemie powariowali i podniesli ceny o kilkaset procent. Teraz lekko otrzezwieli i bardzo powoli wracaja do rzeczywistosci.

    Odpowiedz
  • romek(2010-04-02 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    właśnie mieszkałem 15 lat w Niemczech. Wartość gruntu wynosi ok. 30-60% wartości inwestycji !!!. Nie piszcie bzdur

    Odpowiedz