W ciągu najbliższych czterech lat PGNiG chce zdobyć licencje na poszukiwania ropy i gazu w Tunezji, Maroku, Kenii i Mongolii. Jeszcze w tym roku wystartuje w konkursie na koncesję w Algierii.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo weźmie udział w przetargu na koncesję poszukiwawczą na złożach w Algierii. Będzie to szósty zagraniczny rynek, na którym spółka chce wydobywać surowce. W Algierii chciałaby szukać ropy naftowej. Jak się dowiedzieliśmy PGNiG szykuje się również do wejścia do Tunezji. Cel to złoża gazu ziemnego.

To nie koniec planów polskiej firmy. PGNiG zamierza poszukać surowców na całym świecie, głównie w Afryce i Azji. Do 2014 roku zamierza zdobyć licencje w Maroku, Mongolii i Kenii.

– W Maroku szukamy możliwości inwestycji w poszukiwania złóż węglowodorów. Interesująca jest koncesja Ouest Souss – mówi Piotr Gliniak, dyrektor Departamentu Poszukiwania złóż PGNiG.

Spółka chce zdobyć tam do 35 proc. udziałów. Poszukiwania prowadzić miałaby wspólnie z GB Petroleum. Spore nadzieje PGNiG wiąże także z dziewiczymi, nierozpoznanymi na razie, obszarami w Kenii i Mongolii. Planuje pozyskać tam koncesje typu greenfield, gdzie prace badawcze trzeba prowadzić od zera. Według Piotra Gliniaka potencjał tych obszarów może być jednak ogromny.