statystyki

Polisa komunikacyjna dla każdego, wypłata tylko dla wybranych

autor: Marcin Jaworski17.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.03.2010, 13:20

W spotach telewizyjnych PZU zapewnia, że ubezpiecza kierowców, którzy np. nie zapinają pasów czy łamią przepisy ruchu drogowego. Być może rzeczywiście ubezpiecza, ale ani PZU, ani żadna inna firma nie wypłaci takim osobom pełnego odszkodowania.

Reklama


Reklama


Kampania reklamowa zachęcająca nieostrożnych, imprezowych czy zabieganych kierowców do zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych w PZU wzbudziła spore kontrowersje.

– PZU pokazuje w nich niebezpieczne zachowania kierujących czy pasażerów. Widz może odnieść wrażenie, że nie ma w nich nic złego, bo i tak można się ubezpieczyć – mówi Marcin Z. Broda z firmy Ogma, monitorującej rynek ubezpieczeniowy.

Spółka broni się, zasłaniając specyfiką przekazu reklamowego.

– Trzeba pamiętać, że reklama jest pewną formą ekspresji z definicji uproszczoną – poinformowało DGP Biuro Prasowe PZU.

Najwięcej wątpliwości budzą spoty, które pokazują np. dzieci bez zapiętych pasów czy piątkę rozbawionych dziewczyn, które wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Można odnieść wrażenie, że towarzystwo, wystawiając polisę takim osobom, zarazem przejmie odpowiedzialność za wyrządzone przez nie szkody. Tymczasem eksperci twierdzą, że w sytuacjach prezentowanych w spotach ani PZU, ani żadne inne towarzystwo nie wypłaciłoby pełnego odszkodowania.

1 JEŻDŻĄCYM BEZ PASÓW WYPŁACAMY TYLKO CZĘŚĆ

We wspomnianych spotach ani dzieci, ani dziewczyny na tylnych siedzeniach nie mają zapiętych pasów. W razie stłuczki tacy pasażerowie mogą mieć kłopot z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia NNW czy OC.

– W przypadku NNW niektóre towarzystwa wyłączają przypadki rażącego niedbalstwa, a za takie łatwo uznać niezapięcie pasów – mówi Krystyna Krawczyk, z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Jeszcze bardziej dotkliwe byłyby problemy z odszkodowaniem z OC komunikacyjnego, bo z tej polisy w razie trwałego inwalidztwa wypłacane są np. dożywotnie renty.

– Znam przypadki, gdzie w pierwszej decyzji odszkodowanie było obniżane nawet o 80 proc. Średnio jednak w takim przypadku wypłata jest zmniejszana o około 40–50 proc. – mówi Krzysztof Kawałowski z APU Pomoc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Benio(2010-03-19 09:12) Odpowiedz 00

  Cyt:"– Pozostawienie w aucie kluczyków, bądź to w stacyjce, bądź w jakimś w schowku, też będzie podstawą do wypłaty odszkodowania –" chyba do odmowy wypłaty odszkodowania

 • Irena Anna(2010-03-17 10:45) Odpowiedz 00

  PZU wielokrotnie udowodnił że nie można poważnie traktować tego co pisze i do czego się zobowiązuje.

 • kama(2010-03-17 12:43) Odpowiedz 00

  Ja nigdy reklam nie traktuje poważnie, a PZU poprzez różne akcje w których brało udział (szkolenia w górach czy szkołach) wielokrotnie udowodniło, że dba o bezpieczeństwo ludzi i uczy ich rozsądku i prawidłowych zachowań.

 • domi(2010-04-07 11:10) Odpowiedz 00

  Czemu do odmowy, jak zima zatrzasnęłam sobie kluczyki w aucie to nawet fachowcy z pzu pomoc przyjechali aby mi drzwi otworzyć, za co nie zapłaciłam ani grosza bo miałam kartę przy sobie.

 • kama(2010-04-10 16:47) Odpowiedz 00

  Ta karta to tak swoją drogą super sprawa, zakres pomocy jest bardzo duży, a kosztuje grosze

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama