Z sondy, którą przeprowadziliśmy wśród banków, widać wyraźnie, że liczba wniosków o przeniesienie konta w poszczególnych bankach rzadko przekracza 100.

– Zainteresowanie na razie jest znikome, rozpatrujemy w Kredyt Banku raptem kilkanaście wniosków – mówi Łukasz Malinowski, menedżer produktu w Departamencie Bankowości Detalicznej w Kredyt Banku. Kilkadziesiąt wniosków jest w trakcie procedowania w większych bankach, takich jak BZ WBK, choć liczba otwieranych w nim kont idzie w tysiące miesięcznie.

– Widać, że klienci czują obawę w związku z tym rozwiązaniem i wolą ten proces przeprowadzić sami i mieć nad nim kontrolę – mówi Marcin Pawłowski, dyrektor ds. detalicznych produktów rozliczeniowych w BZ WBK.

Zaledwie 200 wniosków

W sumie do połowy stycznia liczba wniosków nie przekroczyła w całym systemie 200 – dane za cały styczeń ZBP przedstawi na początku lutego.

Nieraz na przeszkodzie stoi drugi bank – z naszych informacji wynika, że problemów nie ma np. z wymianą informacji z Pekao. Słyszeliśmy o problemach z PKO BP, choć dotyczyły one kwestii podpisów, które na pełnomocnictwie różniły się od tego, jakie miał bank w swojej bazie. Ale najwięcej problemów robił podobno Alior Bank, który uniemożliwiał procedowanie wniosków, choć podpisał się pod rekomendacją ZBP. Sam bank twierdzi, że od początku roku wpłynęły do niego raptem cztery wnioski.

– Kończymy wdrażanie procesów i rozwiązań systemowych dotyczących obsługi tego typu zgłoszeń. Od 1 lutego 2010 r. uruchomimy pełną obsługę zgłoszeń – zapewnia Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Brakuje informacji

Często jest jednak tak, że klienci nie wiedzą o takiej możliwości.

– Patrząc na zainteresowanie naszą ofertą osób czynnych zawodowo, które posiadają już rachunek w innym banku, można przypuszczać, że większość tych osób przenosi się, nie korzystając z zapisów rekomendacji, bo być może o niej nie wie – ocenia Adam Miziołek, naczelnik Wydziału Linii Biznesowej Produktów Podstawowych w mBanku. Bank ten jest w trakcie procedowania ok. 250 wniosków o przeniesienie konta w trybie zaleceń ZBP.

Więcej informacji: Polacy nadal samodzielnie zmieniają konta w bankach.

forsal.pl