Najlepsze konta oszczędnościowe oferują w tej chwili Eurobank, Polbank i BNP Paribas Fortis – wynika z rankingu przygotowanego przez Open Finance. Wszystkie te banki oferują konta z dzienną kapitalizacją odsetek. Dzięki temu można uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, a więc dochody są wyższe.

– Jeśli konto z dzienną kapitalizacją ma oprocentowanie wynoszące 5 proc., to odpowiada to tradycyjnemu rachunkowi z oprocentowaniem 6,17 proc. – mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby nie płacić 19 proc. podatku Belki, kwota oszczędności na koncie nie może przekroczyć ok. 18 tys. zł. Dlatego, gdy dysponujemy wyższą kwotą oszczędności, bardzo ważna jest informacja o tym, ile takich rachunków można w danym banku otworzyć.

– W Eurobanku można założyć najwięcej, bo aż 15 kont oszczędnościowych. BNP Paribas Fortis pozwala na założenie 4 kont, a Polbank 3 – mówi Mateusz Ostrowski.

Zwycięzcą naszego rankingu jest Eurobank, który może się pochwalić oprocentowaniem na koncie wynoszącym 5,05 proc. Wyższą stawkę, bo 5,35 proc., znajdziemy w Polbanku, ale tylko dla kwot do 5 tys. zł. Jeśli mamy większe oszczędności, to bank płaci 5 proc. w skali roku. Tyle samo (bez żadnego limitu) możemy zarobić w BNP Paribas Fortis.

Więcej: Najlepsze są konta oszczędnościowe, gdzie codziennie dostajesz odsetki

forsal.pl