Jeśli chcemy przenieść konto ze starego banku do nowego, bank powinien bezpłatnie przenieść wszystkie dodatkowe usługi jak np. stałe zlecenia i przelewy do nowego konta. Polscy klienci mają więc do wyboru szeroki wybór rachunków osobistych – na potrzeby artykułu sprawdzimy cechy trzech najpopularniejszych rodzajów kont: internetowych, standardowych oraz rachunków oszczędnościowych.

Konta internetowe

Znakiem naszych czasów jest szybki postęp technologiczny. Nie inaczej jest również z produktami finansowymi, w tym konkretnym przypadku z rachunkami osobistymi obsługiwanymi za pośrednictwem Internetu. Internetowy oznacza tańszy, sprawniejszy i otwarty wtedy, kiedy tego potrzebujemy, czyli de facto non-stop.

Standardowe konta osobiste

Popularny ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to standardowe konto osobiste. Ma ono na celu spełnienie najbardziej podstawowych potrzeb w zakresie korzystania z usług bankowych, jak gromadzenia oraz zarządzania finansami osobistymi poprzez realizację podstawowych czynności zlecanych za pośrednictwem banku. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim dokonywanie płatności (przelewów, zleceń stałych itp.) oraz dostęp do posiadanych środków w placówkach banków i za pośrednictwem innych kanałów takich jak Internet czy też infolinia.

Konta oszczędnościowe

Przebojem ostatnich kilkunastu miesięcy są bez wątpienia rachunki i konta oszczędnościowe prowadzone przez banki. Wprowadzone one zostały do oferty jako propozycja uzupełniająca dla zwykłych rachunków osobistych oraz lokat terminowych. Konta oszczędnościowe łączą w sobie najlepsze cechy ROR i lokat bankowych - mianowicie swobodę w dysponowaniu wpłatami i wypłatami przy minimalnym poziomie opłat (albo wręcz całkowitym ich braku) jednocześnie zapewniając wysoki poziom oprocentowania zgromadzonych na nim środków.

Dla każdego coś miłego

Na rynku jest bardzo wiele rodzajów kont osobistych. W zależności od tego:

• czy cenimy sobie bezpośredni kontakt z pracownikiem banku czy też raczej szybko, sprawnie i bezstresowo wolimy zalogować się do serwisu transakcyjnego banku o każdej porze dnia i nocy
• czy korzystanie z rachunku wiązać się będzie z dużą ilością transakcji np. kartą debetową w ciągu miesiąca,
• czy możemy sobie pozwolić na komfort inwestowania nadwyżek finansowych,
• czy poszukujemy alternatywy dla „zamrażania” środków tak jak na klasycznej lokacie (a cenimy sobie pełny dostęp do środków bez utraty odsetek w przypadku wcześniejszej ich wypłaty).