O kartach przedpłaconych zwykło się mówić, że jest to elektroniczna portmonetka. Zamiast dostać gotówkę czy przelew na konto, można otrzymać kartę, którą trzeba najpierw zasilić pieniędzmi, by z niej korzystać. Obdarowany taką kartą może praktycznie natychmiast udać się z nią do bankomatu i wypłacić załadowaną kwotę. Może także płacić kartą w sklepach. Nadal najczęściej karty przedpłacone są wykorzystywane przez pracodawców w okresie przedświątecznym. Zasilają oni karty pieniędzmi z funduszu socjalnego i przekazują je pracownikom.

– Wartość tego świadczenia przekazywanego na kartę stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu i nie powoduje zwiększenia wysokości składki na ZUS – mówi Piotr Lipiński, dyrektor biura produktów kartowych w City Handlowym.

Z raportu przygotowanego przez Finamo wynika jednak, że karty przedpłacone są też wykorzystywane w firmach w inny sposób.

– Nasz bank wydaje kartę o nazwie Delegacyjna. Przedsiębiorca może ją przekazać pracownikom, którzy udają się w podróż służbową, zamiast wypłacać im zaliczkę w gotówce. Firma nie każdemu zatrudnionemu chce przekazać kartę z dostępem do rachunku firmy, więc przekazuje kartę przedpłaconą. Taka karta kosztuje 20 zł. Mamy też kartę, która służy do wypłaty stypendiów dla studentów czy świadczeń socjalnych – mówi Dariusz Sienkiewicz z PKO BP.

Coraz częściej jednak karta może być też prezentem dla bliskich. Takie karty dla osób fizycznych wydają BZ WBK i ING BSK.

– Zamiast dawać komuś gotówkę, można ofiarować zasiloną kartę. To jedno z najpopularniejszych zastosowań kart przedpłaconych w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. U nas karty mogą zastąpić np. koperty z pieniędzmi podczas takich imprez jak chrzciny, pierwsza komunia czy wesele – mówi Sebastian Leśniowolski z Finamo.

Zgodnie z prawem kartą przedpłaconą może posługiwać się dziecko powyżej 13 roku życia. Eksperci zwracają jednak uwagę, że mogą pojawić się problemy z płaceniem kartą w sklepach. Niektórzy sprzedawcy mogą odmówić realizacji płatności kartą, jeśli płaci nią dziecko. Wszystkie karty przedpłacone dzielą się na takie, które można doładować jednorazowi, i takie, które można zasilać pieniędzmi wielokrotnie.